Білий дім заявив учора, що Байден повернеться до США вже в неділю після закінчення саміту G7 у Японії для участі у зустрічах із лідерами Конгресу. Він сказав, що хоче переконатися, що Конгрес вчасно вживе заходів для запобігання кризі. Вчора здавалося, що переговори просуваються.
Суперечка з республіканцями
Передісторія така, що за кілька днів загрожує дефолт уряду США, якщо уряд Байдена не досягне угоди з республіканцями у Конгресі США щодо підвищення стелі боргу. У США парламент встановлює стелю боргу через нерегулярні проміжки часу та визначає, скільки грошей може зайняти уряд.
Наразі стеля боргу, що становить близько 31,4 трильйона доларів США, досягнута, і Казначейство змушене задіяти резерви капіталу. Щоб підняти стелю боргу, Байдену та його демократам потрібні республіканці у Конгресі. Проте натомість республіканці вимагають значного скорочення деяких державних видатків.
Суперечка затягується вже кілька місяців. Однак після зустрічі на високому рівні в Білому домі у вівторок з’явилися ознаки зближення: Байден дав зрозуміти, «що ще багато роботи з низки складних питань, але він оптимістично налаштований, що є шлях до відповідальної, двопартійної бюджетної угоди». Він наголосив, що в історії США 78 разів вдавалося уникнути дефолту. Однак і республіканці, і демократи мають бути готовими піти на скорочення.
Раніше лідер республіканців у Палаті представників Кевін Маккарті та лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер уже говорили про позитивні ознаки на зустрічі з Байденом у Білому домі. Маккарті навіть говорив про можливість досягнення угоди на цьому тижні – але обидві сторони, як і раніше, далекі одна від одної.
Йєллен попереджає про дефолт
У зв’язку зі зміною планів поїздки Байден запросив прем’єр-міністра Австралії Ентоні Албанеза відвідати країну з офіційним державним візитом пізніше, повідомив Білий дім у вівторок. Адміністрація повідомила, що вона також зв’язалася з офісом прем’єр-міністра Папуа-Нової Гвінеї Джеймса Марапе, щоб поінформувати про зміни. Байден планує вилетіти до Японії сьогодні.
Міністр фінансів США Джанет Єллен нещодавно попередила, що можливий дефолт найбільшої економіки світу може статися вже 1 червня. Це може спровокувати світову фінансову кризу та серйозний економічний спад. США більше не зможуть оплачувати значну частину своїх рахунків – у результаті мільйони людей можуть втратити роботу. У 2011 році республіканська більшість у Конгресі відклала підвищення стелі боргу. Тоді кредитний рейтинг США було знижено єдиний раз в історії.
Зустріч G7 з питань війни в Україні та Китаю
Однак Байден, як і планувалося, візьме участь у зустрічі G7 провідних промислових країн у Хіросімі, Японія. До G7 входять США, Німеччина, Франція, Італія, Великобританія, Японія та Канада, а також представники Європейського Союзу. Глави держав та урядів зберуться на саміт із п’ятниці по неділю (з 19 по 21 травня). Крім агресивної війни Росії в Україні та проблем світової економіки, ймовірно, обговорюватиметься і роль Китаю.
Після цього у Байдена були заплановані візити до острівної держави Папуа – Нової Гвінеї та Австралії. У Сіднеї 24 травня він мав взяти участь у зустрічі так званого «Альянсу чотирьох» разом із главами урядів Японії, Індії та Австралії.