Байдужість, апатія та неможливість насолоджуватися звичними радощами життя можуть бути симптомами звичайної перевтоми або наслідком якоїсь неприємної життєвої обставини. Однак якщо ці симптоми турбують людину протягом тривалого періоду часу, а явної причини для апатії не спостерігається, цей стан може свідчити про глибшу проблему, а саме про ангедонію.
Разом із психологом Анною Суховою портал Marie Claire розібрався, що це за хвороба і як вчасно її розпізнати.
Ангедонія – це розлад психоемоційної схеми, при якому людина живе в спотвореній реальності, і дисгармонійно розвивається. Він не здатний отримувати задоволення від звичних речей і радіти з того, що раніше викликало щирий інтерес і натхнення.
Як правило, ангедонія торкається одного або декількох аспектів життєдіяльності. Це може бути і сфера кар’єри, і особисті стосунки, і саморозвиток — за наявності цього розладу людина втрачає інтерес до всього, що було для нього важливо. Людям з ангедонією стає не цікавий будь-який діалог на цю тему, тому що ніхто не може зрозуміти, наскільки велике це пригнічує внутрішній стан. А часом ангедонія трактується зовсім як лінь, прокрастинація, «поза», хоча людина щиро неспроможна нічого вдіяти зі своїм внутрішнім станом, викликаним розладом.
Ангедонія може виникнути через кілька причин:
- Психологічні травми
- Зайве прагнення перфекціонізму
- Стреси та емоційні потрясіння
- Соматичні захворювання
- Фізичні травми головного мозку
Цей тип психоемоційного розладу нерідко розвивається у публічних людей — від симптомів ангедонії страждають актор Джим Керрі, футболіст Террі Бредшоу та письменниця Джоан Роулінг.
Існує кілька основних типів цього психологічного розладу:
Фізичний
У людини зникає бажання елементарно стежити за собою та дотримуватися гігієни. Хвора на ангедонію перестає дбати про своє здоров’я, його нічого не цікавить — в активній стадії цей стан доповнюється хаотичним харчуванням і потягом до шкідливих звичок.
Соціальний
Людина стає вкрай закритою і замкненою. Загальноприйняті поняття та соціальні норми стають для нього тягарем — він шукає причин не спілкуватися ні з ким і по можливості повністю обмежити контакти із зовнішнім світом.
Інтелектуальний
Людину не цікавить розвиток, кар’єрне зростання, покращення якості життя. Він перестає цікавитися колишніми хобі та захопленнями, а також у нього зникає здатність радіти, веселитися та розуміти гумор.
Сексуальний
При цьому типі ангедонії людини не цікавить близькість з партнером, причому йдеться не тільки про секс, а й про інші прояви фізичного потягу — поцілунки, обійми. Також у людини знижується рівень лібідо, а вона фактично стає байдужою до будь-яких проявів фізичного контакту з партнером.
Потрібно розуміти, що ангедонія – це психічний розлад особистості, який найчастіше протікає у поєднанні з іншим захворюванням, проте може існувати самостійно.
Отже, як розпізнати ангедонію і яких заходів слід вжити?
Насамперед визначте, які саме симптоми є у вас:
- У вас немає ні позитивних, ні негативних емоцій
- Замкнутість, нетовариські
- Зниження активності
- Ігнорування колишніх інтересів
- Хронічна втома, апатія
- Холодність та проблеми в інтимній сфері
- Проблеми у відносинах з іншими людьми
- Зацикленість на негативі
У тому випадку, якщо ви виявили у себе кілька з перерахованих вище симптомів, слід записатися до фахівця. Не можна займатися самолікуванням. Ангедонія – це психічний розлад і потребує кваліфікованої допомоги.
Після діагностики вам можуть призначити медикаментозне лікування та психотерапію, оскільки при ангедонії порушується робота головного мозку – він перестає виробляти ендорфіни – гормони радості та задоволення. Крім того, важлива робота поза кабінетом психолога — лікування ангедонії в домашніх умовах передбачає зміну ставлення до життєвих труднощів, відновлення виснаженої психіки, щоденний пошук нових джерел задоволення. Разом із професійною терапією цей метод допоможе швидше впоратися із хворобою.
Головне — пам’ятати, що ангедонія, як і будь-який інший тимчасовий розлад, не є вироком. Навпаки, цей період життя повинен нагадати вам про те, чого ви насправді хочете, про що мрієте і чого прагнете.
.