Росія хоче зупинити західний курс Молдови

27

Колишня радянська республіка Молдова розривається між Росією та Заходом. Наразі з’явилися повідомлення про те, що Москва планує завадити країні вступити до ЄС та НАТО.

 

Росія хоче зупинити західний курс Молдови

Як сусід України, в яку вторглася Росія, бідна колишня радянська республіка Молдова все частіше стає об’єктом амбіцій Москви, яка прагне великої могутності. Згідно з дослідженнями міжнародної мережі розслідувань, Кремль хоче зупинити західний курс країни, яка прагне вступити до ЄС, та розширити свій вплив на сусідню країну – члена ЄС Румунію.

Москва не коментує подібні плани і нещодавно відкинула звинувачення уряду у Кишиневі у тому, що він планує переворот у країні. Проте інтереси Росії у сільськогосподарській країні не є секретом.

У стратегічному документі Кремля передбачається докладно розписати етапи того, як Москва хоче перетягнути її на свій бік, повідомили, зокрема, російський проект Dossier.Center противника Кремля Михайла Ходорковського, молдавська мережа одкровень Rise, Süddeutsche Zeitung, Westdeutscher Rundfunk Norddeutscher Rundfunk» (WDR та NDR). Наприклад, вважається, що російська служба внутрішньої розвідки ФСБ та інші московські спецслужби активно діють у багатьох районах країни.

Мережа репортерів вважає, що опозиційна партія «Сміття» контролюється ФСБ. Своїми протестами проти високих цін на газ та електроенергію, які продовжуються вже кілька тижнів, партія намагається дестабілізувати ситуацію в країні. Молдовсько-російська торгова асоціація, започаткована промосковським екс-президентом Ігорем Додоном разом із росіянином Ігорем Чайкою, також контролюється інтересами Кремля, як і інші неурядові організації.

Від високої інфляції страждають люди

Будь-яка людина, яка проходить у ці дні столицею Кишинева, швидко помічає, наскільки напружена атмосфера. Багато людей обурені високою інфляцією, яка перевищує 30 відсотків. Вони скаржаться, що не знають, як сплатити рахунки. На голому асфальті багато хто продає свої речі. Раніше, за Додона, газ з Росії був доступний за дружніми цінами. Тепер вони виросли у сім разів. Через політичну ворожнечу між Кишиневом та Москвою фермери більше не можуть експортувати свої яблука, сливи та виноград до Росії.

Читайте також:  Чи продовжується український контрнаступ і чого чекати далі?

Дорін Речан, новий глава уряду, призначений у лютому після відставки Наталії Гаврилиці, сказав, що від 30 до 40 відсотків людей виступають за зустріч прозахідного президента Майї Санду з лідером Кремля Володимиром Путіним. «Люди бояться. А коли вони бояться, вони кажуть: ну, російський ведмідь надто великий для нас», – описав настрої Речан. Багато хто хоче домовитися з Москвою про дешевий газ і про свій світ. Страх є глибоким ще й тому, що Росія розмістила солдатів у Придністров’ї, регіоні, що відокремився від Молдови.

Опозиція організує постійні акції протесту

Партія опозиціонера Ілана Сора вимагає, щоб уряд платив за газ, опалення та електрику. Відповідний закон буде внесено до парламенту цього четверга, сказав Сміт. Він закликав громадян прийти до парламенту у великій кількості.

Згідно з дослідженням Мережі журналістів, ці вимоги є лише засобом досягнення мети – ще більше дестабілізувати ситуацію в країні та зрештою завадити Молдові стати членом ЄС та НАТО. Міністр закордонних справ Москви Сергій Лавров також нещодавно наголосив на необхідності завадити США створити тут ще один «антиросійський» проект, як він сказав, за прикладом України.

Хоча молдавський уряд закрив шість російськомовних телеканалів, російська мова, як і раніше, є загальноприйнятою лінгва-франка. Існують також газети російською мовою. Однак російські ЗМІ уважно стежать за візитами, подібними до того, що відбувся в середу, делегації США, яка запевнила Молдову в підтримці.

З іншого боку, друзі Москви, такі як екс-президент Додон, застерігають від вестернізації та румунізації Молдови. У столиці Кишиневі вплив сусіда з ЄС сильно відчувається. На будинках, внесених до списку пам’ятних знаків, таблички нагадують нам про те, що румунський уряд сплатив за ремонт. На офіційних будівлях також майорить блакитний прапор ЄС. Росія хоче зупинити цей вплив, повідомляє Reporters Network із посиланням на стратегічний документ Кремля.

Читайте також:  Росія може розширити вікову групу для служби в армії

Ходорковський: Москва покладається на «газовий шантаж

Документ був підготовлений в адміністрації президента в Москві 2021 департаментом прикордонного співробітництва. Це ще раз показує втручання Росії у внутрішні справи інших держав, сказав Ходорковський, який живе у вигнанні у Великій Британії і колись був найбагатшою людиною Росії. За його словами, головним інструментом дестабілізації ситуації у Молдові був «газовий шантаж».

“Документ виходить від тих же кремлівських експертів, які в той же час підготували документ про повзучу анексію Білорусі Москвою”, – повідомила Süddeutsche Zeitung. У лютому мережа розслідувань вже повідомляла про такі передбачувані плани. На відміну від Молдови, Білорусь повністю залежить від Росії в економічному та фінансовому плані.

«План Москви щодо Молдови цього разу спрямований не так на інтеграцію країни до союзної держави з домінуванням Росії», – пише «Süddeutsche Zeitung». Мета – «створення васальної держави, яка підпорядковується волі Москви». Відповідно, Росія хоче зберегти Молдову в Співдружності незалежних держав (СНД), яка виникла внаслідок розпаду Радянського Союзу. Вона також планує інтегрувати Молдову до Організації Договору про колективну безпеку, яка також контролюється Москвою, та до Євразійського економічного союзу.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я