Скільки вітаміну D необхідно організму? Симптоми його дефіциту

79
вітамін D

Щоб організм міг повноцінно функціонувати, йому необхідно регулярно отримувати певну кількість вітамінів. Кожен із них відіграє певну функцію і життєво необхідний для підтримання міцного здоров’я, гарного самопочуття і незмінно високої якості життя.

Одним із найважливіших вітамінів для здоров’я людини є вітамін D, або так званий сонячний вітамін, який більша частина населення планети досі не вживає в достатній кількості. Згідно з результатами проведеного цьогорічного дослідження “Індекс здоров’я Mana Aptieka & Apotheka”, дефіцит вітаміну D в організмі за останній рік констатовано майже в кожного п’ятого жителя Латвії. У чому важливість вітаміну D, про що свідчить його дефіцит і як найкраще забезпечити організм необхідною дозою вітаміну D, пояснює фармацевт аптечної Apotheka Аліна Заздравниха.

Вітамін D належить до групи жиророзчинних вітамінів, і можна виокремити два різні типи вітаміну D – вітамін D2 рослинного походження, або ергокальциферол, який може надходити тільки з продуктами харчування, а також вітамін D3 тваринного походження, або холекальциферол, що синтезується в організмі і може надходити з їжею.

“Вітамін D в організмі виконує низку важливих функцій. Він регулює кількість кальцію і фосфатів в організмі, тим самим піклуючись про здоров’я кісток, зубів і м’язів, а також покращує всмоктування кальцію в тонкому кишківнику, що сприяє формуванню і відновленню кісток. Достатній рівень вітаміну D зміцнює імунну систему і знижує ризик таких захворювань, як остеопороз і рак. Вітамін D також може впливати на зменшення симптомів депресії та підтримання емоційної рівноваги – хоча дослідження все ще тривають, у пацієнтів, які приймають вітамін D, спостерігаються позитивні результати”, – каже фармацевтка Apotheka Аліна Заздравниха.

Для отримання достатньої кількості вітаміну D сонця замало

Активною формою вітаміну D є кальцитріол, що утворюється в організмі з холекальциферолу, або вітаміну D3. Під впливом ультрафіолетового випромінювання (UVB) у шкірі синтезується вітамін D, проте в країнах, де сонце балує лише кілька місяців на рік, зокрема й у Латвії, накопичити його в достатній кількості не представляється можливим. Це підтверджують і результати проведеного цьогоріч дослідження “Індекс здоров’я Mana Aptieka & Apotheka”, а саме 18% респондентів визнали, що впродовж останнього року в них констатовано недостатню кількість вітаміну D в організмі. Водночас слід зважати на те, що в літні місяці інтенсивність ультрафіолетових променів надмірно висока, що збільшує ризик онкологічних захворювань. І хоча, перебуваючи на сонці та стежачи за тим, щоб час перебування там був не надто тривалим, організм має змогу отримувати вітамін D, значно ефективніше буде вживати його з їжею або в харчових добавках.

Читайте також:  Названо серйозну причину алергії, нападів астми та інших проблем зі здоров'ям. Хто у групі ризику?

Вітамін D можна отримати, вживаючи в їжу жирну рибу, наприклад, 100 грамів лосося містять у середньому 550 МО (міжнародних одиниць) вітаміну D. Вміст вітаміну D у лососі, виловленому в Балтійському морі, становить 550-924 МО на 100 грамів, в оселедці та сардинах – 100-200 МО на 100 грамів. Вітамін D також міститься і в іншій жирній рибі, наприклад у палтусі та скумбрії. Цінним джерелом вітаміну D стануть і гриби, якщо вони виросли на сонці. Подібно до людського організму, вітамін D синтезується в грибах під впливом сонячного світла. Одна склянка печериць може містити до 1100 МО вітаміну D. Коров’яче молоко, соєве молоко, вівсянка і яєчні жовтки також містять вітамін D.

“Необхідну дозу вітаміну D також можна забезпечити за допомогою харчових добавок. Аптека пропонує різні форми вітаміну D – вітамін D у капсулах, таблетках, у порошку, рідині та у вигляді спрею. Також доступні препарати з різними смаками, які особливо сподобаються найменшим. Слід враховувати, що дозування вітаміну на фармацевтичних продуктах найчастіше позначаються двома способами – IU (міжнародні одиниці), що означає те саме, що й МО або міжнародна одиниця, і мкг або мікрограми. 1 мкг вітаміну D відповідає 40 МО. Вітамін D сприяє засвоєнню кальцію в організмі, тому їх рекомендується вживати разом,” – підкреслює фармацевт Apotheka Аліна Заздравниха.

Скільки вітаміну D необхідно організму?

Рекомендована добова доза вітаміну D залежить не тільки від віку людини, а й від рівня вмісту вітаміну в організмі, тобто від того, чи буде застосування вітаміну D профілактичним або лікувальним. Також слід враховувати й інші чинники, такі як загальний стан здоров’я організму, маса тіла та щоденні звички. Після оцінки результатів аналізів лікар визначить рекомендовану дозу вітаміну D.

Читайте також:  Харчові алергії – які бувають? 8 найчастіших харчових алергенів

Профілактична добова доза:

  • для новонароджених віком до одного року – 400-600 МО;
  • для дітей віком від 1 року до 10 років – 600-1000 МО;
  • для підлітків віком від 11 до 18 років – 800-2000 МО;
  • для дорослих – 2000-4000 МО.

Терапевтична добова доза:

  • для новонароджених віком до одного року – 1000 МО;
  • для дітей віком від 1 року до 10 років – 300-6000 МО;
  • для підлітків віком від 11 до 18 років – 6000 МО;
  • для дорослих – 6000-10000 МО.

Симптоми, які можуть свідчити про дефіцит вітаміну D

Про недостатність вітаміну D можуть свідчити підвищена втомлюваність, сильний м’язовий біль, загальна слабкість і переломи кісток. Дефіцит вітаміну D може спричиняти деформації кісток, такі як рахіт у дітей і болі в кістках у дорослих. Дефіцит вітаміну D часто спочатку протікає безсимптомно, тому важливо регулярно здавати необхідні аналізи, щоб діагностувати його вчасно. Особливу увагу слід приділяти особам, які входять до групи підвищеного ризику дефіциту вітаміну D, – пацієнтам, що застосовують деякі лікарські препарати, як-от протисудомні засоби, барбітурати, глюкокортикоїди, препарати, які містять рифампіцин, а також особам з ураженням нирок і печінки або ожирінням.

“Рівень вітаміну D в організмі можна визначити, здавши аналіз крові в лабораторії. Робити це рекомендується раз на рік і за необхідності додатково приймати вітамін D, тим самим піклуючись про своє здоров’я та імунітет”, – доповнює фармацевт Apotheka Аліна Заздравниха.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :