Хоч земля ще й покрита товстим сніжним килимом, весняне сонце так і кличе на природу. Керуюча походами на собачих упряжках у Швеції Майу Люнекунд, за плечима якої полярна експедиція Fjällräven Polar у 2019 році, розповіла, як одягнутися, вирушаючи до лісу, і що взяти із собою, щоб уберегтися від морозу.
1. Сильно не утеплюйтесь
У похід Майу рекомендує одягатися швидше оптимістично і взяти з собою додатковий одяг: «Дуже добре, якщо на початку шляху вам трохи прохолодно. Під час руху тіло вироблятиме тепло, і через деякий час ви відчуєте, що вам ідеально – не холодно і не спекотно. Відразу одягнувши на себе багато одягу, ви досить швидко потітимете, і доведеться робити зупинку, щоб зняти зайве. Під час обіднього привалу надягніть щось додаткове, щоб не здригнутися».
2. Одягайтеся вільно
Майу зазначає, що багато хто вибирає похідний одяг строго за розміром, щоб краще виглядати. Тільки ось користі від куртки, якщо під неї не поміститься пара додаткових шарів? «Тепло нам завдяки повітрі між шарами одягу, а не самої тканини. Чим більше шарів – тим тепліше. Нюанс у тому, що якщо всі шари щільно прилягають до тіла і один одному, то й повітря між ними немає, через що на морозі стає холодно», – пояснює вона і закликає не соромитися позичати вільний одяг у інших – батька, дідуся, бойфренд.
3. Пам’ятайте принцип багатошаровості
Якщо на вулиці близько нуля або невеликий мінус, то вище за пояс Майу рекомендує надіти три шари (теплу білизну, фліску та куртку). Якщо куртка досить товста, нижні шари можуть бути тоншими, щоб при русі не стало жарко. «Якщо є ймовірність снігу з дощем, взуття обов’язково має бути водонепроникним, тому що пальці ніг зазвичай починають мерзнути в першу чергу. Бажано, щоб похідне взуття було достатньо вільним, щоб помістився вовняний носок. Якщо на вулиці дуже мокро, то можна хоч гумові чоботи одягнути, адже наше завдання – не промочити ноги», – каже Майу.
4. Користуйтесь жирним кремом для обличчя
Вкрай важливо взимку максимально захистити шкіру обличчя. Якщо температура повітря -5, то навіть за невеликого вітру вона може відчуватися як -10, тому креми на водній основі для використання на повітрі взимку не дуже підходять – вони можуть призводити до пошкодження холодом. «Дуже важливо в мороз зберегти природний жировий бар’єр шкіри. Віддавайте перевагу кремам на жировій основі. Вранці похідного дня бажано не мити обличчя та не використовувати засоби для чищення. Не забувайте з настанням весни додати до косметичного арсеналу крем з високим SPF-фактором, оскільки при відображенні сонця від снігу шкіра отримуватиме подвійну дозу випромінювання», – рекомендує Майу.
5. Якщо можна, розведіть на привалі багаття
«Живий вогонь виводить похідний досвід на абсолютно новий рівень, – запевняє Майу і додає, що багаття у лісі слід розводити виключно у призначених для цього місцях. – Дрова я раджу брати із собою з дому. По-перше, поблизу місця для розведення багаття не обов’язково знайдеться суха деревина, а, по-друге, якщо кожен збиратиме дрова по периметру майданчика, то досить швидко вона зміниться до невпізнання. Якщо ви вирушаєте у похід у снігову погоду, для транспортування дров візьміть із собою невеликі санки – за бажанням на них можна буде кинути і похідний рюкзак».
Майу вважає, що при розведенні вогню всі засоби хороші: «Зі спокійною душею купуйте таблетки для розпалювання і використовуйте хоч половину упаковки. Головне, щоби вогонь таки вдалося розпалити. Для розпалювання цілком годиться і віск – потрібно просто взяти із собою недогарки свічок і розкладіть їх на полінах так, щоб віск стікав на них під час плавлення. Залишаючи привал, переконайтеся, що вогонь погас».
6. На свіжому повітрі будь-яка їжа смачніша
«Якби особисто я з сім’єю збиралася в похід без ночівлі, я б захопила з собою зефірки маршмеллоу та маленькі сосиски – і те, й інше можна наколоти на гілку та підсмажити на багатті. Ще я б приготувала вдома сендвічі з шинкою та сиром, щедро намастивши хліб вершковим маслом, і теж погріла б їх над вогнем», – вдається до мрій Майу і додає, що на свіжому повітрі будь-яка їжа смачніша.
У походах Майу їсть багато вершкового масла (і навіть у каву його додає замість молока), тому що жирна їжа допомагає організму краще утримувати тепло. Якщо немає туристичної плитки, Майу рекомендує взяти з собою окріп у термосі, щоб можна було заварити каву чи чай. Звичайно, можна закип’ятити воду і на багатті, але тоді закоптиться каструлька, і її доведеться довго відчищати, перш ніж можна буде забрати назад у похідний рюкзак.
7. Прогулянка до майданчика для багаття – теж похід
Майу переконана, що люди та природа створені один для одного, і запевняє, що навіть 20 хвилин на свіжому повітрі на день достатньо для того, щоб знизити рівень тривожності та перезавантажитись. Іноді досить просто дійти від паркування до місця для розведення багаття, подивитися на живий вогонь і подихати свіжим повітрям – вважай, похід вдався. «Ми живемо у дуже штучному середовищі, але наш мозок не хоче постійно бути у чотирьох стінах – нам потрібно бачити обрій і відчувати простір. Саме тому людям подобається бувати біля моря та дивитися на гори – вид горизонту заспокоює», – каже вона.
.