Долю спірної ізраїльської реформи вирішить Верховний суд

11

Ізраїль переживає вирішальні тижні: чи скасує Верховний суд нещодавно ухвалений урядом закон про послаблення судової системи чи ні? Побоювання щодо державної кризи наростають.

Долю спірної ізраїльської реформи вирішить Верховний суд

Сьогодні Верховний суд Ізраїлю займеться реорганізацією судовою системою, яку проводить правий релігійний уряд. Вперше в історії держави всі 15 суддів зберуться у першій половині дня, щоб обговорити петиції проти нещодавно прийнятої поправки до закону. Поки що неясно, коли очікується прийняття рішення. Передбачається, що обговорення може тривати кілька тижнів.

В кінці липня уряд прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху прийняв поправку до Основного закону, яка позбавляє Верховний суд можливості вживати заходів проти «нерозумних» рішень уряду чи окремих міністрів. Поправка розглядається як перша ключова частина реструктуризації судової системи, що проводиться урядом, яка з початку року розколола значну частину ізраїльського суспільства. У понеділок увечері десятки тисяч людей знову вийшли на вулиці із протестом проти плану уряду.

Критики вбачають у діях уряду загрозу поділу влади та, отже, ізраїльської демократії. Уряд Нетаньяху стверджує, що суд надто впливовий в Ізраїлі і надто сильно втручається у політичні питання.

Результат обговорення незрозумілий

Як вчинить Верховний суд, поки що не зрозуміло. За всю історію Ізраїлю жодного Основного закону або поправки до Основного закону не було скасовано, скасовувалися лише чергові закони, що порушують Основний закон. Держава Ізраїль немає писаної конституції, а полягає в зведенні Основних законів. Тому Верховний суд має особливе значення для підтримки верховенства закону та прав людини.

Якщо суд ухвалить рішення, яке суперечить закону, а уряд не погодиться з ним, це може призвести до державної кризи. Таке рішення суду також не буде безперечним. Прихильники законопроекту неодноразово заявляли, що судді не мають права приймати рішення про внесення змін до базових законів, оскільки, на відміну від депутатів та міністрів, вони не обираються безпосередньо народом.

Читайте також:  Прем'єр-міністр Індії зайнявся йогою із сотнями людей в ООН

Подальші зусилля щодо досягнення згоди

Тим часом, спроби знайти компроміс тривали у фоновому режимі. Досі переговори з опозицією, яку очолює президент Іцхак Херцог, були безуспішними. У понеділок деякі ізраїльські ЗМІ повідомили, що Нетаньяху може тепер вимагати одностороннього послаблення закону без схвалення опозиції. Проте було незрозуміло, чи він отримає достатню підтримку для цього у своїй коаліції.

Лідер опозиції Яїр Лапід звинуватив Нетаньяху у спробі потягнути час перед можливим зустрічем із президентом США Джо Байденом у США. Опозиційний політик Бенні Ганц дав зрозуміти, що ладен піти на компроміс. «Якщо на столі лежатиме рішення, яке захищає демократію, я буду там». Він заявив, що йому байдуже, якими є мотиви Нетаньяху.

Згідно з повідомленнями, можлива компромісна пропозиція включає перегляд затвердженого закону і відстрочення інших частин всеосяжного законопроекту на 18 місяців.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :