Стикаюсь я на фронті з дивною штукенцією. Люди не вміють працювати з ранами. Від слова взагалі. Часто таке складається відчуття, що забрати кулю чи осколок з рани- це вважається найголовніше та основне. А що з раною- вже нікого не хвилює, бо ж осколок дістали…
Невігластво доходить до того, що виконують рівно 3 дії: забирають осколок, зашивають рану, ліплять пов‘язку. Далі цей пацієнт з такою раною за кілька годин потрапляє на наступний етап надання допомоги, а там вже гнилісний запах з рани.
Варто пам‘ятати правила обробки ран:
- Туалет рани (змивання крові, згустків та інородніх тіл). Часто найоб‘ємніший етап і найважливіший в ранньому періоді. Треба максимально все вичистити (тут помічний перекис). Важливим пунктом є не лише поверхневий огляд рани, а й ревізія раневого каналу, адже там, в глибині можуть лишатись частинки одягу, уламки.
Часто, ще ДО початку цього етапу доцільно провести місцеве знеболення рани. - Некректомія та висічення країв рани. Етап проводиться медичним працівником, який оцінює рівень нежиттєздатності тканин. Важливо під час цього етапу не забрати нічого зайвого, як судини, нерви, сухожилля і йти чітко по лінії демаркації. Важливо перев’язувати всі судини, зупиняти всі дрібні кровотечі, добиватись сухої рани після висікання країв.
- Дренування рани за для швидкої очистки (встановлення трубчастих та пальчатних дренажів) та не тугі пов‘язки
- Зашивання рани лише на 4-5 день за умови її чистоти.
Ушивши герметизувавши рану з всією інфекцією всередині, але без доступу кисню може розвинутись гангрена.