Що їдять ящірки, які є їхні різновиди

150
ящірка

Ящірки широко поширені на планеті, представлені тисячами різновидів. Вони стають популярними домашніми улюбленцями. Цікавими є їхні особливості та спосіб життя.

Ящірки живуть скрізь, крім Антарктиди

Ящірки належать до групи плазунів, загону лускатих. Вони відомі як рептилії та тісно пов’язані зі зміями. Які є види ящірок? Розрізняють майже 40 родин. Автори американського сайту зоопарку Сан-Дієго Animals San-Diego Zoo стверджують, що існує 4675 видів ящірок. Це широко відомі прості справжні ящірки, гекони, хамелеони, варани, а також безногі, ігуаноподібні, червоподібні ящірки, ядозуби.

Вони зустрічаються на всіх континентах, крім крижаної Антарктиди. Різні види ящірок мешкають у пустелях, степах, лісах, на узбережжях, у горах. Деякі живуть на деревах, чіпляючись за гілки кігтями і хвостом. Морські ігуани більше часу проводять під водою.

Багато видів ящірок живуть на території Казахстану. Це різноманітні гекони, прудкі ящірки, варани, круглоголовки, жовтопузики, веретениці.

велика ящірка варан

Ящірка може відкидати хвіст

Як виглядає ящірка? Більшість ящірок має маленьку голівку, коротку шию, довге тіло і хвіст. Кінцівки ящірок бувають різної довжини, п’ятипалі. Тіло вкрите дрібною зернистою лускою, гладкою або ребристою, а черево і голова – великими щитками. Забарвлення ящірок різноманітне, але переважає коричневе, сіре, зелене, жовте, причому самці яскравіші за самок.

Очі у ящірок мають роздільні повіки. Експерти сайту Animals San-Diego Zoo стверджують, що гекони, наприклад, не вміють моргати. У них на нижніх повіках є прозорі мембрани, через які вони все бачать. Гекони очищають їх язиком. Він у деяких ящірок роздвоєний на кінці, липкий, щоб ловити комах.

Цікаво, що язиком вони вловлюють запахи. Зуби в ящірок конічної форми, кожен із 2-3 вістрями. Замість зламаного зуба відростає новий. Довгий хвіст у ящірок дуже ламкий. У разі небезпеки вони відкидають хвіст і можуть втекти. Потім хвіст відростає.

Читайте також:  Lumier від Google для створення відео

Ящірки впадають у сплячку

Ящірки ведуть денний спосіб життя. На сайті найбільшого зоопарку рептилій Reptile Gardens пишуть, що вони всі можуть плавати, дуже швидко бігають, лазять по скелях як альпіністи. Деякі легкі гекони можуть бігати по стінах і по воді.

При зимовому зниженні температури ящірки впадають у сплячку. Деякі з них зимують у водоймах, при цьому кисень надходить в організм через шкіру. Інші сплять у нірках, у шарі листя. Зимова сплячка триває 2-3 місяці.

Чим харчуються ящірки? Більшість ящірок м’ясоїдні: вони їдять комах, павуків, жуків, черв’яків. Варани полюють на дрібніших родичів, жаб, змій, птахів. Ігуанові ящірки рослиноїдні, в їжу вибирають плоди, листя, пагони, квіти. Зустрічається багато всеїдних ящірок, які їдять і рослини, і дрібну живність.

Самі ящірки стають популярною здобиччю багатьох видів хижаків – від хижих птахів до змій і м’ясоїдних ссавців. Але залишатися в безпеці їм допомагає камуфляж і здатність причаїтися на місці на кілька годин.

Дитинчата ящірок живуть самостійно

Після зимової сплячки у ящірок починається шлюбний сезон. Самці приваблюють подруг яскравим забарвленням, при цьому між суперниками спалахують запеклі сутички.

Як розмножуються ящірки? Більшість ящірок яйцекладучі, деякі яйцеживородні. Дрібні види відкладають не більше 4 яєць, але кілька разів на сезон, великі – до 18 і один раз на рік. Яйця мають вагу від 4 до 200 г.

Вони м’які і шкірясті, але на повітрі прикріплюються до чого-небудь і тверднуть. Кладку яєць самки роблять у землю, під каміння, в нірках. Інкубаційний період триває від 3 тижнів до 1,5 місяця. Вагітність живородних самок триває близько 3 місяців.

Дитинчата, що вилупилися з яєць, відразу живуть самостійно. У яйцеживородних ящірок яйця покриті тонкою плівкою, малюки її легко розривають і розбігаються в різні боки, починаючи жити самостійно. Статевозрілість ящірок настає на третій рік життя. При цьому самці живуть від 3 до 5 років, самки – 7-11 років.

Читайте також:  Внутрішня будова Землі: з яких шарів складається наша планета

Хамелеон сидить на руці

Догляд за ящірками простий, але потрібні особливі умови

Більшість ящірок не небезпечні для людей (крім ядозубів) і часто стають домашніми улюбленцями. Цікаво спостерігати як за простими прудкими ящірками, так і за екзотичними геконами або хамелеонами. Ці тварини приваблюють простотою утримання, вони дуже охайні. Якщо вчасно прибирати їхнє житло, то не буде ніякого запаху.

До прийому ящірок у будинку слід підготуватися. Хороші рекомендації є на сайті створення здорового середовища проживання рептилій Zilla rep Yourself. Для утримання ящірок необхідний тераріум, без нього існує ризик травмування і загибелі тварин. У більшості випадків потрібен тераріум розмірами 40х60х40 см, але якщо ящірка велика, розміри визначайте, множачи її довжину на 4.

У тераріумі мають бути дві зони – тепла (до 35 °С) і прохолодна (25 °С). Обов’язково потрібне ультрафіолетове джерело, без цих променів тварини не виживуть. Необхідно обладнати житло укриттям і ємністю з водою, в яку ящірка зможе забратися.

Ящірки можуть пережити зиму в холодильнику

Що їдять ящірки в домашніх умовах? М’ясоїдні види необхідно хоча б частково забезпечувати звичною природною їжею (комахами, черв’яками). У продажу є спеціальні суміші. З домашньої їжі можна давати яйця, сиру яловичину або відварене куряче м’ясо, порізавши зручними шматочками.

Обов’язково слід додавати в їжу мінеральні речовини та вітаміни. Годують ящірок влітку 3 рази на день, взимку, якщо не сплять, – 2 рази. Пару днів ці тварини можуть прожити без їжі.

Гекон на пальці

У домашніх умовах, у теплі, ящірка може і не впадати в зимову сплячку. Але після сплячки вона буде здоровішою і довше проживе. Перед тим як відправити ящірку в сплячку, її слід добре годувати, щоб вона набрала вагу, але останній тиждень корм не давати. Температуру утримання знижуйте поступово до оптимальних 6-8 °С. Коли рептилія засне, покладіть її в ємність з вентиляційними отворами і помістіть у холодильник на 2-3 місяці.

Читайте також:  Скільки живуть мухи, чим вони харчуються і які є

Ящірки живуть поруч із людиною і дивують своєю невибагливістю. Це дозволяє утримувати їх у домашніх умовах.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я