Що з солодкого можна за діабету?

647
солодке

Теоретично наявність діабету не означає автоматичну заборону на солодке — воно припустимо, але в ретельно контрольованих кількостях. Крім цього, існують опції десертів без цукру та варіанти солодких продуктів із низьким глікемічним індексом.

Збутової погляду, наявність діагнозу “цукровий діабет” ставить під заборону вживання будь-яких видів солодкого. На щастя, це твердження правильне лише частково, оскільки сучасна харчова промисловість може застосовувати цукрозамінники, які впливають рівень глюкози у крові.

Крім цього, помилково сприймати харчування при діабеті як список дозволених та заборонених продуктів – необхідно враховувати їхній комплексний склад та вміст вуглеводів. Правильно складена дієта може містити солодке (природно, в помірному обсязі).

Солодке при діабеті

солодке

Нездатність організму правильно регулювати рівень глюкози в крові – основна характеристика цукрового діабету. Найчастіше йдеться про те, що тіло не виробляє достатньої кількості інсуліну, або тканини втрачають чутливість до його дії (іноді обидва фактори).

На практиці це пов’язано з тим, що потрібен постійний контроль над вживанням вуглеводів — особливо з високим глікемічним індексом. На жаль, більшість видів солодощів являють собою саме такі вуглеводи — починаючи від цукру, закінчуючи випічкою.

Саме з цієї причини типові рекомендації харчування при діабеті мають на увазі обмеження (якщо не тотальний виняток) солодкого – і роблять життя діабетиків набагато менш радісним. Але не все так погано – ці рекомендації хоч і вірні, але потребують уточнень.

Чи заборонені вуглеводи?

Важливо, що з діабету важливу роль грає не тип вживаних вуглеводів, які кількість. Зрештою, будь-які засвоєні організмом вуглеводи в процесі травлення перетворяться на глюкозу — починаючи від цукру та фруктози, закінчуючи крохмалем.

Тобто наявність діабету не ставить автоматичну заборону на солодке – проте вимагає планування прийомів їжі і підрахунку вуглеводів, що містяться в складі. Якщо ви харчуєтеся виключно безкрохмальними овочами – іноді можна дозволити собі невелику насолоду на десерт.

Читайте також:  Бортпровідник розповів, як безкоштовно потрапити до 1 класу літака, не порушуючи правил

У більшості випадків при діабеті допустимо вживати близько 45-60 г вуглеводів у кожен прийом їжі. Проте пропорції між різними типами вуглеводів іноді допустимо варіювати (якщо це суперечить рекомендаціям вашого лікаря).

Десерти без цукру – за і проти

Відсутність цукру в списку інгредієнтів не означає, що у складі немає швидких вуглеводів. Багато солодких речовин формально не ставляться до цукрів — проте різко підвищують рівень глюкози у крові. Іншими словами, маркування “без цукру” легко здатне вводити в оману.

Альтернативні форми цукру:

  • декстроза;
  • фруктоза;
  • цукроза;
  • глюкоза;
  • лактоза;
  • кукурудзяний сироп із високим вмістом фруктози;
  • солодовий сироп;
  • мед;
  • нектар агави;
  • мальтодекстрин.

Цукрозамінники при діабеті

солодке

З одного боку, замінники цукру (не будучи швидкими вуглеводами) не призводять до підвищення глюкози в крові. З іншого боку, існують дослідження, що показують, що надмірно солодкий смак негативно впливає обмін речовин організму.

Наприклад, вживання цукрозамінників першого покоління (аспартам і сахарин) пов’язують з розвитком інсулінорезистентності – за наявності діабету вони повинні вживатися з обережністю і в строго невеликих дозах.

Цукрозамінники останніх поколінь (еритритол, ізомальт, лактитол, мальтітол, манітол, сорбітол, ксилітол та інші цукрові спирти) вважаються безпечнішими. Але в них може спостерігатися такий побічний ефект, як посилення газоутворення (особливо, при прийомі цукрознижувальних засобів).

Що із солодкого дозволено?

Хоча перелік допустимих при цукровому діабеті десертів не такий великий — існує кілька видів солодкого, безпечних з точки зору підвищення рівня цукру в крові.

1. Фрукти з низьким глікемічним індексом

До складу фруктів входить як фруктоза, так і натуральна клітковина – причому пропорції широко варіюються. Більшість рекомендацій правильного харчування мають на увазі вживання 1-2х фруктів щодня.

Невелика жменя свіжих ягід або запечене яблуко – цілком припустимий десерт при цукровому діабеті.

Читайте також:  Усього 6 звичок, які можуть кардинально змінити життя

2. Темний шоколад

Якщо білий молочний шоколад містить у складі лише 20% какао-олії і до 60% цукру, то у випадку з гірким чорним шоколадом пропорція становить 85% какао-бобів і лише 15% цукру.

Оскільки часточка шоколаду важить близько 10 г, у разі натурального темного шоколаду йдеться про 1.5-2 г цукру.

3. Желе без цукру

Харчовий желатин – розчинний білок, що має властивості загусника. Сам по собі він не містить вуглеводів – проте вони часто додаються до готових десертів на основі желатину.

Теоретично, порція желе на цукрозаміннику – допустимий варіант солодкого при діабеті. Однак, уважно вивчайте склад кожної конкретної марки.

4. Горіхи

Дослідження свідчать, що вживання невеликої порції горіхів 5 разів на тиждень на 17% знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань за наявності діабету.

Перш за все, йдеться про мигдаль і кеш’ю – проте до чаю відмінно підходять і горіхи макадамія, що характеризуються ванільним запахом і шоколадним присмаком.

5. Запечена рікотта

Рікотта – один із видів домашнього м’якого сиру на основі молока. Хоча за смаком рікотта чимось нагадує сир, щільніша структура дозволяє запікати її в духовці.

За рахунок вмісту у складі лактози подібний десерт має солодкий смак – при мінімальній кількості вуглеводів.

Висновок

Теоретично наявність діабету не означає автоматичну заборону на солодке — воно припустимо, але в ретельно контрольованих кількостях. Крім цього, існують опції десертів без цукру та варіанти солодких продуктів із низьким глікемічним індексом.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я