Президент України Володимир Зеленський високо оцінив прогрес на фронті за два тижні після початку українського наступу. «На півдні ми рухаємося вперед», – сказав він учора у своєму щоденному відеозверненні. Він визнав важкі бої, але скрізь – у тому числі на сході, де українські війська перебувають у обороні – ворог знищується, сказав він. Незадовго до цього глава української держави послабив очікування громадськості від настання.
В інтерв’ю Бі-бі-сі, яке транслювалося вчора, він визнав, що наступ просувається «повільніше, ніж хотілося б». Зеленський також пояснив невеликі успіхи біля широким мінуванням території російськими військами. Тому, за його словами, необхідний обережний підхід, щоб не наражати життя солдатів на зайву небезпеку.
Однак у своєму вечірньому відеозверненні Зеленський повідомив переважно позитивні новини. Окрім невказаного прогресу на фронті, президент також згадав конференцію щодо відновлення України в Лондоні та новий пакет санкцій ЄС проти Росії. На конференції Україна отримала не лише державну допомогу, а й обіцянки приватного сектору взяти участь у відновленні країни.
Зеленський оцінив пакет санкцій ЄС як важливий для подальшої ізоляції Росії, «поки що основний експорт Росії – це злість і смерть». За його словами, зараз головне питання полягає у тому, щоб перекрити шляхи обходу попередніх санкцій.
Київська розвідка визнає російський напад
Тим часом військова розвідка України ГУР підтвердила повідомлення про російський ракетний удар по її штаб-квартирі. Удару було завдано наприкінці травня, але «не досяг ні бажаної, ні оголошеної мети», заявив учора українському телебаченню прес-секретар відомства Андрій Юсов. Про ракетний удар повідомив, зокрема, президент Росії Володимир Путін.
Російське керівництво неодноразово погрожувало завдати ударів по «центрам ухвалення рішень» України. Перша інформація щодо нападу на штаб-квартиру ГУР з’явилася 29 травня. Офіційної заяви від Києва на той момент не було. Юсов не схотів коментувати наслідки нападу. Він «хотів би це зробити тільки після війни».
Число жертв збільшується до понад 60 після повені
Щонайменше 62 особи загинули у південній українській області Херсон після руйнування греблі Каховки близько двох тижнів тому. Російська окупаційна влада повідомила вчора в Telegram про 41 загиблий на окупованому Росією південний берег Дніпра. Українська влада назвала кількість загиблих на іншому березі річки, принаймні 21. Є підозра, що реальна кількість жертв вища.
Фон дер Ляйєн: російські активи підуть на Україну
ЄС хоче використати заморожені російські активи для підтримки України. Комісія ЄС надасть відповідний план до літніх канікул, заявила вчора президент Комісії ЄС Урсула фон дер Ляйєн на конференції з відновлення України в Лондоні. Вона додала: «Винного має бути притягнуто до відповідальності».
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок зробила аналогічні коментарі у кулуарах конференції. Для відновлення України необхідно, щоби Москва була притягнута до відповідальності у середньостроковій перспективі, сказала міністр. Росія завдала збитків Україні.
Путін підтверджує розширення ядерних сил Росії
Тим часом Росія не виявляє жодних ознак відступу в конфлікті. Навпаки: за 16 місяців після початку агресивної війни проти України президент Путін підтвердив заплановане зміцнення ядерних сил Росії. Як повідомляє агентство «Інтерфакс», учора на заході з випускниками вишів збройних сил Путін вкотре пообіцяв, що нова міжконтинентальна ракета «Сармат», яка може бути оснащена ядерною боєголовкою, незабаром буде ухвалена на озброєння. Спочатку це було заплановано на 2022 рік.
Відколи 24 лютого 2022 року Путін віддав наказ про вторгнення в Україну, його ядерні загрози неодноразово викликали міжнародну критику. Особливе обурення викликало його заяву про розміщення тактичної ядерної зброї у сусідній союзній країні – Білорусі. За словами Кремля, перекидання має бути завершене до кінця року.
Що буде важливим сьогодні
Окрім конференції з відновлення, продовжується український наступ з метою звільнення окупованих Росією територій. Незважаючи на прогрес, про який заявив Зеленський, прориву для Києва поки що не видно. Російські лінії оборони на 815-кілометровому фронті вважаються надійно захищеними.