Коли життя не в радість: що таке ангедонія, і як з нею боротися

664

Байдужість, апатія та неможливість насолоджуватися звичними радощами життя можуть бути симптомами звичайної перевтоми або наслідком якоїсь неприємної життєвої обставини. Однак якщо ці симптоми турбують людину протягом тривалого періоду часу, а явної причини для апатії не спостерігається, цей стан може свідчити про глибшу проблему, а саме про ангедонію.

Разом із психологом Анною Суховою портал Marie Claire розібрався, що це за хвороба і як вчасно її розпізнати.

Ангедонія – це розлад психоемоційної схеми, при якому людина живе в спотвореній реальності, і дисгармонійно розвивається. Він не здатний отримувати задоволення від звичних речей і радіти з того, що раніше викликало щирий інтерес і натхнення.

Як правило, ангедонія торкається одного або декількох аспектів життєдіяльності. Це може бути і сфера кар’єри, і особисті стосунки, і саморозвиток — за наявності цього розладу людина втрачає інтерес до всього, що було для нього важливо. Людям з ангедонією стає не цікавий будь-який діалог на цю тему, тому що ніхто не може зрозуміти, наскільки велике це пригнічує внутрішній стан. А часом ангедонія трактується зовсім як лінь, прокрастинація, «поза», хоча людина щиро неспроможна нічого вдіяти зі своїм внутрішнім станом, викликаним розладом.

Ангедонія може виникнути через кілька причин:

 • Психологічні травми
 • Зайве прагнення перфекціонізму
 • Стреси та емоційні потрясіння
 • Соматичні захворювання
 • Фізичні травми головного мозку

Цей тип психоемоційного розладу нерідко розвивається у публічних людей — від симптомів ангедонії страждають актор Джим Керрі, футболіст Террі Бредшоу та письменниця Джоан Роулінг.

Існує кілька основних типів цього психологічного розладу:

Фізичний

У людини зникає бажання елементарно стежити за собою та дотримуватися гігієни. Хвора на ангедонію перестає дбати про своє здоров’я, його нічого не цікавить — в активній стадії цей стан доповнюється хаотичним харчуванням і потягом до шкідливих звичок.

Читайте також:  Тихий час: чому варто привчити себе лягати спати в один і той самий час

Соціальний

Людина стає вкрай закритою і замкненою. Загальноприйняті поняття та соціальні норми стають для нього тягарем — він шукає причин не спілкуватися ні з ким і по можливості повністю обмежити контакти із зовнішнім світом.

Інтелектуальний

Людину не цікавить розвиток, кар’єрне зростання, покращення якості життя. Він перестає цікавитися колишніми хобі та захопленнями, а також у нього зникає здатність радіти, веселитися та розуміти гумор.

Сексуальний

При цьому типі ангедонії людини не цікавить близькість з партнером, причому йдеться не тільки про секс, а й про інші прояви фізичного потягу — поцілунки, обійми. Також у людини знижується рівень лібідо, а вона фактично стає байдужою до будь-яких проявів фізичного контакту з партнером.

Потрібно розуміти, що ангедонія – це психічний розлад особистості, який найчастіше протікає у поєднанні з іншим захворюванням, проте може існувати самостійно.

Отже, як розпізнати ангедонію і яких заходів слід вжити?

Насамперед визначте, які саме симптоми є у вас:

 • У вас немає ні позитивних, ні негативних емоцій
 • Замкнутість, нетовариські
 • Зниження активності
 • Ігнорування колишніх інтересів
 • Хронічна втома, апатія
 • Холодність та проблеми в інтимній сфері
 • Проблеми у відносинах з іншими людьми
 • Зацикленість на негативі

У тому випадку, якщо ви виявили у себе кілька з перерахованих вище симптомів, слід записатися до фахівця. Не можна займатися самолікуванням. Ангедонія – це психічний розлад і потребує кваліфікованої допомоги.

Після діагностики вам можуть призначити медикаментозне лікування та психотерапію, оскільки при ангедонії порушується робота головного мозку – він перестає виробляти ендорфіни – гормони радості та задоволення. Крім того, важлива робота поза кабінетом психолога — лікування ангедонії в домашніх умовах передбачає зміну ставлення до життєвих труднощів, відновлення виснаженої психіки, щоденний пошук нових джерел задоволення. Разом із професійною терапією цей метод допоможе швидше впоратися із хворобою.

Читайте також:  Врятують від похмілля: вчені розкрили особливу властивість яєць

Головне — пам’ятати, що ангедонія, як і будь-який інший тимчасовий розлад, не є вироком. Навпаки, цей період життя повинен нагадати вам про те, чого ви насправді хочете, про що мрієте і чого прагнете.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я