Смерть на Евересті

111

Альпіністський бізнес у Гімалаях процвітає. Але цього року у пік сезону загинуло особливо багато альпіністів.

 

Смерть на Евересті

У той же час цього сезону на Евересті загинуло особливо багато людей: на даний момент знайдено дванадцять тіл, ще п’ять людей вважаються зниклими безвісти. Імовірно, вони вже мертві, кажуть у міністерстві. Водночас цього року не було великих окремих інцидентів, таких як сходження лавин чи землетрусу, як, наприклад, у 2015 році, коли загинуло щонайменше 18 людей.

Чому ж таки загинуло так багато людей? Більшість із них загинули недалеко від вершини або під час спуску, сказали в міністерстві. Серед зниклих безвісти четверо помічників-шерпів, сказали в міністерстві.

Зміна клімату та погодні зміни

Глава Міністерства туризму Юбрадж Кхативада сказав, що здебільшого винні зміни клімату та погоди. У Гімалаях наприкінці березня і на початку травня випав рясний сніг, що рідкість у цей час. У Міністерстві туризму розповіли, що альпіністам було складніше акліматизуватись на великій висоті, а також просуватися до вершини. Також було зафіксовано особливо багато випадків обмороження та гірської хвороби, внаслідок чого гелікоптерам довелося екстрено доставляти людей із другого з чотирьох високогірних таборів до базового табору близько 200 разів, повідомили урядові джерела.

Місцеві гірські гіди скаржаться, що на горі багато недосвідчених людей, які раніше практично не піднімалися на високі гори. Це збільшує ризик виникнення пробок на вершині, у зоні смерті. «Будь-який, хто має гроші, може піднятися на Еверест», – каже гірський гід Нарендра Шахі Тхакурі. «Це наражає на небезпеку не тільки їх власні життя, а й життя їхніх місцевих помічників». У Непалі будь-яка людина – навіть без досвіду – може звернутися до Міністерства туризму за необхідним дозволом на сходження на Еверест і має заплатити 11 000 доларів (понад 10 000 євро). У сусідньому Китаї, навпаки, для одержання дозволу необхідно піднятися хоча б на одну іншу 8-тисячну гору. Еверест перебуває на кордоні двох країн.

Читайте також:  Далай-лама вибачається після вірусного відео

За даними непальського гірського відомства, у весняний сезон 2023 року в Непалі за дозволом на сходження звернулися 479 альпіністів – більше, ніж будь-коли раніше.

Небезпечна гонитва за рекордами на Евересті

За словами представників альпіністської спільноти, зіштовхуючись із високим попитом, деякі організатори експедицій наймають місцевих гірських гідів та носіїв з невеликим досвідом. Хоча вони несуть важкий багаж, наприклад, їжу та кисневі балони для своїх гостей, такі помічники з народу шерпів, проте, гинуть набагато рідше, ніж альпіністи, які зазвичай живуть на менших висотах – у тому числі тому, що вони краще звикли до високогірного повітря. За даними експедиційного архіву «Himalayan Database», на частку шерпів припадає 113 із 299 зареєстрованих смертей у період між першим успішним сходженням на Еверест Тенцінга Норгея та Едмунда Хілларі у 1953 році та 2022 роком.

На думку деяких, кількість смертей також може вплинути прагнення до ведення спеціальних записів на горі, а також збільшення кількості роботи для експедиційних компаній. У той же час ненадійні прогнози погоди можуть спричинити труднощі, каже Хімлал Гаутам, державний чиновник, який відповідає за альпіністський сезон, який сам знаходиться у базовому таборі на Евересті.

Гірський провідник Сану Шерпа, який також є першою людиною, яка двічі піднялася на всі 14 восьмитисячників світу, каже, що багато альпіністів стикаються з проблемами при сильному вітрі та сильному снігопаді. «Щоб підніматися в гори на такі висоти, потрібна не лише чудова фізична підготовка, а й хороша погода», – каже Сану Шерпа. “Досвід грає певну роль, але сам по собі він мало що означає, якщо інші фактори не відповідають вимогам”.

Індустрія альпінізму створює робочі місця тисяч людей у ​​Непалі. Цього року Непал також отримав близько шести мільйонів доларів від продажу дозволів на сходження на Еверест та інші гори у Гімалаях.

Читайте також:  Теракт у Сомалі: загинуло вісім людей

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я