Бундесрат схвалив реформу виборчого законодавства

32

Спірна реформа виборчого законодавства, що передбачає скорочення чисельності Бундестагу, може набути чинності. Бундесрат дозволив ухвалити законопроект. Однак, швидше за все, він розглядатиметься у Федеральному конституційному суді у Карлсруе.

 

Бундесрат схвалив реформу виборчого законодавства

Бундесрат дозволив провести спірну реформу виборчого законодавства. У п’ятницю у Берліні у Палаті земель більшості депутатів не проголосувало за пропозицію Баварії скликати комітет посередників. Це означає, що законопроект, який не вимагає схвалення Бундесрату, може набути чинності. Однак прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер (ХСС) оголосив, що земля звернеться до Федерального конституційного суду у Карлсруе з позовом до законопроекту.

Він сказав, що план є політично хибним, неконституційним та поділяє Німеччину. “Цілі регіони ставляться в невигідне становище і виключаються”, – заявив Зедер у Бундесраті. Прем’єр-міністр Саксонії Анхальт Райнер Хазелофф (ХДС) також розкритикував реформу. Він назвав закон «поганим» та «неправильним». «Він завдає шкоди парламентській демократії та демократії загалом».

Що це за виборча реформа?

Реформа покликана обмежити кількість депутатів у Бундестазі, яка нині зросла до 736, до 630. Це має бути досягнуто шляхом скасування так званих над- та компенсаційних мандатів, а також так званого положення про основний мандат.

Надмандати виникають, коли партія отримує більше прямих мандатів у результаті першого голосування, ніж їй належить за результатами другого голосування. Щоб відновити баланс сил партій за результатами другого голосування, ці переваги досі заповнювалися компенсаційними мандатами. Це завжди робило Бундестаг більш численним, ніж вимагалося за законодавством.

Якщо у майбутньому партія отримає більше прямих мандатів, аніж їй належить за результатами другого голосування, реформа виборчого законодавства передбачає, що прямих кандидатів буде виключено. Ті, хто має найслабший результат, більше не отримають місця в Бундестазі, що усуне необхідність відновлення позицій партії компенсаційними мандатами для відновлення балансу сил.

Читайте також:  Фрідріх Мерц про події навколо Фонду захисту клімату МВ

Так зване положення про базовий мандат також буде скасовано. Досі це становище дозволяло партіям проходити до Бундестагу з тією самою кількістю інших голосів, що вони отримали, якщо вони не дотягують до п’ятивідсоткового бар’єру, але виграють не менше трьох прямих мандатів. 2021 року цим скористалася Ліва партія. ХСС у 2021 році набрав 5,2%, але виграв майже всі прямі мандати у Баварії. ХСС та ХДС утворюють парламентську групу у Бундестазі.

Бундестаг ухвалив реформу в середині березня голосами СДПН, ВДП та «зелених» на тлі різких протестів з боку ХДС/ХСС та Лівої партії.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я