Спи міцніше: чому глибокий сон такий важливий

88

Глибокий сон – це найповільніша фаза людського сну. Саме під час глибокого сну відбувається повноцінне відновлення організму, упорядковується психіка, мозок “очищається” від отриманої під час неспання зайвої інформації і “розставляє по поличках” все важливе і потрібне. Як показують дослідження, саме достатня кількість глибокого сну допомагає людині захиститися від найнебезпечнішої хвороби Альцгеймера.

Коли ми спимо, наш організм проходить через швидку та повільну фази сну. Під час швидкого сну зберігається висока активність мозку, він працює так само, як при неспанні, обробляючи інформацію, що надійшла протягом дня. Повільний сон це час повного розслаблення. І якщо ви спите рекомендовані 7-9 годин на добу, але все одно не висипаєтеся, ймовірно, причина саме у нестачі повільного сну, а точніше, однієї з його складових.

Повільний сон ділиться на такі стадії: дрімота (перехід від неспання до сну), легкий сон, помірковано глибокий сон і глибокий сон. І саме глибокий — найміцніший і найважливіший для нас сон. У цій стадії тіло розслаблюється, дихання стає спокійнішим, кров’яний тиск падає, мозок стає менш чутливим до зовнішніх подразників. Загалом організм нарешті відпочиває.

Загалом під час глибокого сну:

  • поповнюється енергія;
  • відбувається регенерація клітин;
  • збільшується приплив крові до м’язів, і вони швидше відновлюються;
  • відбувається зростання тканини та кісток;
  • зміцнюється імунна система.

Глибокий сон необхідний відновлення мозкової тканини після неспання. Крім того, під час цієї фази в мозку активізується метаболізм глюкози, що впливає на короткострокову та довгострокову пам’ять та на здатність до навчання.

Скільки глибокого сну нам потрібно

Середньостатистична людина в нормі проводить 70% ночі у стані повільного сну та 30% у стані швидкого. Числа можуть змінюватись в залежності від біоритмів, а ще норма сильно залежить від віку. Чим молодша людина, тим більше часу вона проводить у фазі повільного сну, адже важливо, щоб її організм ріс та розвивався.

Читайте також:  Що може бути простіше та смачніше! 6 рецептів з усіма улюбленою курочкою

Якщо вам менше 30 років, і ви спите 8 годин за ніч, ви можете отримувати дві з половиною години повільного сну, з них близько 1:00 доведеться на глибокий сон. Для відновлення та відпочинку цього зазвичай достатньо. А ось після 65 кількість повільного сну може бути не більше 30 хвилин за ніч, а то й менше. І це також вікова норма.

Що відбувається, якщо глибокого сну недостатньо?

Ви не просто не висипаєтеся: починаються проблеми з відновленням після тренувань, знижується імунітет, погіршується пам’ять, стає важче вивчати щось нове. Збільшується навантаження на ендокринну та нервову системи.

Організм не встигає виробляти потрібні гормони, і це може спричинити дуже неприємні наслідки. Різні дослідження пов’язують нестачу глибокого сну із проявом хвороби Альцгеймера, хвороб серця, діабету і навіть інсульту.

Як дізнатися, чи достатньо глибокого сну ви отримуєте

Для початку можна спробувати виміряти свої фази сну: у цьому допоможуть сучасні гаджети та девайси – наприклад, фітнес-браслети або програми для телефону. Вони досить точні, але у будь-якому випадку спостерігайте кілька тижнів. Якщо браслет щоранку повідомляє, що глибокого сну обмаль, і вас це турбує, можна порадитися з лікарем.

Сон вивчають спеціальні лікарі – сомнологи. Лікар докладно розпитає вас і при необхідності направить на обстеження за допомогою полісомнографії, на підставі якого поставить діагноз і призначить лікування.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я