Кам’яний вік: чим характеризується

9
Кам'яний вік

Кам’яний вік – найтриваліший період історії людства. На всіх територіях виявляють сліди життя людей кам’яної епохи. Їх вивчають сучасні вчені.

Періодизація та характерні риси кам’яного віку

Що таке кам’яний вік? Так називають найперший і найтриваліший період в історії людства, який передував епосі металів. Основна ознака, за якою доступне вивчення того періоду, – використання каменю як основного матеріалу для виготовлення знарядь праці.

Кам’яний вік охоплює 99% історії людства, і лише 1% – це всі епохи металів, уся відома історія цивілізації, зокрема й двотисячолітня наша ера. Лише почавши використовувати метали, людство стало розвиватися стрімкими темпами.

Кам’яний вік датується періодом від 2,5-2,6 млн років до 3-2 тис. років до н. е. На скільки періодів ділиться кам’яний вік? Цей неозорий вік вчені ділять на 3 основні періоди: палеоліт, мезоліт і неоліт. Кожен із них має відмінні характеристики.

Палеоліт, або стародавній кам’яний вік, тривав від 2,5 млн років до 12 тис. років до н. е. У ньому розрізняють ранній (нижній), середній і пізній (верхній) палеоліт або лише ранній і пізній періоди. У цю епоху людина виокремилася з тваринного світу й анатомічно досягла сучасного виду Homo sapiens.

Найперші знаряддя праці виготовляли з річкової гальки, грубо її обробляючи. Роблячи відколи на камені, людина створила рубило, зубило, біфас, ніж, скребок, наконечники списів. Ріжучі інструменти робили з кременю, інші – з базальту і пісковика, наприклад жорна. Матеріалом для знарядь праці слугували також кістки, роги, деревина, але їх збереглося мало.
Основним заняттям первісних людей було збиральництво і полювання. Людина харчувалася м’ясом тварин, убитих на полюванні, а також листям, корінням рослин. У пізньому палеоліті вживали в їжу дикі зернові культури. Житлом слугували печери, але починали робити споруди з каменю, покриваючи їх гілками дерев.

Читайте також:  Тваринна клітина: будова, ознаки та особливості

У спільних заняттях складалися первісні колективи – спочатку людське первісне стадо, потім невеликі общини – племена, роди. Уже наприкінці палеоліту з’явилися ритуали, духовні обряди, перші витвори мистецтва, що дійшли до наших днів (наскельні малюнки).

У період мезоліту людина створила мініатюрні кам’яні знаряддя праці – мікроліти. Їх використовували для більш точного полювання та риболовлі. У цей період люди приручили першу дику тварину – собаку. Він допомагав у полюванні.

У період неоліту люди почали займатися обробкою землі та скотарством, приручали диких тварин, з’явилося гончарне ремесло. Людина створювала знаряддя праці, щоб обробляти ґрунт, збирати і переробляти врожай. У цей період з’явилася регулярна торгівля, зародилася соціальна ієрархія, виділилася еліта.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я