Український президент надає моральну підтримку своїм прикордонним військам. Тим часом Росія зчищає пил із застарілого обладнання для використання на лінії фронту. Новини з першого погляду.
Війна в Україні: Росія хоче використати старі танки
Президент України Володимир Зеленський після відвідин прикордонного регіону з Росією ще раз наголосив на силі українців перед постійною загрозою з боку Москви. Тим часом, за даними американської розвідки, Росія після важких втрат витягує зі складів застарілі танки, деякі з яких датуються 1950 роками.
Зеленський після візиту військ: ми сильніші
«Загроза стала, наш кордон постійно обстрілюється», – сказав учора Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні під враженням від візиту до Сумської області на північному сході України. «Але життя і наш народ сильніший за всі страхи».
Під час свого візиту до Сум Зеленський зустрівся з командирами дислокованих там прикордонних військ. “Сильні позиції вздовж усього кордону з терористичною державою (Росією) – це результат сили нашого народу, який готовий захищати кордон у будь-який час”, – сказав Зеленський. Українські прикордонні війська прикривають кілька сотень кілометрів спільного кордону з Росією на північному сході, щоб не допустити туди проникнення російських підрозділів.
Ситуація у Бахмуті «дуже динамічна»
За словами українського військового чиновника, ситуація в місті Бахмут на сході України, де точаться сильні бої, «дуже динамічна». Іноді навіть противник має тактичні переваги, сказав сьогодні ввечері по телебаченню прес-секретар Східного фронту України Сергій Черявий. Але ці переваги передбачувані, сказав він. «Ми їх розпізнаємо та вживаємо контрзаходи».
Жодних стратегічних переваг немає, сказав він. “Ситуація стабільна, але складна”, – сказав Черевуватий. «Бої та контрзаходи полягають у тому, щоб позбавити противника можливості успішно розширювати свої атаки». Бої за Бахмут продовжуються вже кілька місяців. Наймані сили Вагнера, що діють там на боці Росії, загрожують місту зі сходу, півночі та півдня.
Росія хоче використовувати старі танки
За словами міністра оборони США Ллойда Остіна, у зв’язку з масовим знищенням бронетехніки українськими військовими Росія вважає себе змушеною повернутися до десятирічних танків радянських часів. Україна зменшила запаси бронетехніки Росії «бо ніхто не міг собі уявити», сказав Остін на слуханнях у Сенаті. «Ось чому ми бачимо, як Росія зараз намагається отримати танки Т‑54 та Т‑55, враховуючи ступінь збитків, завданих їм Україною».
Ці моделі танків були здебільшого розроблені Радянським Союзом після Другої світової війни. За даними американського Інституту вивчення війни (ISW), ці танки мають набагато легшу броню та менші знаряддя, ніж сучасніші моделі.
Український оператор енергосистеми обіцяє електроенергію
Україна не чекає на дефіцит електроенергії в найближчі шість місяців, незважаючи на безліч російських ракетних атак на енергетичну інфраструктуру в зимовий період. Українська енергосистема є частиною європейської, тому ми маємо можливість імпортувати електроенергію, якщо власної буде недостатньо», – сказав голова державного підприємства «Укренерго» Володимир Кудризький. За його словами, таким чином можна збалансувати ситуацію в енергосистемі у весняні та літні місяці. «Але необхідно добре підготуватися до наступної зими», – наголосив 36-річний фахівець. За його словами, переважно це буде пов’язано з ремонтом пошкоджених енергоблоків теплових та гідроелектростанцій.
Росія вторглася в Україну понад 13 місяців тому. Починаючи з жовтня, вона масовано атакувала електромережі сусідньої країни за допомогою ракет та безпілотників. В результаті в багатьох районах України електрика була доступна лише протягом кількох годин. Мільйони людей страждали від проблем із водопостачанням та централізованим теплопостачанням.
Київ: іранські безпілотники із компонентами із Заходу
Так звані безпілотники-камікадзе, які використовуються Росією, виробляються в Ірані і, за даними українських військових джерел, містять велику кількість західних компонентів. Як повідомили у вівторок українські ЗМІ, експерти розібрали та дослідили збиті та менш пошкоджені безпілотники типу Shahed-131 та Shahed-136. Більшість компонентів надійшла із Заходу і могла бути замовлена, наприклад, через китайський інтернет-магазин Aliexpress.
Найважливішим компонентом є антена CRPA, яка приймає сигнали з навігаційного супутника і тому може бути перешкодою для електронної протиповітряної оборони. Навіть якщо зв’язок із супутником зникає, безпілотник може продовжувати політ майже точно за метою. За їхніми словами, необхідні технології було розроблено, зокрема, в Ізраїлі.
Що буде важливо сьогодні
Міністр закордонних справ Ірану Хусейн Амірабдоллахіан зустрічається у Москві зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим. Іран підтримує Москву у війні проти України за допомогою так званих безпілотників-камікадзе.
У ході сесії питань та відповідей у німецькому Бундестазі на прохання коаліційних партій депутати хочуть обговорити масові вбивства у київському передмісті Буча рік тому. СДПН, «зелені» та ВДП закликають до проведення цивільної панахиди та «кримінальної переоцінки». Після виведення російських військ навесні 2022 року у Бучі було знайдено сотні тіл мирних жителів.