Організації з надання допомоги попереджають про гуманітарну катастрофу в секторі Газа, США також закликають посилити захист цивільного населення – тепер Ізраїль принаймні певною мірою поступається тиску. Огляд.
Війна на Близькому Сході – Надія на прискорення допомоги Газі
Наземний наступ Ізраїлю на сектор Газа спричинив, що сотні тисяч палестинських цивільних осіб практично не мають притулку. У Рафасі, на кордоні з Єгиптом, так багато людей шукають притулку від бойових дій, що в місті більше немає їжі, ні електрики, ні достатньої кількості питної води, повідомляє репортер британської ВВС.
У зв'язку з зростаючою критикою щодо зриву постачання допомоги в Газу і під тиском США Ізраїль погодився використати другий контрольно-пропускний пункт для вантажівок з гуманітарною допомогою на прикордонному переході Керем-Шалом.
Надія на другий прикордонний пункт
Ізраїль розпочне це найближчими днями, повідомляє газета Times of Israel з посиланням на високопоставленого представника уряду. Це полегшить ввезення більшої кількості вантажівок, повідомляє видання, посилаючись на відповідальне ізраїльське відомство Cogat. Керем-Шалом знаходиться набагато ближче до Рафаха, ніж менший КПП Ніцана, де Ізраїль досі перевіряв вміст вантажів допомоги перед відправкою до Рафи. З початку війни поставки здійснювалися виключно через Рафа.
Як повідомив у четвер Палестинський Червоний Півмісяць, 69 вантажівок із гуманітарною допомогою в'їхали до сектору Газа через Рафах. Вантажівки були завантажені життєво важливими вантажами. До війни у цей район щодня в'їжджало 500 вантажівок. Організації з надання допомоги скаржаться, що транспортування вантажівок із гуманітарними вантажами до Ніцани і назад призвело до подальших затримок у постачанні цивільного населення, що Ізраїль заперечує.
Ізраїль побоюється, що у вантажівках до Гази може бути доставлена зброя, і тому проводить їхній огляд. Якщо США досягнуть свого, Ізраїль також має повністю відкрити КПП Керем-Шалом для імпорту та експорту вантажів допомоги, повідомляє Times of Israel. Координатор з надзвичайної допомоги ООН Мартін Гріффітс бачить можливості для цього, про що він заявив у Женеві. Агентство ООН з надзвичайних ситуацій (OCHA) все ще чекає на «зелене світло», але вже планує відправлення з Йорданії колон з гуманітарними вантажами, які мають пройти через Керем-Шалом.
Керем-Шалом був прикордонним переходом, через який основна частина допомоги надходила до Гази до терористичної атаки на Ізраїль руху ісламізму ХАМАС та інших угруповань 7 жовтня. За словами Гріффіта, використання Керем-Шалома дещо полегшує постачання нужденних. Але лише припинення ізраїльських атак та припинення вогню може гарантувати необхідну допомогу людям.
США надіслали Ізраїлю нове попередження
Держсекретар США Ентоні Блінкен вкотре закликав Ізраїль зробити більше для захисту цивільного населення у прибережній смузі. За словами Блінкена, керівництво Ізраїлю зробило важливі додаткові кроки у цьому напрямку. Однак тим, що він запропонував під час свого нещодавнього візиту до Тель-Авіва, і тим, які результати можна спостерігати, все ще існує розрив.
Наприклад, йдеться не лише про створення зон безпеки, а й про їхнє інформування таким чином, щоб люди дійсно знали, де, коли і яким маршрутом вони можуть бігти. Крім того, у таких зонах безпеки біженцям мають бути доступні їжа, вода та медикаменти. У секторі Газа відбуваються «неймовірні втрати, руйнування та страждання», – написала Сінді Маккейн, голова Всесвітньої продовольчої програми, на сайті X. Усі помирають з голоду».
Ізраїль: ХАМАС веде вогонь із зон безпеки
Тим часом ізраїльські військові заявили, що ХАМАС випустив ракети Ізраїлем із таких «гуманітарних зон безпеки». Тим часом ізраїльські ЗМІ опублікували фотографії десятків палестинців у штанах, заарештованих у секторі Гази у четвер. Спочатку особистість цих людей була незрозуміла. Ізраїльський військовий представник Даніель Хагарі заявив, що райони Джабалія та Шеджайя на півночі прибережної смуги є «оплотом терористів, і ми ведемо з ними боротьбу».
Ті, хто залишився в цих районах, вийшовши з шахт тунелів або будівель, розслідують, щоб з'ясувати, «хто має зв'язки з ХАМАС, а хто ні». Усіх заарештовують та допитують, пояснив Хагарі. Тим часом бої між будинками продовжуються і в південному місті Чан Джуніс, яке вважається оплотом ХАМАС.
За даними управління охорони здоров'я, контрольованого ХАМАС, кількість палестинців, які загинули у прибережній зоні, відрізаній Ізраїлем, з початку війни зросла до 17 177 осіб. В даний час це число не може бути перевірено, але ООН та інші спостерігачі зазначають, що в минулому дані управління були достовірними.
США вводять санкції через напади хуті
Тим часом уряд США ввів санкції у відповідь на напади на торгові судна в Червоному морі з боку повстанців Хуті, які підтримують Іран. Вони спрямовані проти 13 фізичних осіб та організацій, яких США звинувачують у постачанні хуті грошима, отриманими від продажу та транспортування іранських товарів, оголосив Державний департамент США.
Що буде важливо у п'ятницю
На вимогу Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша Рада Безпеки ООН знову розгляне ситуацію у секторі Гази. Засідання призначене о 16:00 за центральноєвропейським часом. Об'єднані Арабські Емірати презентували новий проект резолюції, який закликає до припинення вогню. Однак подібні спроби досі не мали успіху через опір США.