У шведському Мальмі відбувся фінал музичного конкурсу «Євробачення-2024». Швейцарський виконавець Nemo з піснею The Code зайняв перше місце. Друге місце здобула Хорватія, на третьому Україна.
Франція – четверта. Ізраїльська співачка Еден Голан – на п’ятому місці. Далі йдуть Ірландія, Італія, Вірменія, Швеція, Португалія, Греція, Німеччина, Люксембург, Литва, Кіпр, Латвія тощо. Британець Оллі Александер опинилась на 18-му місці із 25.
Перемога Nemo (Немо Меттлер)
Перемога 24-річного репера Nemo (Немо Меттлер), що визначає себе як небінарну персону, стала важливим моментом для ЛГБТ-спільноти, яка довгий час вважала «Євробачення» своєрідним притулком і місцем, де приймають різноманітність та різні способи існування, коментує музичний оглядач Бі-бі-сі Марк Севідж.
Пісня «The Code», що виграла на конкурсі, — гібрид опери та хіп-хопу — розповідає про досвід прийняття власної ідентичності та небінарності. Nemo – перший небінарний артист, який переміг на «Євробаченні».
Друге місце посів виконавець Baby Lasagna (Марко Пуришич) із Хорватії, а Україну на конкурсі представляв дует виконавиць Alyona Alyona & Jerry Heil (Яна Шемаєва та Олена Савраненко) з піснею «Teresa & Maria».
Найвищі 12 балів їм поставило журі у Чехії та Молдови, по 10 балів вони отримали від Естонії, Франції та Польщі, зазначає «Інтерфакс-Україна». Після голосування глядачів країна перемістилася з п’ятого на третє місце.
У п’ятницю ввечері, коли до фінального шоу залишалося менше доби, стало відомо, що один із претендентів на перемогу, представник Нідерландів Йост Кляйн, участі в ньому не братиме. Як заявили організатори конкурсу, співак був дискваліфікований «за неналежну поведінку» — після «інциденту за лаштунками».
Сам Кляйн заявив, що шокований цим рішенням і вважає покарання абсолютно невідповідним до провини. Деталі того, що саме за інцидент стався за лаштунками у п’ятницю, з’ясовує шведська поліція.
За відсутності нідерландського лідера у букмекерів у трійці головних претендентів були саме Швейцарія, Хорватія та Ізраїль.
Цьогорічний конкурс був затьмарений протестами з приводу участі Ізраїлю на тлі війни з ХАМАС, що триває. У Мальме на півдні Швеції мешкає одна з найбільших громад палестинської діаспори в країні.
Демонстрації з вимогою зняти Ізраїль із конкурсу за прикладом Росії, виключеної у 2022 році, тривали до суботи. Організатори проводили посилений огляд глядачів, спрямований насамперед на те, щоб не підпускати близько до арени протестувальників, пише AFP.
Хоча у представниці Ізраїлю, яка виросла в Росії Еден Голан, теж були всі шанси до фіналу не дістатись.
Представники кількох країн-учасниць конкурсу закликали позбавити Ізраїлю права виступу на знак протесту проти гуманітарної кризи через операцію ізраїльської армії, яка триває вже понад півроку, в секторі Газа.
До неї навіть довелося приставити збройну охорону. Демонстранти пікетували півфінал за участю Голан у четвер та освистали її фінальний виступ у суботу.
Відвідувачі фінального виступу цього разу мали скасувати піввіковий ювілей історичної перемоги на конкурсі 1974 року шведського гурту ABBA, чию композицію Waterloo довірили виконати переможцям «Євробачення» минулих років.
За минулі з того часу п’ять десятиліть конкурс змінився майже до невпізнання. Тоді в «Євробаченні» брали участь представники лише 17 країн, причому всі у супроводі живого оркестру.
Цього року конкурсна комісія прийняла музичні заявки із 37 країн, до фіналу дісталися 25
Серед претендентів на перемогу були композиції, написані в стилі хеві-метал, хардкор-техно, звичний гламурний європоп, а з Норвегії взагалі привезли стародавню народну казку про дитину-перевертню, яка перетворюється на вовка та вбиває свою мачуху.
Музичний оглядач Бі-Бі-Сі цього року радив звернути особливу увагу також на представників Ірландії, Франції та Естонії.
У Великобританії півфінали та фінал «Євробачення» транслюються по Бі-бі-сі і входять до найбільш популярних розважальних шоу. Очікувалося, що фінал дивитимуться майже 11 млн британців.
Росія не бере участі в конкурсі Євробачення з лютого 2022 року: після початку повномасштабного вторгнення в Україну Європейський мовний союз усунув її, а потім російські мовники вийшли з організації.