Циклон і антициклон: що це таке і чим вони відрізняються один від одного

31
Циклон

Увага людей постійно прикута до прогнозів погоди. На погоду впливають атмосферні фронти, циклони й антициклони. Що це за явища і чого чекати від циклонів чи антициклонів?

Атмосферний фронт створює циклони й антициклони

В атмосфері Землі постійно переміщуються повітряні маси. Вони відрізняються температурою, вологістю, тиском, запиленістю. У місцях, де стикаються різні маси, між ними виникає перехідна зона – атмосферний фронт. Атмосферний фронт – явище масштабне, він може мати протяжність до 2-3 тис. км, захоплювати смугу завширшки до 500-900 км і височіти над землею до 5 км. Атмосферний фронт сприяє формуванню циклонів і антициклонів.

Як формуються циклони й антициклони? Під час зіткнення різних мас повітря і під впливом обертання Землі навколо своєї осі виникають великі атмосферні низхідні або висхідні вихори – циклони й антициклони. Ці вихори рухаються вздовж усієї лінії атмосферного фронту.

Атмосферні фронти відрізняються температурою та рухом

Які бувають атмосферні фронти? За характером руху вони бувають стаціонарними або рухомими, за переважною температурою – теплими або холодними.

Якщо повітряні потоки довго залишаються на місці, не переміщуються швидко вздовж лінії фронту, виникає стаціонарний атмосферний фронт. Рухомий атмосферний фронт руйнується за кілька днів, бо переміщується в бік холодного або теплого повітря.

Теплий атмосферний фронт перемагає, коли теплі повітряні маси натікають на холодні. При цьому утворюються суцільні хмари в сотні кілометрів, приходить потепління.

При наближенні холодного атмосферного фронту холодні маси підтікають під теплі, витісняють їх угору і приносять похолодання. При цьому виникають сильні вітри, зливи та грози влітку, хуртовини – взимку.

Циклони приносять погіршення погоди

Що таке циклон? Це висхідний вихор, який обертається навколо низького атмосферного тиску в центрі. При цьому тиск збільшується від центру до периферії. У Північній півкулі циклони закручуються проти годинникової стрілки, у Південній – за ходом годинникової стрілки. Циклони постійно з’являються не тільки від зіткнення атмосферних фронтів, а й унаслідок обертання Землі.

Читайте також:  Чому пошук Google у Європі більше не показує карти

Процеси, що відбуваються з повітряними масами в циклоні, описує видання Encyclopedia: повітря поблизу землі витісняється всередину до центру вихору, де низький тиск. Потім воно починає підніматися, розширюється й охолоджується. При цьому збільшується його вологість, а в місці проходження циклону підвищується хмарність. Циклони приносять погані погодні умови – дощі, шторми, вітри.

Величезні вихори досягають у діаметрі сотень або навіть кількох тисяч кілометрів. Швидкість їхнього руху в середньому становить близько 40 км/год, але може сягнути і 120 км/год.

Одні циклони приносять тепло, інші – повені

Є два види циклонів – позатропічні та тропічні. Позатропічні циклони виникають у південних частинах помірних широт. За місцем формування розрізняють середземноморські, балканські, південнокаспійські, амудар’їнські та інші циклони. Вони мають колосальні запаси енергії, несуть на північ або північний схід сильні опади, вітри, грози, шквали. Видання Britannica називає це механізмом, який передає надлишкове сонячне тепло від екватора до більш прохолодних широт.

Тропічні циклони виникають над теплою морською поверхнею, отримують величезну енергію від підняття вологого повітря вгору. Ці циклони несуть потужні грози, зливи, шторми, спричиняють великі хвилі та повені в прибережних районах. В Азії їх називають тайфунами, в Америці – ураганами.

Тропічні циклони мають око й утворюють смерчі

У центральній частині величезного тропічного циклону є зона, яку називають око. У неї кругла форма розміром від 3 до 370 км. Навколо ока вирують вихори, а в центрі спокійна погода, ясне небо, дуже тепле повітря. Атмосферний тиск у районі цього ока дуже низький – опускається до 652 мм ртутного стовпа.

Тропічні циклони здатні створювати найбільш загадкові вихори – смерчі. Смерч утворюється в нижній частині грозової хмари, потім подовжується і опускається до землі або води у вигляді величезної воронки. Усередині цього вихору знижений тиск, завдяки цьому він втягує воду, рослини, тварин, навіть будинки й автомобілі, переносить усе на великі відстані та скидає з дощем. Часто смерчі мають величезну руйнівну силу.

Читайте також:  Картини Рафаеля: 10 найвідоміших мистецьких творів

Антициклони віщують гарну погоду

Що таке антициклон? Це низхідний вихор із високим атмосферним тиском у центрі, який зменшується в міру просування до периферії. Антициклон закручується навколо центру високого тиску за годинниковою стрілкою в Північній півкулі та проти – у Південній.

Видання Encyclopedia описує процес усередині антициклону так: високий тиск у центрі витісняє повітря, його замінює спадний згори потік, який стискається і нагрівається. У результаті вологість потоку зменшується, утворюється мало хмар, тож антициклон супроводжується ясною погодою, відсутністю вітру та опадів. Влітку він приносить спекотну погоду, взимку – сильні морози, морозні тумани. Погода залишається стійкою весь час, поки існує антициклон, що насунувся.

У Євразії циклони й антициклони сезонні

На величезному материку Євразія спостерігаються цікаві сезонні зміни в атмосфері, коли в одну пору року переважають циклони, в іншу – антициклони. Влітку над центральною частиною материка створюється область низького тиску, яка характерна для циклонів. Вона всмоктує вологе тепле повітря навколишніх океанів і несе його вглиб материка.

Взимку погода різко змінюється. Над центром Євразії формується область високого тиску (антициклон). Його сухі холодні вітри розходяться за годинниковою стрілкою і доносять холод до самих околиць материка. При цьому бувають тривалі періоди ясної морозної та безсніжної погоди. У західній частині Євразії вплив антициклону слабшає.

Циклони й антициклони відрізняються різним атмосферним тиском, несуть різні погодні умови. Це впливає на самопочуття людей, тому важливо уважно стежити за прогнозами погоди.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я