Що таке часовий пояс і чому це важливо

7
часовий пояс

Обертання Землі навколо своєї осі забезпечує зміну дня та ночі. Рух Сонця відбиває місцевий час. З ним тісно пов’язане поняття часових поясів.

Ключові моменти

  • Проблема єдиного часу: Залізничний транспорт вимагає узгодження часу через незручності при використанні місцевого часу для графіків поїздів.
  • Історія стандартизації часу: У Великій Британії було прийнято час за Грінвічем. Ідею світових часових поясів уперше запропонував Квіріко Філопанті у 1859 році.
  • Значення часових поясів: Вони забезпечують стандартизацію часу для технічного прогресу та світового часу.

Люди століттями визначали місцевий час за Сонцем. Науково-технічний прогрес зажадав стандартизації часу.

Розвиток транспорту потребував стандарту часу

Місцевий час влаштовував усіх, доки не з’явився залізничний транспорт, який курсував на великі відстані. Графіки руху поїздів за місцевим часом робили незручності, плутанину, загрозу аварій.

Для нормального функціонування транспорту потрібно узгодити місцевий час із якимось єдиним часом, здійснити його стандартизацію. Перші проекти з’явилися у Великій Британії, де за основу уніфікації взяли час за Грінвічем (район Лондона, де знаходилась обсерваторія).

Подальша стандартизація часу проводилася у світових масштабах. Хто придумав часові пояси? Ідею створення світової системи часових поясів одним із перших запропонував італійський математик Квіріко Філопанті (псевдонім Джузеппе Баріллі) у 1859 році. Було запропоновано розділити поверхню Землі за довготою вздовж меридіанів на 24 зони за кількістю годин на добу, протягом яких Земля здійснює один оберт навколо осі. Час у цих зонах відрізнявся на 1 годину.

Часові пояси мають географічне та адміністративне значення

Що таке часовий пояс? Часовий пояс – зона на земній кулі шириною близько 15 ° довготи вздовж меридіана від полюса до полюса, в межах якої використовується єдиний час. Часовий пояс формується з урахуванням обертання Землі, а також із визначенням території, де місцевий сонячний час приблизно однаковий.

Читайте також:  Американські вчені створили штучний мозок із шизофренією

Часовий пояс має два основні значення:

  1. Географічний часовий пояс – умовна смуга на земній поверхні щодо середнього меридіана, що пролягає через цю територію.
  2. Адміністративний часовий пояс – територія, де законодавчо встановлено певний офіційний час. Він приблизно збігається із географічним поясом на цій території.

Навіщо потрібні часові пояси? Технічний прогрес зажадав стандартизації часу. Часові пояси стали основою запровадження єдиної системи світового часу.

часовий пояс на карті

Точка відліку єдиного часу – Грінвічський меридіан

З розвитком мореплавання люди намагалися використати різні точки для відліку часу, тобто шукали нульовий меридіан. На відміну від поняття південної та північної широти, які залежать від екватора, ця величина умовна. У різні часи такою точкою служив острів Родос, Канарські або Азорські острови, то острови Зеленого Мису.

У процесі стандартизації часу у 1884 році було прийнято міжнародну угоду про єдиний нульовий меридіан. Ним став Грінвіцький меридіан. Його довгота була прийнята за нуль, і від нього почали відраховувати географічну довготу: на схід від Грінвіча вівся відлік 180 (східна довгота) і на захід 180 (західна довгота). Там, де вони зустрічаються, є умовна лінія зміни дати.

Наразі за точку відліку часу прийнято Міжнародний опорний меридіан. Він пролягає приблизно за 5,3” на схід від Грінвічської обсерваторії у Лондоні.

Грінвічський меридіан на карті

Часові пояси не розмежовуються прямими лініями

Поверхня Землі умовно розділили на 24 часових пояси. У кожному визначається місцевий сонячний час, залежно від його довготи. Географічно часові пояси обмежуються меридіанами. При цьому в кожному поясі за основу беруть середній меридіан, від якого в обидві сторони, на схід і на захід відраховують по 7,5 °. Ця смуга і вважається зоною кожного часового поясу.

Читайте також:  Спеціальні функції та можливості курильних трубок

Але насправді є необхідність зберігати єдиний час у межах адміністративних територій — кордонів країн, штатів, провінцій. Тому межі поясів часто збігаються з теоретичними граничними меридіанами. По прямих лініях вони можуть проходити лише в океані, де немає островів.

Реальна кількість часових поясів виявляється більшою, ніж теоретичних 24. У деяких країнах різниця в годиннику з всесвітнім часом становить не 1 годину, а 30 або 15 хвилин. В даний час, як інформує сайт Time and Date, використовується 38 різних місцевих часів або часових поясів.

На Північному та Південному полюсах меридіани сходяться в одну точку. Тут поняття часовий пояс та місцевий сонячний час втрачають сенс.

На лінії зміни дати сьогодні та завтра зустрічаються

На Землі поточна доба закінчується і починаються нові лінії зміни дат. Це умовна лінія від полюса до полюса, яка проходить меридіаном 180°. Вона протилежна нульовому Грінвічському меридіану.

Ця лінія не пряма, вона іноді відхиляється від меридіана 180 ° і проходить між островами. Вона починається в Північному Льодовитому океані, огинає східну територію Росії Берінговою протокою. Далі лінія залишає на сході Алеутські острови відхиляючись на захід, а в Тихому океані, в зоні Океанії, відхиляється на схід.

Щодня закінчується на островах Американського Самоа, які розташовані на схід від меридіана 180°, а кожну нову добу на планеті починається на островах тихоокеанської держави Кірібаті, на захід від цього меридіана.

Лінія зміни дати у Тихому океані

Поясний час встановлюється щодо всесвітнього часу

Нульовий меридіан є основою міжнародного стандарту визначення часу. Наразі прийнято всесвітній координований час (UTC). На схід від нульового меридіана часові пояси виражаються як позитивне зміщення від UTC (UTC+), на захід – як негативне зміщення (UTC-):

  • Для центральноєвропейських країн годинний час дорівнює UTC+1.
  • Для Казахстану ― UTC+5.
  • Для Японії – UTC+9.
  • Для США – UTC-5, UTC-6, UTC-7.
Читайте також:  Швейцарські льодовики зменшилися більш ніж наполовину за 90 років

Якщо в Лондоні опівдні, у Казахстані буде 5 годин пополудні, а на сході США – 7 ранку. Сайт про час Dayspedia пропонує інтерактивну карту часу за часовими поясами. Щоб дізнатися, котра година в певній державі щодо UTC, потрібно клікнути країною.

Деякі країни, як інформує освітній сайт Education First, через велику територію (США, РФ) мають кілька часових поясів. Китай знаходиться географічно в 5 часових поясах, але по всій території країни діє єдиний час.

Часові пояси історично існують нещодавно. Впритул з ними зіштовхуються мандрівники і всі, кому доводиться пересуватися на великі відстані.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я