Чи є G20 вже свого роду брендом, за назву якого слід триматися за всяку ціну? Включення Африканського союзу принаймні ставить питання про його перейменування.
Чи буде G20 у майбутньому називатися G21?
Вперше з моменту свого заснування у 1999 році «Велика двадцятка» збільшилася. На саміті в Індії група держав домовилася про включення Африканського союзу (АС) як другої регіональної організації поряд із Європейським союзом. Однак досі неясно, що буде з назвою. Чи буде G20 у майбутньому називатися G21?
Нинішній президент G20, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, не справляє враження прихильника перейменування. «Для мене велика честь вітати Африканський союз як постійний член сім’ї G20», – заявив він у суботу після ухвалення рішення про розширення. Про G21 у Нью-Делі також ніхто не чув.
Проте за зміну назви можна було б багато сказати. Протягом 24 років у G20 входять 19 економічно сильних промислово розвинених країн, а також ЄС як регіональна організація, яка вважається повноправним членом групи. У такому разі це має фактично поширюватися і на АС, який можна порівняти з ЄС – у тому числі і для того, щоб відповідати твердженню про партнерство на рівні очей між державами глобальної Півночі та Півдня. Основним аргументом на користь збереження нинішньої назви є те, що G20 – бренд, який не слід міняти.
Можливе ухвалення нових членів
Що стосується «сімки» провідних західних демократій, до речі, підрахунки ведуться інакше. Там ЄС також є повноправним членом. Однак він не враховується, а враховуються лише сім держав, що входять до групи. Якби цей принцип застосовувався до G20, її довелося б називати G19.
G7 неодноразово розширювалася чи скорочувалася – і завжди змінювалася її назва. У 1975 році на першому саміті в замку Рамбуйє під Парижем США, Німеччина, Франція, Великобританія, Італія та Японія започаткували «Групу шести». Її попередниками були зустрічі міністрів фінансів країн «великої п’ятірки» – поки що без Італії.
Вже 1976 р. Канада приєдналася до неї під номером сім, а після розпаду Радянського Союзу Росія крок за кроком інтегрувалася до групи держав – доки стала її повноправним членом 2002 р. Проте «вісімка» проіснувала лише кілька років. Після російської анексії українського півострова Крим у 2014 році Росія знову була виключена, а G8 знову стала G7.
До речі, питання про перейменування G21 незабаром може бути вирішене і з іншої причини. Цілком можливо, що до неї додадуться нові члени. За словами учасників, на саміті в Нью-Делі вже заявили про свої претензії на вступ до клубу регіональні організації Asean – держави Південно-Східної Азії та Celac – держави Латинської Америки та Карибського басейну. Нігерія, найбільш густонаселена та економічно потужна країна Африки, також претендує на вступ до G20.