Чому дме вітер, як він утворюється

30
вітер

Атмосферне повітря планети постійно переміщується. При цьому виникає вітер. Які є різновиди вітру і як класифіковані його параметри, розповідає журнал про географію National Geographic.

Вітер спричиняють різні зони тиску та обертання планети

Що таке вітер? Це потік повітря, який рухається горизонтально біля земної поверхні. Вітри різняться напрямком, силою, тривалістю. Є глобальні та місцеві вітри.

Звідки береться вітер? Вітер викликається різницею тиску між двома повітряними областями: потік рухається із зони високого тиску в зону низького. Причиною такого переміщення повітряних мас журнал про географію National Geographic називає нерівномірне нагрівання Землі Сонцем.

Глобальний процес утворення вітру в масштабах планети National Geographic описує так: тепле екваторіальне повітря переміщується вгору і рухається до полюсів, створюючи низький тиск, холодний потік рухається біля поверхні, замінюючи теплий, і створює зону високого тиску. Локальні вітри виникають унаслідок нерівномірного нагрівання різних земних рельєфів.

На напрямок вітрів впливає обертання Землі, що отримало назву “ефект Коріоліса”. Метеорологічний сайт Weather зазначає, що під впливом обертання Землі в Північній півкулі переважають східні вітри.

Сила вітру вимірюється в балах

1805 року сер Френсіс Бофорт класифікував вітер за його швидкістю. Шкала оцінки сили і швидкості вітру, прийнята до нашого часу, була названа на честь розробника – шкала Бофорта. Сила вітру в ній вимірюється в балах:

 • За 0 балів спостерігається штиль.
 • Слабкий вітер оцінюється 1-3 балами, має швидкість 2-5 м/с. За такого вітру спостерігаємо ворушіння листя на деревах.
 • Помірний вітер – 4-5 балів, швидкість 5-10 м/с. За такого вітру здіймається пил.
 • Який вітер вважається сильним? Це вітер, який оцінюється 6-8 балами, його швидкість сягає 10-18 м/с. Такий вітер розгойдує дерева, ламає гілки.
 • Штормовий вітер зі швидкістю 18-30 м/с відповідає 9-11 балам. Він може зносити дахи, виривати з корінням дерева.
 • Ураганний вітер – 12 балів, коли швидкість перевищує 30 м/сек. Приносить масові руйнування.
Читайте також:  Месопотамія: столиця, досягнення

Дослідники зазначають, що на узбережжі Каспійського моря спостерігалася швидкість вітру до 40 м/с. У районі Джунгарських воріт (Казахстан) спостерігаються протилежні за напрямком вітри сайкан і евгей, при цьому швидкість урагану досягає 60 м/сек.

Пасати та мусони мають глобальне значення

Пасати і мусони відомі як вітри світового значення. Пасати – вітри, що постійно дмуть, які рухаються з області високого тиску в бік екватора через тропіки. Вони здатні викликати руйнівні тропічні шторми, які в різних частинах планети мають різні назви.

Мусони – це сезонні вітри, що переважають на півдні та південному сході Азії. Виникають вони від різниці температур над материками й океанами. Влітку мусони рухаються з прохолодного океану на нагріті материки, взимку – від холодних материків до теплих океанів.

Місцеві вітри відрізняються різноманітністю

Дуже різноманітні місцеві вітри, характерні для різних регіонів планети. Широко відомі:

 1. Бризи в прибережних зонах морів і великих озер. Вони виникають біля берегової лінії на відстані 10-50 км. Удень напрямок бризу – з моря на берег, уночі – з берега в бік моря.
 2. Буран – крижаний вітер ураганної сили зі снігом.
 3. Вихор – нетривалий сильний кружляючий вітер.
 4. Містраль – сильний сухий холодний вітер, характерний для осені та зими.
 5. Сирокко – теплий весняний вітер із пустель.

Серед місцевих вітрів відомий крутим норовом бору. Він характерний для узбереж.

Бора виникає на межі гір і моря

Бора – це сильний північний потік повітря, на шляху якого до узбережжя зустрічається височина. Подолавши такий бар’єр, потік з величезною силою обрушується на берег, спричиняє сильне хвилювання на морі або шторм. Взимку на хвилях, суднах і прибережних спорудах утворюється крижана кірка, можуть виникнути значні руйнування. Таке явище спостерігається на узбережжях Чорного, Адріатичного моря, у Мексиканській затоці, на узбережжі Франції.

Читайте також:  Швидкість танення гренландських льодовиків досягла 6 млрд тонн на день

Схоже з борою явище спостерігається в Чуйській долині в Казахстані та Киргизії, яке називається кордайський вітер. Холодні потоки повітря з півночі скупчуються в Алматинській області, долають перевал і обрушуються на Чуйську долину. При цьому вітер досягає швидкості 40 м/с.

Тропічні шторми увійшли в історію людства

Тропічні шторми – це прояви пасатів, що постійно дмуть. Вони мають різні назви: урагани – в Атлантичному океані, тайфуни – у західній частині Тихого океану, циклони – на півночі Індійського океану. Деякі з цих стихійних явищ стали історичними:

 • Найсмертоносніший – Великий ураган 1780 року на островах Карибського моря. Він забрав життя 20 тис. осіб. Відомо, що швидкість цього урагану сягала 320 км/год.
 • Найсильніший – ураган “Етель” (1960) у Мексиканській затоці. Швидкість вітру сягала 260 км/год, але ураган швидко розсіявся.
 • Найбільш руйнівним вважають ураган “Катріна” (2005) у Мексиканській затоці. Він змів безліч споруд у штатах Новий
 • Орлеан, Луїзіана, на їх відновлення пішли роки.

У Південно-Східній Азії тайфун “Моракот” (2009) обрушився на острів Тайвань. Вітер швидкістю до 140 км/год приніс величезну кількість опадів – 277 см. Його вважають найвологішим із тайфунів.

Вітер може підняти людину в повітря

Урагани можуть забрати сотні життів, але небезпечні для людини і просто сильні вітри. Наприклад, вітер швидкістю 18 м/с зіб’є з ніг і може протягнути по землі мініатюрну жінку. Масивна доросла людина може впертися в стіну сильного вітру, а за вітру 30 м/с лягти на потік повітря під кутом 30-40°.

Швидкість вітру близько 50 м/с дорівнює швидкості, з якою летить парашутист у затяжному стрибку. На землі такому потоку насилу чинить опір сильний чоловік. За швидкості вітру понад 60 м/с людину може підняти в повітря.

Читайте також:  Хлопчик чи дівчинка?

Вітер може бути ласкавим бризом і перетворитися на смертоносний ураган. Цю потужну силу природи людина вчиться використовувати як поновлюване джерело енергії.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я