Допомога Україні: роль Держдепартаменту США

54
Допомога Україні роль Держдепартаменту США

Співробітники Держдепартаменту США, чиї пости відіграють ключові ролі в організації взаємодії між державними агенціями, а також у вирішенні різних питань, пов’язаних з допомогою України, поділилися підсумками та планами роботи у своїй сфері.

У травні поточного року президент США Джозеф Байден підписав «Закон про додаткові асигнування Україні», згідно з яким ця країна отримує допомогу на суму 40 мільярдів доларів у галузі безпеки, а також у вигляді гуманітарної та економічної допомоги, необхідної Україні після російського вторгнення.

Державний департамент США – головне відомство країни для багатьох ключових організацій з надання допомоги іноземним державам – відіграє життєво важливу роль у забезпеченні українського уряду необхідними інструментами для протидії агресивній війні Росії та надання допомоги громадянському населенню, яке постраждав від війни.

У Центрі стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) зібралися високопосадовці Держдепартаменту США для того, щоб розповісти про зусилля США щодо надання допомоги Україні у захисті її суверенітету. Вони пояснили також, як Сполучені Штати мають продовжувати допомагати українському народу, і заявили про свої зусилля щодо мобілізації партнерів та союзників США у Європі та в усьому світі на захист України.

До Еліота А. Коена (Eliot A. Cohen), завідувача кафедри стратегії CSIS, приєдналися Дафна Ренд, директор Управління іноземної допомоги Держдепартаменту США; Тодд Робінсон, помічник державного секретаря з міжнародних справ, з питань нерозповсюдження наркотичних засобів та охорони правопорядку; Джесіка Льюїс, помічник державного секретаря з військово-політичних питань; та Кетрін Інслі, яка виконує обов’язки заступника помічника держсекретаря з міжнародної безпеки та нерозповсюдження ядерної зброї.

Управління ООН з прав людини заявило днями, що в Україні з початку російського вторгнення загинуло вже понад 5 тисяч мирних жителів. При цьому всі чиновники розуміють, що реальні втрати, ймовірно, були набагато вищими.

Читайте також:  Уважно стежимо за розвитком подій у Росії

Реакція США на невиправдане вторгнення РФ була найрішучішою, і, на думку Дафни Ренд, «зосереджена на дипломатії, як на першому важелі впливу». Глава Держдепартаменту США «і західні дипломати продовжували обговорювати заходи на конфлікт», зібравшись, зовсім недавно, на саміті НАТО. Потім, з подачі представників американського зовнішньополітичного відомства, минулого тижня на G20 в Індонезії «більшість країн засудили російську агресію в Україні» та одностайно закликали Росію «відкрити Чорне море для постачання українського зерна».

Дафна Ренд, директор Управління іноземної допомоги Державного департаменту, нагадала, що «допомога Держдепартаменту США також включала фінансування економічних програм, спрямованих на підтримку соціальної стійкості, на охорону здоров’я. та на виробництво сільськогосподарської продукції. Держдепартамент забезпечує програми із притягнення Росії та російських військових до відповідальності за їхні дії в Україні. Крім того, відомство надало допомогу вразливим союзникам і партнерам у регіоні, які найбільше постраждали від кризи. Окремо проводилася програма з розмінування українських територій та забезпечення безпеки ядерних та радіологічних об’єктів. Держдепартамент США допомагав країнам-партнерам дотримуватись санкцій. Держдепартамент також надає допомогу українським біженцям. Ми фінансуємо допомогу в частині поповнення життєво важливого військового обладнання, включаючи бронемашини для евакуації, засоби індивідуального захисту та медичні комплекти для тероборони України», – розповіла Дафна Ренд.

Слід додати, що загалом уже з 2014 року, коли Росія вперше вторглася до України, на військову допомогу Києву було витрачено понад 10 мільярдів доларів. А з 24 лютого США виділили понад 7,3 мільярда доларів на допомогу Україні у висвітленні російської агресії.

Дафна Ренд брала активну участь у міжвідомчих обговореннях у березні цього року, що стосуються виділення та реалізації екстреного додаткового фінансування Україні у розмірі 24,7 млрд доларів США.

Читайте також:  Одинадцять років позбавлення волі за підтримку держави-агресора

Тодд Робінсон, помічник державного секретаря (Ambassador Todd D. Robinson Assistant Secretary of State for International Narcotics and Law Enforcement Affairs, Department of State), розповів про величезну роботу, яка робиться щодня по його частині. Це дії Держдепартаменту США щодо запобігання «торгівлі людьми та влученню українців, які рятуються від путінської агресії, у небезпечні ситуації, коли вони, як біженці, їдуть до інших країн».

«Ми також працюємо із сусідніми країнами, Польщею, Молдовою. Я нещодавно був у Латвії, ви знаєте, коли держсекретар оголосив про запуск спільної консультативної групи США та низки західних країн щодо розслідування злочинів Росії. Ми зібрали спільну ініціативну групу, яка безпосередньо підтримує зусилля щодо розслідування військових злочинів. Ми сприяли роботі українських органів щодо документального збереження та аналізу доказів військових злочинів та інших злочинів, скоєних в Україні, з метою притягнення до кримінальної відповідальності осіб, причетних до цього», – пояснив Тодд Робінсон.

Джесіка Льюїс, помічник державного секретаря з військово-політичних питань, підкреслила, що пишається своїми підлеглими, які з початку війни в Україні працювали по 24 години на добу. Джессіка Льюїс пояснила, що це «була дуже складна та багатостороння робота».

«Наприклад, щодо переміщення об’єктів оборонного призначення в Україну ми використовували те, що ми називаємо передачею “третім особам”, щоб оперативно брати наше вихідне обладнання та передавати його в Україну. Ми дуже тісно співпрацювали та продовжуємо працювати з нашими колегами з Міністерства оборони США. Ми намагаємось переконатися, що вся допомога скоординована. До цього ми надавали Україні допомогу у розмінуванні територій із 2014 року. І на міжнародному рівні наша робота не залишилася безрезультатною: ми прямо зараз спостерігаємо тектонічні зміни, коли йдеться про допомогу в галузі безпеки та потреб безпеки в Європі», – заявила Джесіка Льюїс.

Читайте також:  ДеСантіс переходить у наступ на свого суперника по партії Трампа

Кетрін Інслі, яка виконує обов’язки заступника помічника держсекретаря з міжнародної безпеки і нерозповсюдження ядерної зброї, поділилася враженнями від своєї роботи, вираженої в організації відмові від державного та недержавного придбання матеріалів та іноземного фінансування зброї масової поразки (ОМП) та ракетних програм агресора».

«Ми проводимо роботу із науково-технічним центром в Україні для впровадження передового досвіду у галузі ядерного регулювання. Ми працювали над створенням спеціального агентства з реалізації санкцій, щоб розпочати їхнє впровадження якнайшвидше. Одразу після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ми перейшли до оперативної підтримки наших українських партнерів “на землі”. Починаючи з 24 лютого, співробітники нашого напряму в Держдепартаменті надали уряду України критично важливе обладнання та розпочали навчання військовослужбовців (на суму понад 70 мільйонів доларів). Ми швидко доставили засоби індивідуального захисту від хімічної та ядерної зброї, медичні засоби, а також спеціальні засоби протидії та екстреного реагування у разі застосування Російською Федерацією зброї масової поразки проти України. Ми також надали прилади нічного бачення, бронежилети, медикаменти, обладнання для спостереження та інше тактичне спорядження силам безпеки, які безпосередньо відповідають за захист об’єктів від застосування зброї масового знищення. Крім того, ми надали навчальні та перекладені мовою довідники та відеоролики з розпізнавання хімічної та біологічної зброї, за їх ознаками та симптомами. І ми допомагаємо Україні розвивати надійніший місцевий потенціал реагування на загрозу застосування хімічної, бактеріологічної та ядерної зброї», – заявила Кетрін Інслі.

На запитання Еліота А. Коена, завідувача кафедри стратегії CSIS, про те «що викликає найбільший оптимізм у учасників дискусії, співробітників Держдепартаменту США», усі четверо учасників, не змовляючись, назвали «стійкість, силу, боротьбу українського народу з російськими агресорами».

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я