В Ірані стратили трьох учасників масових протестів

22

Вони були засуджені на смерть за «ведення війни проти Бога».

 

В Ірані стратили трьох учасників масових протестів

У п’ятницю в Ірані стратили ще трьох учасників масових протестів проти керівництва держави. Чоловіків було страчено вранці, повідомляє судовий портал Misan. Вони були визнані винними у вбивстві трьох співробітників сил безпеки у мегаполісі Ісфахан під час загальнонаціональних демонстрацій в Ісламській Республіці у листопаді. Звинувачення не можуть бути підтверджені незалежно.

Страчені – Салех Мірхашемі, Мадшид Касемі та Саїд Якобі. Згідно з ісламським правом Ірану, їх було засуджено до смерті за «ведення війни проти Бога». Правозахисники та родичі до останнього боролися за те, щоб не допустити страти. Amnesty International повідомила, що зізнання було вирвано під тортурами.

Мета – залякування

Протягом багатьох років правозахисники критикують застосування страти в Ірані. Страта чотирьох протестувальників на початку року викликала міжнародний резонанс. На думку критиків, метою держави є залякування протестного руху. Хоча після страт вуличні протести значно скоротилися, багато хто тепер висловлює свій протест в інших формах. У мегаполісах, наприклад, багато жінок демонстративно ігнорують вимогу носити головну хустку.

Протягом кількох днів сім’ї виборювали життя засуджених. Amnesty розповсюдила рукописну записку від трьох чоловіків, які, як стверджується, були таємно вивезені з центру тримання під вартою. “Не дайте їм убити нас”, – говорилося в записці. Засудженому в Ірані німцю-іранцю також загрожує страта. У лютому революційний суд визнав 68-річного Джамшида Шармахда відповідальним за терористичний акт.

Міністерство закордонних справ у Берліні засудило страти. «Федеральний уряд відкидає смертну кару за будь-яких обставин. Ми продовжуємо закликати Іран негайно скасувати цю нелюдську, жорстоку форму покарання, яка принижує гідність», – заявив представник міністерства. ЄС також закликав Іран негайно припинити винесення та виконання смертних вироків демонстрантам. Уповноважений уряду Німеччини з прав людини Луїза Амтсберг також висловила своє обурення.

Читайте також:  Світові лідери співчувають через трагедію у Сеулі

Двоє громадян ЄС також страчені

Протягом кількох тижнів правозахисники говорять про хвилю страт в Ірані. За оцінками ООН, цього року вже страчено понад 200 людей. Згідно з однією з доповідей, кількість зареєстрованих страт в Ірані зросла з 314 у 2021 р. до 576 у 2022 р. Страти двох громадян ЄС також викликали міжнародну критику.

Хвиля протестів восени була викликана смертю молодої іранської курдянки Джини Махса Аміні. Вона померла в поліцейській дільниці в середині вересня після того, як була заарештована поліцією вдач за непокору ісламським правилам носіння одягу. Її смерть викликала найсерйозніші протести за останні десятиліття – спочатку у контексті жіночого руху проти обов’язкового носіння головної хустки, а потім проти всієї ісламської системи. Політичне та клерикальне керівництво Ірану перебуває під тиском. За даними правозахисних організацій, під час протестів було вбито понад 500 демонстрантів.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я