Нове правило заборонить магазинам додатків пропонувати програму з 1 січня 2024 року, і Tiktok більше не матиме права вести бізнес у північно-західному штаті. За кожен день, коли програма залишатиметься доступною, постачальники додатків повинні будуть сплатити штраф у розмірі 10 000 доларів. Користувачам штраф не загрожує. Ті, у кого програма вже встановлена на пристрої, не постраждають. TikTok спочатку не відреагував на ухвалу.
TikTok, що належить китайській інтернет-компанії Bytedance, перебуває під сильним політичним тиском у США. Адміністрація президента Джо Байдена вже заборонила програму на мобільних телефонах державних службовців. Причиною цього є побоювання, що китайська влада та спецслужби можуть використовувати Tiktok для збору інформації про американців та надання на них політичного впливу. Наприкінці березня босу Tiktok Шоу Зі Чу довелося відповідати на запитання у Конгресі США. Він зустрів недовіру і неприйняття як республіканських, так і демократичних членів Конгресу.
Монтана як взірець?
Монтана, населення якої становить трохи більше мільйона людей, є першим штатом, де прийнятий такий далекосяжний закон. Очікуються судові позови проти заборони Тіктока. Критики вбачають, зокрема, загрозу праву на свободу слова. Тому дії влади Монтани розглядаються як перевірка можливої заборони по всій території США. Технічно, однак, таку блокаду легко оминути.
Tiktok має понад мільярд користувачів і є найуспішнішою неамериканською онлайн-платформою у західних країнах. Компанія відкидає всі підозри та підкреслює, що не вважає себе дочірньою компанією китайської групи. Bytedance на 60 відсотків належить західним інвесторам, а її штаб-квартира знаходиться на Кайманових островах у Карибському басейні. Критики стверджують, що за частки 20 відсотків китайські засновники утримували контроль завдяки вищому праву голосу, і що Bytedance має велику штаб-квартиру в Пекіні.