Токсичні батьки: типи, ознаки, як поводитися з ними

33
Токсичні батьки

Токсичні батьки завдають травм, руйнуючи життя дітей. Але з мамою і татом не прийнято сперечатися. Сьюзан Форвард, психотерапевт і авторка книжок про конфлікти батьків і дітей, стверджує, що зміни в житті на краще починаються з коригування поведінки та стереотипів із минулого. Настав час побачити токсичність у поведінці близьких людей і навчитися захищати себе.

Токсичні батьки: ознаки

Усі діти мріють, щоб у них були не погані батьки, а найкращі. На думку психолога Андреа Метьюз, головна проблема дорослішання в токсичній сім’ї полягає в тому, що дитина зазнає тиску з раннього дитинства. Їй невідома безумовна любов, яка життєво необхідна для формування здорової психіки.

Ще Зигмунд Фрейд, засновник психоаналізу, вказав на величезне значення зв’язку немовляти з матір’ю і на те, якими руйнівними можуть бути ці стосунки.

Як розпізнати токсичну поведінку батьків? Ось основні ознаки:

 1. Регулярне порушення особистих кордонів, яке виражається в читанні особистого листування, копанні в речах і особистому житті дітей. Увійти в кімнату дитини без стуку – нормально для батьків-маніпуляторів.
 2. Батьки ухвалюють життєво важливі та простіші рішення замість дітей, не даючи їм можливості проявити самостійність.
 3. Постійна критика – незмінний супутник токсичної поведінки. Вона часто призводить до розвитку комплексів.
 4. Маніпуляції на почутті провини і боргу, спроби перекласти відповідальність за матеріальне становище.
 5. Вимога постійної уваги до себе або бойкот – мовчання та ігнорування дитини.
 6. Заборона на прояв емоцій.
 7. Любов за щось, а не просто так.

Це основні моменти, але на практиці зустрічаються й інші важелі негативного впливу на життя дитини. Із самого дитинства в дітей токсичних батьків формуються комплекси, які заважають соціальній адаптації, успіху та щастю в особистому житті вже дорослої людини.

Не менш токсично, коли батьки ображають дорослих дітей, не визнають їх рівними собі. Вони продовжують брати участь у їхньому житті, перешкоджаючи природному процесу відокремлення від батьків.

Читайте також:  Як швидко прибрати запах смаженої риби у квартирі

Важливо бачити маніпулятивну поведінку в діях близьких і вміти протистояти їй залежно від того, з яким типом токсичних батьків маєте справу.

Типи токсичних батьків

Погані стосунки з батьками накладають незгладимий відбиток на життя людини. Сьюзан Форвард, авторка бестселерів про токсичних батьків, розрізняє типи батьків, які не лише психологічно травмують дітей жорстоким поводженням і приниженням, а й здатні завдати їм фізичних травм.

Інфантильні батьки

Якщо батьки не піддають дитину фізичному і моральному тиску, це зовсім не означає, що вони не токсичні. Інфантильна, неадекватна їхньому статусу поведінка перетворює дитину на справжнього раба:

 • Дитина втрачає дитинство, обслуговуючи молодших сестер і братів, перетворюючись на батька для батька або матері.
 • Відчуття відчаю і провини за те, що дитина не може справлятися з дорослими обов’язками.
 • Емоційна ригідність, невміння висловлювати почуття, проблеми з постановкою цілей і побудовою партнерських стосунків у майбутньому.

Дитинство з іграми, захопленнями, спортом, навчанням і дружбою – це важлива частина життя людини. Необхідно прожити її як дитина, не перетворюючись на домашню прислугу.

Безгрішні батьки

У бажанні виростити сильну особистість, дорослі можуть проявляти токсичну поведінку. Тиск батьків на дорослих дітей не такий небезпечний, як маніпуляції зі свідомістю неповнолітніх. Приниження, образи та фізична розправа ламають психіку, викликаючи:

 • Формування заперечення, коли дитина уявляє, що насильства немає.
 • Надію на краще, коли батьків намагаються ідеалізувати.
 • Раціоналізацію – пошук виправдань токсичній поведінці.

Важливо тверезо подивитися на ситуацію, не звинувачуючи себе і не виправдовуючи вчинки старших родичів.

Батьки, які проявляють гіперконтроль

Часто батьки-маніпулятори виявляють надмірний контроль щодо дітей, намагаючись зробити їх залежними від себе. Вони кажуть, що чинять так заради користі дитини, через велике кохання, погрожують ігноруванням і власною смертю, погрожують зректися чада.

