Україна, штучний інтелект, зміна Столтенберга в НАТО: все це стоїть на порядку денному прем’єр-міністра Сунака під час візиту до США. Але чи зможе голова британського уряду справді привезти додому якісь успіхи?
Сунак у Білому домі: піар-акція на тлі Brexit
Сунак у Білому домі: Джо Байден прийме сьогодні Ріші Сунака у Білому домі – це вже четверта зустріч президента США із прем’єр-міністром Великобританії за останні чотири місяці. Британський уряд прагне наголосити на цьому факті – як знак традиційно тісних зв’язків через Атлантику.
Уряд США неодноразово наголошує, що для Вашингтона немає ближчого союзника, ніж Великобританія. Але критики в Лондоні кажуть, що «особливі стосунки» з Вашингтоном нині існують лише на папері. Все псує Brexit.
Британські ЗМІ роздратовані
Нещодавній візит Байдена до Північної Ірландії з нагоди 25-ї річниці Угоди Страсної п’ятниці, коли він відмахнувся від британського прем’єр-міністра лише короткою двосторонньою зустріччю в барі готелю, а потім провів кілька днів в Ірландії, святкуючи своє походження зі Смарагдового острова, добре запам’ятався. Британські ЗМІ роздратовані. Жартома говорили, що це була не стільки двостороння зустріч, скільки «бі-латте» – спільне розпивання кави, не більше того.
Пізніше американський демократ, який майже вдвічі старший за консервативний британець, сказав, що своєю поїздкою він «хотів дати зрозуміти британцям, що вони повинні дотримуватися домовленості з Брюсселем за такою працею за правилами Brexit для Північної Ірландії». А коли він вітав Сунака після його вступу на посаду у жовтні 2022 року, він випадково виголосив його ім’я як «Раші Сунук».
Байден не шанувальник Brexit
Однією із причин скептицизму Байдена є вихід Великобританії з ЄС. На відміну від свого попередника Дональда Трампа, який обіцяв британцям швидку торгівельну угоду після Brexit, Байден ніколи не був прихильником виходу Великобританії з ЄС. “Я ніколи не зустрічав демократа, який вважав би Brexit гарною ідеєю”, – сказав нещодавно в інтерв’ю Financial Times Кім Дарроч, колишній посол Великобританії в США. «Вони ненавидять Brexit, тому що вважають, що він порушує тенденцію світової історії і вартий їм найважливішого – доступу до ЄС».
Тим часом, однак, відносини покращали, наголошують дипломати. Здебільшого це пов’язано із високою підтримкою Великобританією України. Щоразу Сунак виступає з постачанням зброї – чи то бойові танки, крилаті ракети більшої дальності чи створення «коаліції винищувачів».
«Це відновило певну довіру у Вашингтоні, – каже Дарроч. У Вашингтоні визнають, що Сунак проводить більш реалістичну політику після скандалів, пов’язаних із його попередниками Ліз Трасс та Борисом Джонсоном. Прем’єр-міністр знає, наприклад, що угода про вільну торгівлю зі США, на яку сподівалися прихильники Brexit, у найближчому майбутньому безперспективна».
Сунак націлений на співпрацю в галузі ІІ
Під час першого візиту Сунака до Білого дому як глава уряду Україна знову стане центральною темою. Крім того, Сунак, який отримав диплом Стенфордського університету в США, хоче просувати спільний підхід до регулювання штучного інтелекту та провідну роль Лондона. Проте 43-річний фахівець досить пізно схаменувся: США та ЄС вже обговорюють добровільний кодекс поведінки у сфері ІІ – через наслідки Brexit Великобританія залишилася поза форматом. Тепер Сунак хоче довести, що Велика Британія, «звільнившись від кайданів ЄС», є гнучким партнером.
Скептицизм у Лондоні високий. “Це простий стратегічний факт: Brexit робить британського прем’єр-міністра менш корисним для Вашингтона”, – коментує оглядач “Гардіан” Рафаель Бер. «Не маючи впливу в Брюсселі, Сунак не може укладати угоди з Байденом. Натомість він просто віддає шану». Мабуть, те саме можна сказати і про британську кампанію з висунення міністра оборони Бена Уоллеса як наступника генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Сунак все більш відкрито агітує за свого колегу по кабінету, але опозиція в Європі, схоже, сильна.
Новий керівник НАТО
Білий дім наполягає на тому, що він ще не визначився із кандидатурою наступника Столтенберга. Перед візитом Сунака прес-секретар Байдена Карін Жан-П’єр сказала, що президент США з нетерпінням чекає на цю зустріч. Важливими темами переговорів стануть економічне партнерство між двома країнами та спільна підтримка України.
Також обговорюватимуться події у Північній Ірландії. На вечір заплановано спільну прес-конференцію. Сунак зупиниться в офіційному гостьовому будинку президента США Blair House.
Для Сунака найкращим сувеніром, ймовірно, стануть фотографії з Байденом з Овального кабінету. Прем’єр-міністр добровільно цурається інших піар-виступів: любитель крикету утримався від того, щоб кинути першу подачу на бейсбольному матчі. «Сунак злякався», зловтішно коментує британська «Сан».
Принаймні прем’єр-міністр у майбутньому частіше бачитиметься з Байденом: Президент США прийняв запрошення короля Карла III відвідати країну з державним візитом, який запланований на кінець цього року.