Коаліційний уряд ХДС/ХСС та СДПН звинуватив Федеральну розвідувальну службу (Bundesnachrichtendienst) у тому, що вона надто пізно повідомила про повстання керівника російської ПВК Пригожина. Це також, ймовірно, обговорюватиме Бундестаг.
Можливості розвідки сильно урізані: Шиндлер
Колишній президент BND Герхард Шіндлер звинуватив політиків у тому, що останніми роками вони надто сильно скоротили можливості Федеральної розвідувальної служби. Можливості розвідки сильно урізані: «Той, хто ставить на шляху BND один юридичний валун за іншим, не повинен дивуватися, що це позначається на ефективності її збору інформації», – сказав 70-річний Герхард Шиндлер в інтерв’ю берлінській газеті Deutsche Presse-Agentur .
Він додав: «Мутація діючої розвідувальної служби до адміністративного органу, який займається собою, є політично бажаною. Зміни в законі останніми роками призвели саме до цього».
Шиндлера було звільнено у червні 2016 року у зв’язку зі справою про прослуховування американською розвідкою АНБ даних по всьому світу та прослуховування BND телефонних розмов проти дружніх держав. Він очолював службу зовнішньої розвідки Німеччини з початку 2012 року. Тоді відомство канцлера відправило Шиндлера на тимчасову пенсію проти його волі.
СДПН розгляне питання про заміну в BND
Після збройного повстання голови російської найманської групи «Вагнер» Євгена Пригожина проти президента Росії Володимира Путіна, який стався тиждень тому, прозвучала критика з приводу того, що BND надто пізно поінформував уряд Німеччини. Портал новин «Піонер» повідомив, що СДПН розглядає можливість заміни президента BND Бруно Каля, який очолює службу з 2016 року.
Шіндлер заявив: «Ті, хто сьогодні закликає до заміни президента, самі брали участь у скороченні повноважень BND. Але відволікання уваги від своїх помилок не є вирішенням проблеми». За його словами, необхідне «термінове зміцнення оперативних можливостей служби та ретельне подолання численних юридичних перешкод».
У нещодавно представленій стратегії національної безпеки уряду Німеччини йдеться про зміцнення аналітичних можливостей спецслужб, сказав Шіндлер. Посилення класичного збору інформації, з іншого боку, не зазначено як мету. «Це помилка, тому що я можу аналізувати лише в тому випадку, якщо я маю для цього розвідувальну інформацію».
Канцлер Шольц із непрямою критикою?
За інформацією dpa, звинувачення на адресу BND у зв’язку з подіями навколо групи Вагнера, ймовірно, зіграють свою роль цієї середи як у Комітеті із закордонних справ, так і в Комітеті парламентського контролю Бундестагу (PKGr), який відповідає за контроль над секретними службами та проводить таємні засідання.
Минулого тижня канцлер Олаф Шольц (СДПН) заявив у програмі ARD «Майшбергер» щодо повстання Пригожина, що спецслужби Німеччини «звичайно, не знали про нього заздалегідь». Він додав: “Але потім вони продовжували доповідати нам про те, що мало спостерігатися”. Ці зауваження сприйняли в залі засідань парламенту як непряма критика BND.
Шольц оголосив про намір обговорити питання про потік інформації з союзниками. Щодо повідомлень про те, що американським спецслужбам нібито було відомо раніше, він сказав: «Ми всі повинні будемо обговорити це разом – а також те, як справи з тими речами, які зараз є предметом спекуляцій».
У вихідні прозвучала критика на адресу BND, особливо з лав світлофорних партій СДПН та ВДП. Член парламенту від СДПН Улі Гретш сказав в інтерв’ю газеті Welt am Sonntag: «Після «непоміченого» захоплення влади талібами в Афганістані, скандалу з подвійним агентом у грудні минулого року та нападу на газопровід «Північний потік 2», нинішні повідомлення знову кидають зв’язку BND з іншими великими спецслужбами». Гретш є членом ПКГР. Він заявив, що на наступному засіданні BND доведеться відповідати на незручні питання.
Представник ВДП: «Події дуже часто застають нас зненацька»
Голова комітету Бундестагу з розслідування подій в Афганістані Ральф Штегнер (СДПН) сказав “Der Spiegel”: “Зараз події занадто часто застають нас зненацька”. Представник із зовнішньої політики парламентської групи СвДП Ульріх Лехте розкритикував: «Інформація BND про внутрішнє життя Росії була явно мізерною». Депутат Сара Нанні (Зелені) сказала газеті: “Виразно, ситуація розчаровує”. Але, за її словами, надто легко звинувачувати BND. Все це також питання ресурсів.
Тиждень тому ватажок Вагнера Пригожин захопив, зокрема, південне російське місто Ростов-на-Дону, а потім рушив своїх бійців у бік Москви. Приблизно за 200 кілометрів від російської столиці він несподівано здався. Путін обіцяв Пригожину та його бійцям його підрозділів імунітет від судового переслідування.