Китай у Берліні: переговори між суперниками

10
Китай у Берліні: Уряди Німеччини та Китаю зустрічаються сьогодні у Берліні, щоб обговорити подальшу співпрацю між двома країнами у важкі часи. Десять представників китайського та дев’ять представників німецького уряду зустрічаються в канцелярії під керівництвом канцлера Олафа Шольца (СДПН) та прем’єр-міністра Лі Цяна, щоб обговорити, насамперед, боротьбу зі зміною клімату та пов’язану з цим реструктуризацію економіки. Але, швидше за все, йтиметься також про торгові відносини та агресивну війну Росії проти України, в якій Китай намагається виступити посередником і наполягає на переговорах.

Уряд Німеччини регулярно організовує урядові консультації з особливо близькими партнерами або країнами, які особливо важливі для нього в економічному чи стратегічному плані. В останні місяці уряд вже зустрічався з урядами Іспанії та Нідерландів, Японії та Індії. Однак консультації з Китаєм, ймовірно, будуть найцікавішими та найважчими.

Війна в Україні напружує відносини

З моменту останньої фізичної зустрічі у 2018 році відносини між двома країнами значно погіршилися. Зростання обмеження громадянських свобод у Китаї, ставлення до меншин, але насамперед великодержавні амбіції Пекіна в Індо-Тихоокеанському регіоні – включаючи загрози вторгнення на Тайвань – викликають найбільше занепокоєння в Берліні.

Шок від агресивної війни Росії проти України також спричинив те, що уряд Німеччини захотів зменшити свою економічну залежність від Китаю. Воно не хоче випробувати ще одне брутальне пробудження, подібне до того, що сталося з російським газом, на який воно надто довго покладалося, незважаючи на всі попереджувальні сигнали.

Німецька стратегія безпеки викликає роздратування

Сьогодні уряд Німеччини розглядає Китай як партнера, конкурента та системного суперника. «Ми бачимо, що в цьому контексті елементи суперництва та конкуренції останніми роками посилилися», – йдеться у Стратегії національної безпеки, яку було затверджено кабінетом міністрів минулої середи.

Читайте також:  Повстання проти Кремля закінчилося

У Китаї це викликало гнів. Побудова міжнародних відносин «на основі розгляду інших як конкурентів, суперників або навіть противників і перетворення нормальної співпраці з питань безпеки та політики лише підштовхне наш світ у вир поділу та конфронтації», – заявив у відповідь офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.

Китай сподівається на “сильний позитивний сигнал”

Китай входить у консультації з іншим ставленням, ніж Німеччина. У той час, як Шольц тверезо описує їх як «дуже важливу робочу зустріч», Міністерство закордонних справ Китаю майже ейфорично класифікує їх як «супердвигун» співпраці. Прем’єр Лі після прибуття до Берліна підкреслив, що він сподівається на «сильний позитивний сигнал» для економічного співробітництва, миру та процвітання у всьому світі.

Девіз консультацій – «Діяти стійко разом». Основну увагу буде приділено захисту клімату, за яким має бути узгоджений формат діалогу – порівняно нешкідлива тема. У другій половині дня відбудеться економічний форум, на якому планують виступити Лі та Шольц. Китай є найважливішим торговим партнером Німеччини, а Німеччина – найважливішим торговим партнером Китаю в Європі.

Глава держави Сі та міністр закордонних справ Цінь не присутні.

Найвпливовіша людина в Китаї, глава держави та партії Сі Цзіньпін не присутня у Берліні. Це проста практика; Сі також не брав участі у попередніх консультаціях. Цікавіше, хто ще немає. Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган вирішив не їхати до Берліна через візит держсекретаря США Ентоні Блінкена до Пекіна. Федеральний міністр закордонних справ Анналена Баєрбок (зелені), однак, хоче поговорити з ним телефоном.

Міністри оборони також не беруть участі у консультаціях. Натомість Борис Пісторіус (СДПН) разом із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом полетить на авіабазу Ягель, щоб переглянути великомасштабні маневри «Повітряний захисник». Можливості військової співпраці з Китаєм нині також обмежені.

Читайте також:  Поліція розслідує підроблені плакати партії "зелених"

Спільна зустріч із пресою: з питаннями чи без?

З 19 учасниками раунд загалом досить нечисленний, ніж зазвичай. У 2018 році у традиційному сімейному фото було ще 29 учасників. Ще одна ознака того, що стосунки охолонули: На відміну від звичайної спільної підсумкової заяви не буде. Результати будуть представлені на зустрічі Шольца та Лі з пресою опівдні.

Питання про те, чи будуть вирішені питання від журналістів, швидше за все, залишиться відкритим до кінця. Коли Шольц здійснив свій перший візит до Пекіна у листопаді минулого року, можливості поставити запитання не було, хоча німецька сторона наполягала на цьому. Цього разу Німеччина є стороною, що приймає, і, можливо, має більше важелів впливу.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я