Чи умовно готові до дії? Західноєвропейські армії на межі

15

То справді був суворий попереджувальний постріл для ядерної держави – Великобританії. Британська армія наразі не є висококласною силою, заявив нещодавно міністру оборони Бену Воллесу високопоставлений американський генерал, йдеться у репортажі телеканалу Sky News. Цей аналіз став несподіванкою для громадськості з огляду на те, що уряд регулярно представляє сили як одні з найпотужніших у світі. Також голосно відзначається внесок Великобританії в оборону України від Росії.

Але за лаштунками все давно кипить. «Армія перебуває у занедбаному стані», – сказав нещодавно Тобіас Еллвуд, голова Комітету з оборони та колега по партії консервативного прем’єр-міністра Ріші Сунака. Якби армії довелося розпочати війну, то боєприпаси, ймовірно, закінчилися б уже за кілька днів, повідомляє Sky. Більшості танків та бронемашин від 30 до 60 років, і заміни їм не передбачається, сказав він. Тепер Сунак навіть оголосив про підготовку українських льотчиків-винищувачів і вразив навіть союзників. Королівські ВПС і так вже напружені до краю своїми власними вимогами, сказав один західний дипломат.

Після масових скорочень

Британські політики в галузі оборони звинувачують у біді величезну економію останніх років. Девізом має стати клас, а не маса. За тогочасного прем’єр-міністра Бориса Джонсона, який, навіть будучи заднекам’єчником, регулярно виставляє себе найближчим союзником України і чинить тиск на свого наступника Сунака вимогами про постачання винищувачів, кількість військ була значно скорочена.

Однак також очевидно, що Великобританія, член НАТО, не є самотньою у своїх проблемах усередині оборонного альянсу. У Німеччині про застаріле та неадекватне обладнання говорять уже багато років. В Італії газета La Repubblica нещодавно повідомила про можливу небезпеку для власної оборони країни у разі постачання Україні високотехнологічної зброї, такої як система ППО SAMP/T.

Читайте також:  Пригожин спростував прагнення зміни влади в Москві

А такі країни, як Нідерланди чи Іспанія, нині також відчувають нестачу сучасних матеріалів та персоналу внаслідок періоду жорсткої економії після закінчення холодної війни. Повідомлення з Франції не такі похмурі. Однак ця країна постачає Україні лише обмежену кількість зброї, щоб не послаблювати себе надто сильно.

Власних цілей у багатьох випадках майже не досягається

Масштаби розбіжності між фактичними та цільовими показниками збройних сил у Європі видно не в останню чергу щодо витрат на оборону. У 2014 році на саміті всі країни НАТО підтвердили, що кожна країна повинна витрачати не менше двох відсотків свого валового внутрішнього продукту (ВВП) на досягнення цілей та усунення прогалин у потенціалі Альянсу. Однак на сьогодні навіть половина союзників не досягла цієї мети.

Лідером із співвідношення економічної могутності та витрат на оборону є США. За даними НАТО, востаннє цей показник становив 3,47 відсотка. З 822 мільярдами доларів США (768 мільярдів євро) Вашингтон нещодавно заплатив за оборону більш ніж удвічі більше грошей, ніж решта країн альянсу разом узятих. Для порівняння: Німеччина, найбільша європейська економіка, витратила в 2022 році за стандартами НАТО приблизно 55,6 млрд. євро, тоді як Великобританія, яка займає перше місце в Європі, витратила еквівалент близько 60,9 млрд. євро. Крім США та Великобританії, двовідсоткового показника досягли лише Греція, Польща, Литва, Естонія, Латвія, Хорватія та Словаччина.

Вебер закликає до «своєї військової економіки»

Протягом багатьох років Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і військові керівники чинили тиск на такі країни, як Німеччина, з метою збільшення витрат. Крім того, вже протягом кількох місяців ведеться посилена кампанія щодо забезпечення збройової промисловості довгостроковим попитом, необхідним для збільшення виробничих потужностей, за допомогою твердих замовлень.

Читайте також:  США розглядають можливість постачання Україні бронетранспортерів

Манфред Вебер, віце-президент ХСС та голова Європейської народної партії (ЄНП), нещодавно знайшов ясні слова. «Нам потрібна – навіть якщо цей термін непростий – своєрідна військова економіка в ЄС, щоб мати можливість гарантувати стабільність та безпеку», – сказав Вебер в інтерв’ю газетам Funke Mediengruppe. Він додав, що європейські держави наразі не в змозі швидко надати необхідне озброєння – ні для власної оборони, ні Києва. У вівторок та середу тема запасів зброї та боєприпасів також стоїть на порядку денному зустрічі міністрів оборони країн НАТО у Брюсселі.

.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я