Нікола Тесла: що винайшов і як жив відомий учений

20
Нікола Тесла

Нікола Тесла – людина, яка “винайшла ХХ століття”. Так назвали вченого за його наукові фантазії. Вони підготували відкриття майбутнього. Винаходи Ніколи Тесли мають практичне значення.

Віхи життєвого шляху Ніколи Тесли

Нікола Тесла – американо-сербський учений-фізик, видатний винахідник та інженер у галузі електро- та радіотехніки. Деякі його винаходи випередили свій час і знайшли застосування пізніше.

Нікола Тесла народився 10 липня 1856 року в сім’ї сербського православного священика. Це сталося в селі Смілян біля міста Госпіча, що входило тоді до складу Австрійської імперії. Початкові знання він здобув у місцевій школі. Biography пише, що юнак продовжував освіту в таких престижних навчальних закладах:

 • Вище реальне училище в місті Карловаце (Хорватія).
 • Вище технічне училище в Граці (вивчав електротехніку).
 • Празький університет (вивчав філософію). Тут він зміг провчитися тільки рік (1880).

В одну з поїздок до батьків 1873 року Нікола захворів на холеру, був на межі життя і смерті. Важка хвороба наклала відбиток на все життя: Тесла панічно боявся мікробів, маніакально мив руки.

Нікола Тесла дім

На початку 1880-х Тесла почав працювати в компанії відомого американського винахідника Томаса Едісона в Парижі та Страсбурзі, потім у нього ж у США. Тесла займався монтажем освітлювального обладнання, ремонтом електродвигунів. Його винаходи покращували характеристики обладнання. Але компанія обдурила Теслу і не виплатила обіцяних премій.

Зате ця робота принесла талановитому інженеру популярність. Група електротехніків скористалася винайденою Ніколою Тесла дуговою лампою для вуличного освітлення, але винагороди він знову не отримав.

У 1887 році завдяки фінансовій допомозі знайомих Тесла відкрив свою компанію, яка робила вуличне освітлення в багатьох американських містах. Незабаром великий бізнесмен Джордж Вестінгауз дорого купив понад 40 патентів Ніколи Тесли. Вони спільно відкрили офіс у Нью-Йорку поруч з офісом Едісона. Тоді, за оцінкою видання Britannica, почалася титанічна боротьба між системами постійного струму Едісона і змінного струму Тесли-Вестингауза – “війна струмів”.

Читайте також:  День Австралії - найсуперечливіше свято країни

Нікола Тесла ніколи не був одружений через переконання, що секс заважає чоловікові в роботі. Він уникав жінок, хоча високий і стрункий чоловік подобався багатьом. Серед його знайомих була поширена думка, що Нікола має дар передбачення. Відомо, що він відмовив друзів сідати в поїзд, який у тому рейсі зійшов з рейок. Він також переконав Джорджа Моргана здати квиток і не вирушати в подорож на “Титаніку”.

Як помер Нікола Тесла? Восени 1937 року в Нью-Йорку літній учений потрапив у ДТП: його на переході збило таксі. Від отриманих травм він не міг оговтатися кілька років. Помер 7 січня 1943 року на 87-му році життя на самоті в номері готелю. Прах його кремували, зараз урна зберігається в музеї Ніколи Тесла в Белграді.

Наукова робота та винаходи Ніколи Тесли

Як прославився Нікола Тесла? До Тесли змінний струм не знаходив застосування, не міг використовуватися в електродвигунах. Тесла винайшов систему передачі електроенергії за допомогою багатофазного змінного струму. Це відкриття, за свідченням видання Big Think, стало основою переважної у світі системи електропостачання.

Академік Дмитро Скребков зазначає, що технології, засновані на ідеях геніального Ніколи Тесли, дають змогу розв’язувати сучасні проблеми в енергетиці. Крім того, теоретичні роботи вченого стали фундаментом для створення сучасних пристроїв, що працюють на змінному струмі.

Іншим важливим відкриттям видання Biography називає “котушку Тесли”. Вона була створена для бездротового передавання енергії. Зараз це відкриття широко застосовується в радіо- і телетехніці, у багатьох електронних приладах. У 1887 році Тесла опублікував суворий науковий опис явища обертового магнітного поля. На честь цього відкриття одиницю вимірювання магнітної індукції в системі одиниць СІ названо його ім’ям.

Читайте також:  Головне джерело води на Марсі визначили завдяки метеоритам

Найбільш плідними для вченого були 1888-1895 роки. У Колорадо-Спрінгс він створив лабораторію, в якій в обстановці секретності досліджував струми високої частоти і високої напруги. Вчений проводив експерименти, щоб з’ясувати вплив цих струмів на організм людини. Пізніше вони лягли в основу системи безпеки під час роботи зі струмами.

Нікола Тесла в лабораторії в Колорадо-Спрінгс

На початку ХХ століття Тесла працював над створенням першої бездротової телекомунікаційної вежі, спорудженої біля протоки Лонг-Айленд. Вона призначалася для трансатлантичної телефонії та радіомовлення, для передавання електроенергії без дротів, що значно випереджало свій час. Споруду назвали Вежею Тесли.

Що винайшов Нікола Тесла? Загалом на рахунку вченого понад 700 винаходів і патентів. До числа найважливіших винаходів належать:

 • Створені під час експериментів зі струмами високої частоти апарати, які знайшли широке застосування в електротерапії.
 • У 1891 році Тесла раніше за інших винахідників демонстрував принцип радіозв’язку.
 • Працюючи над системою бездротового зв’язку, 1893 року винайшов щоглову антену.
 • Йому належить створення флуоресцентної лампи, демонстрація якої вразила всіх на Всесвітній виставці в Чикаго 1893 року.
 • Винайдений Ніколою Тесла електродвигун став великим технологічним проривом. Спочатку використовувався для створення промислових вентиляторів, пізніше – у побутових приладах.
 • Асинхронний двигун винахідника теж застосовується в побутових приладах (пилососах, фенах).
 • Був винайдений і вперше застосований ученим принцип дистанційного керування.
 • Останній патент Тесла отримав 1928 року за винахід літального апарату з вертикальним зльотом.

Роботи Ніколи Тесли написані професійною технічною мовою. Предмет його досліджень незрозумілий людям без спеціальної освіти, тому ім’я вченого довгий час перебувало в ореолі міфів.

Відкриття і винаходи Ніколи Тесла цінуються і сьогодні. Для багатьох він залишається загадковим ученим, який випередив свій час.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я