Читайте також:  Як швидко привести себе до ладу перед святами?

Необхідно не піддаватися почуттю провини і тривоги. Не вважати себе менш гідним, ніж інші брати й сестри, нічого не доводити. Досить вийти з-під контролю і почати жити вільно.

Адикти

Слово “адикція” в перекладі з англійської означає ‘залежність’, ‘згубна звичка’, ‘звикання’. У сім’ях, де всім править алкогольна або наркотична залежність, неминуче страждають діти. Як це проявляється:

 • Втеча від близьких стосунків у самотність.
 • Формування почуття провини, гіпервідповідальності та невпевненості в собі.
 • Дитина почувається невидимкою, нікому не потрібною.

Не варто брати на себе відповідальність за схильність батьків до адикцій. Важливо розуміти, що є і щасливі, здорові сім’ї.

Батьки, які проявляють насильство

У сім’ях, де мама – маніпуляторка, нерідко присутнє фізичне насильство, а батько може проявляти сексуальне насильство. Що відчуває дитина, яка зазнала насильства:

 • безпорадність і відчай;
 • ненависть до себе, пекуче почуття провини та сорому;
 • спробу утримати біль у душі, ні з ким не ділячись;
 • відчуття, що він недостойний любові.

Є лише один спосіб припинити це – втеча від ґвалтівника, звернення по допомогу до близьких або психологів.

Батьки, які принижують

Є тип батьків, які відкрито знущатимуться з дітей, маскуючи критику і сарказм жартами. Часто це виглядає як конкуренція, коли дорослі самостверджуються за рахунок дітей. У результаті в дитини розвивається:

 • низька самооцінка, заниження своїх достоїнств;
 • спроби відповідати чужим очікуванням, що ведуть до провалу;
 • суїцидальні нахили та емоційний ступор.

Не варто нікому нічого доводити, переривайте спілкування, щойно воно перетворюється на цькування. Є й інші універсальні правила поведінки в токсичній сім’ї.

Як поводитися з токсичними батьками

Часто жорстокі батьки обирають слабких дітей як жертв аб’юзу. Abusive relationships перекладається з англійської як ‘принизливі стосунки’. Виокремлюючи кохану дитину, батько і мати свідомо обрушують на нелюбу весь гнів, критику і претензії, формуючи прірву між ними.

Читайте також:  Секрет здорового сну: все, що ви хотіли знати про мелатонін

Будучи дорослими, нелюбі діти можуть мати хорошу роботу, достаток і сім’ю, але продовжувати страждати від болісної потреби в схваленні старших родичів. Якщо боїтеся засмутити їх, то ви все ще не вільні від впливу, а ваше життя і психічне здоров’я, як і раніше, перебувають у небезпеці.

Визнавши наявність проблеми, важливо зрозуміти, що дитина не несе відповідальності за те, як із нею поводилися в дитинстві. Проте вже дорослі діти повинні вирішити проблему нездорових стосунків, повністю звільнившись від них.

Є базові принципи поведінки з токсичними батьками, які дають змогу захистити себе:

 1. Тверезо прийміть факт, що стали жертвою токсичних батьків.
 2. Не беріть на себе провину за те, що відбувається, навчіться захищатися.
 3. Скоротіть спілкування до мінімуму, продумайте, як самостійно жити і забезпечувати себе.
 4. Розумійте, що будь-яка розмова може бути неприємною і не реагуйте гостро.
 5. Ведіть щоденник, займайтеся активними видами спорту, вивчайте тему токсичних людей і аналізуйте хороші сторони свого життя.
 6. Не виправдовуйте батьків, ставте себе на перше місце в житті.

Навіть літні батьки-маніпулятори не заслуговують поблажок. Ніхто не забороняє любити їх, цінувати те хороше, що було у стосунках. Важливо зрозуміти, що кожна людина – самостійна і самодостатня особистість. Психічна безпека – це наша сфера відповідальності, тому всі проблеми доведеться вирішувати самим.

Опрацьовувати дитячі травми простіше і швидше за допомогою професійного психолога або психотерапевта, наодинці або в спеціальних групах. Найчастіше для цього потрібна тривала терапія. Читання книг на актуальну тематику, ведення щоденника, відверті розмови з іншими жертвами психологічного насильства допомагають впоратися із завданням.

Токсичні батьки – це не вирок на все життя. Підліток або доросла людина здатна переробити негативний досвід, ставши сильнішою. Це стане гарним прикладом, як не поводитися подібним чином із власними дітьми.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я