Новий вид рослини: підземна квітуча пальма

29
Дослідники виявили на Борнео вид рослини: підземна квітуча пальма з дуже незвичайною репродуктивною стратегією. Pinanga subterranea – так вона називається – і плоди, і квіти ростуть під землею.

“Дивно, але цей чудовий вигляд широко поширений на заході Борнео і цінується місцевим населенням за свої їстівні плоди, але досі він зовсім не привертав увагу вчених”, – пише у своєму дослідженні команда під керівництвом Аґусті Ранді з Національного університету Сінгапуру. Результати дослідження були опубліковані в журналі Plants People Planet.

Загадка для науки

«Плоди блідо-білі, поки вони ще молоді. Коли вони дозрівають, то стають овальними, близько двох сантиметрів у довжину та яскраво-червоними», – розповів Deutsche Presse-Agentur співавтор дослідження Бенедикт Кунхойзер, науковий співробітник Future Leader Fellow Королівського ботанічного саду у К’ю (Лондон). На смак вони були солодкуватими, “трохи схожими на лісову суницю або чорницю – за винятком того, що пальму набагато важче знайти”. Квіти, з іншого боку, досить непомітні, зеленувато-білі і менше одного сантиметра.

“Загадковий спосіб життя пальми, безумовно, сприяв тому, що ми тільки зараз описали її з наукового погляду”, – зазначив дослідник. За його словами, на Борнео налічується близько 300 видів пальм та безліч молодих саджанців, які важко визначити навіть фахівцям.

Місцеве населення, навпаки, давно знало Pinanga subterranea: «Перш ніж підземна пальма отримала свою наукову назву, вона вже була відома на Борнео як мінімум під чотирма різними назвами і як мінімум трьома різними мовами».

У світі на сьогоднішній день відома тільки одна інша рослина, що утворює під землею і квіти, і плоди: невелика австралійська орхідея роду Rhizanthella. Тим часом досі неясно, як відбувається запилення Pinanga subterranea: «Близькоспоріднені пальми того ж роду Pinanga досить часто запилюються жуками, – каже Кунхаузер. Але можливо також, що пальма запилює себе сама: пилок із чоловічих квіток може просочуватися на жіночі – без будь-якого зовнішнього впливу.

Читайте також:  Масштаб трагедії усвідомлюється лише зараз

Що ж намагається зробити пальма? «Ми не знаємо точно, чи вона отримує від цього якусь особливу вигоду. Це може бути захистом від впливу навколишнього середовища та хижацтва тварин. Іншою перевагою може бути те, що потомство проростає в середовищі, яке вже виявилося успішним для батьківських рослин».

Кунхойзер говорив про «абсолютно особливе відкриття, яке відбувається лише раз у житті». За його словами, пальма порушує величезну кількість питань, на які поки що немає відповідей. «Ми часто думаємо про космос і морські глибини як межі дослідження нашого світу, але цей новий вид пальми вчить нас тому, що деякі з найдивовижніших істот ще чекають свого відкриття просто під нашими ногами».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я