У Судані з’явилася надія на припинення вогню

22
У Судані, який стрясають багатоденні бої, опівночі набула чинності угода про припинення вогню між двома сторонами конфлікту. Спочатку не було повідомлень про великі зіткнення в ніч на вівторок, але недавній досвід змусив скептично поставитися до того, чи справді припинення вогню діятиме. Рада Безпеки ООН планує знову обговорити ситуацію в Судані на екстреному засіданні – за даними дипломатичних кіл, ймовірно, публічно ввечері приблизно о 21:00 (CEST).

Держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив учора, що суданські збройні сили та їхні конкуруючі воєнізовані підрозділи (Сили швидкої підтримки, RSF) погодилися дотримуватися загальнонаціонального припинення вогню на 72 години з півночі. RSF підтвердили припинення вогню та оголосили про створення гуманітарних коридорів для забезпечення доступу цивільного населення до медичної допомоги та зон захисту, а також для підтримки евакуації іноземних дипломатів.

Подібні оголошення вже були зроблені сторонами конфлікту, але вони не дотримувалися. Наприклад, вони неодноразово порушували самостійно узгоджене припинення вогню на час святкування Ід аль-Фітр наприкінці мусульманського поста місяця Рамадан, яке мало тривати до вечора понеділка.

Директор з комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив телеканалу CNN, що від початку бойових дій у Судані вони підтримували тісний контакт із лідерами обох таборів, щоб переконати їх погодитися на стабільне припинення вогню. Тепер йдеться про те, щоб якнайкраще стежити за дотриманням нового припинення вогню. Блінкен підкреслив, що для того, щоб досягти міцного припинення бойових дій, США хочуть координувати свої дії з регіональними та міжнародними партнерами, а також із суданськими суб’єктами. Необхідно створити комітет, який контролюватиме переговори про припинення бойових дій та реалізацію їх результатів.

Запеклі бої між військовими та воєнізованими формуваннями спалахнули в Судані більше тижня тому. Де-факто президент Абдель Фаттах аль-Бурхан, який також є головнокомандувачем армії, хоче за допомогою військових усунути свого заступника Мохаммеда Хамдана Дагло, лідера впливового воєнізованого угрупування RSF. Ці дві людини захопили керівництво країною Африканського Рогу з населенням близько 46 мільйонів людей внаслідок двох спільних військових переворотів у 2019 та 2021 роках. За даними Організації Об’єднаних Націй, з початку конфлікту загинуло понад 400 осіб та близько 4000 отримали поранення.

Читайте також:  "Світлофор" ставиться до справи "дуже серйозно"

Евакуація іноземних громадян

У той час, як учора з Судану продовжували евакуювати іноземних громадян, у країні відновилися важкі бої. Серед іншого, за повідомленнями ЗМІ, суданські ВПС знову завдали ударів по місту Омдурман, яке межує зі столицею Хартум.

Тим часом Німеччина взяла на себе координацію польотів із евакуації із кризової держави замість Франції. Бундесвер наразі відповідає за координацію польотів на аеродром прийому, повідомив Deutsche Presse-Agentur у вівторок увечері представник оперативного командування бундесверу. Це включає регулювання часу польотів і практичні операції на військовому аеродромі поблизу Хартума, який використовується західними державами.

Декілька західних держав почали вивозити своїх громадян та членів інших держав із країни у вихідні дні. Франція тим часом практично завершила свою місію з евакуації. Як довго продовжуватимуться рятувальні польоти, багато в чому залежить від ситуації з безпекою в країні.

Ізраїль як посередник

За словами посланця ЄС із закордонних справ Хосепа Борреля, до полудня понеділка понад 1000 іноземців було доставлено у безпечне місце. За оцінками іспанця, до кінця дня лише громадян ЄС буде не менше ніж 1200–1500. Німецькі ВПС вивезли близько 400 німців та інших громадян на військових транспортах. Однак у понеділок Міністерство закордонних справ припустило, що на землі все ще німці. Їхня кількість незрозуміла, «оскільки ми також не можемо зв’язатися з деякими з них по телефону в даний час», сказав прес-секретар.

У понеділок увечері Ізраїль запропонував своє посередництво у конфлікті. За словами речника, Міністерство закордонних справ Ізраїлю запропонувало провести переговори в Ізраїлі, щоб покласти край насильству. У Судані були контакти із високопоставленими представниками обох сторін, сказав він. Ізраїль уже багато років працює над нормалізацією відносин із африканською країною.

Читайте також:  Допомога Україні: роль Держдепартаменту США

Спеціальний посланник ООН у Судані Фолькер Пертес хоче продовжувати залишатися і працювати в країні: «Ми сповнені рішучості залишитися в Судані та всіляко підтримувати суданський народ», – сказав він. Проте ситуація для суданців залишається складною: за даними Управління ООН з надання надзвичайної допомоги, десятки тисяч людей уже втекли до сусідніх Чад, Єгипту та Південного Судану. Але оскільки ситуація в країні залишається вкрай нестабільною, ще більше людей, мабуть, намагатимуться дістатися безпечного місця.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я