Особи російського опору: Дмитро Вітушкін

15

Сьогодні ми розповімо про Дмитра Вітушкіна, петербурзького історика і краєзнавця, заарештованого у жовтні минулого року.

Інгрия буде вільною

12 січня закінчується термін арешту Дмитра Вітушкіна, відомого петербурзького історика та краєзнавця. Предметом його інтересу є Інгерманландія (Інгрія). Історична область на Карельському перешийку між Фінською затокою та Ладозьким озером.

12 жовтня 2023 р. історика було затримано за підозрою в реабілітації нацизму та заарештовано на два місяці. У середині грудня термін арешту продовжили ще на місяць.

До затримання Вітушкін працював у мережевих виданнях «Закс.ру», «Місяць Інфо», «Лавка». Співпрацював із «Модним радіо», активно розвивав у соцмережах та на YouTube паблики, присвячені Інгриї.

Реабілітував та дискредитував

Офіціоз поліцейського главку Санкт-Петербурга повідомив, що «співробітниками карного розшуку при проведенні оперативно-розшукових заходів встановлено, що 17 грудня 2022 р. 39-річний Вітушкін в адміністрованій ним спільноті однієї з соцмереж розмістив коментарі з текстом, що реабілітує нацизм, які є запереченням та фальсифікацією історичних фактів. . Він же у тому ж співтоваристві виклав коментарі, які дискредитують звільнення Ленінграда від фашистської блокади. 12 жовтня 2023 року підозрюваного було затримано у квартирі будинку 15 по Псковській вулиці. Порушено кримінальні справи за ч. 2 та ч. 4 ст. 354.1 КК РФ (виправдання нацизму). Зловмисника затримано в порядку статті 91 КПК України».

Йдеться про коментарі, залишені під постом у паблиці «Інгерманландія» у «Вконтакті», причому вони опубліковані від імені спільноти, а не самим Вітушкіним, який при цьому справді є його адміністратором.

Посаду присвячено фінському снайперу Сімо Хяюхя. Під час Зимової війни він знищив понад 500 радянських бійців.

Перший коментар від імені спільноти був таким: «Хяюхя не вбив жодного солдата своєї Батьківщини, а, навпаки, захищав її від окупантів – союзників нацистської Німеччини (відповідно до пакту Молотова-Ріббентропа). Йому це вдалося. Гідний приклад для наслідування».

Йому заперечив один із передплатників: «Бути солдатом союзника нацистів – приклад для наслідування? Не знав про це. Я думав, для групи з історії регіону РФ приклади для наслідування – це бійці радянської армії з ленінградської землі, що воювали проти нацистів та окупантів – Фінляндії та Німеччини».

У відповідь на це повідомлення був другий коментар «Інгерманландії»: «Так він саме захистив свою Батьківщину від союзників нацистів (мається на увазі СРСР, що уклав з Німеччиною пакт про ненапад – прим. А.М.). Скажімо, у поляків приблизно водночас це не вийшло (мається на увазі угода СРСР та Німеччини 1939 року про поділ Польщі – прим. А.М.). Зі своєю «ленінградською землею» йдіть до інших груп. Оспівування тероризму ми тут не вітаємо».

Ці міркування були розцінені правоохоронними органами як реабілітація нацизму.

Читайте також:  Лондон: повстання "Вагнера" ​​- виклик для Росії

Згаданий вище передплатник продовжив дискусію:

«Так чи інакше – радіти за вбивство радянських солдатів фашистами – треба чи не треба? Радіти та виправдовувати блокаду фашистами Радянського Ленінграда, який Фінляндія прагнула зробити частиною «Великої Фінляндії» – треба чи не треба?»

Спільнота

На цей коментар відповів представник вже іншого паблику «Вконтакте» – «Вільній Інгрії»: «Радіти, коли жертва змогла захиститися від ґвалтівника та вбивці, безумовно, треба. Принаймні, якщо ви здорова людина. Добре, коли добро перемагає зло».

Зупинимося на цьому сюжеті докладніше.

Спільнота «Вільна Інгрія» позиціонує себе як гурт «прихильників перетворення Петербурга та Ленобласті (Інгрія, Інгерманландія) в автономну республіку з можливістю подальшого самовизначення (відповідно до російського та міжнародного законодавства)».

Дмитро Вітушкін не має прямого відношення до цієї групи в соцмережі, але при цьому є активним учасником громадського руху з тією самою назвою.

“Вільна Інгрія” – не оформлена структура. Але останніми роками її активісти зазнавали репресій з боку російської влади, зокрема й з надуманих приводів. Після початку війни в Україні вони зайняли відкриту проукраїнську позицію. Брали участь у роботі «Форуму вільних народів пост-Росії», оголошеного прокуратурою РФ небажаною організацією. Арешт Вітушкіна стався якраз у той час, коли в Європі проходили чергові сесії форуму.

Очевидно, згаданий вище коментар, у якому було порушено питання блокади Ленінграда, і був використаний для звинувачення Дмитра в «виправдання нацизму»

Ціна особистої точки зору

Петербурзький політик, колишній депутат Законодавчих Зборів міста Максим Резнік прокоментував арешт так. «Вітушкін надто петербурзький для фашизму, надто яскравий для сіро-коричневих квітів, у які зараз пофарбовано місто. У путінських силовиків усі кейси готові. Неможливо вгадати, коли і чому за тобою прийдуть. Це просто репресії. Вітушкін розумний, інтелігентний, чесний – вже три статті. Може, звісно, ​​з форумом це якось пов’язано. А може, пов’язано з тим, що один вовчок до іншого прийшов і сказав «давай»».

Дмитро Вітушкін перебуває за ґратами вже майже три місяці. Дуже висока ціна за пильний інтерес до історії своєї батьківщини та відстоювання особистої точки зору, яка комусь не подобається.

Читайте також:  Вбивцю Мосхаммера депортували після 18 років ув'язнення

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я