“У них є все необхідне для успішного повернення території, яку Росія захопила силою за останні 14 місяців”, – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен на прес-конференції зі своїм британським колегою Джеймсом Клеверлі у Вашингтоні у вівторок. Раніше уряд США оголосив про подальшу військову допомогу Україні у розмірі 1,2 мільярда доларів США (близько 1,1 мільярда євро). Президент України Володимир Зеленський однозначно привітав новий пакет допомоги.
«Я дякую президенту (Джо) Байдену, Конгресу – обидві партії – і кожній американській родині за постійну підтримку і за американську силу, яка робить нас сильнішими», – сказав Зеленський учора у своєму вечірньому відеозверненні. Нова американська допомога призначена, зокрема, для зміцнення протиповітряної оборони України та насичення її потреб у боєприпасах, за даними Державного департаменту США. США також направляють додаткові артилерійські снаряди та підтримку обслуговування існуючих систем озброєння.
США вважаються найважливішим союзником України у оборонній боротьбі проти російського вторгнення. За даними Міністерства оборони, з початку війни Сполучені Штати надали військову допомогу на суму понад 36,9 мільярда доларів США.
Блінкен вважає Київ готовим до наступу – Міністр закордонних справ України приглушує очікування
За словами генерального інспектора Карстена Бройєра, Україна просувається вперед у підготовці до контрнаступу. «Мені пояснили, як іде битва на передовій. Земля все ще болотиста та волога. У деяких місцях на полях все ще є великі озера. Останніми тижнями ще не було умов для повномасштабного наступу», – сказав Бройєр в інтерв’ю Deutsche Presse-Agentur. «Але під час усіх переговорів мені стало зрозуміло, що планування українського наступу йде повним ходом». Минулого тижня найвищий німецький військовий перебував в Україні, де зустрічався з головнокомандувачем армії Валерієм Салушним та міністром оборони Олексієм Резніковим.
Тим часом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба застерігає від надто великих очікувань від очікуваного весняного наступу. «Не думайте про цей контрнаступ як останній, тому що ми не знаємо, що з цього вийде, – сказав він газеті Bild. Тільки якщо цей наступ увінчається успіхом у звільненні окупованих Росією територій, він стане останнім, сказав він. «Але якщо ні, значить, потрібно готуватися до наступного контрнаступу».
Постачання боєприпасів: Парламент ЄС за термінову процедуру
Європейський парламент розгляне план щодо значного збільшення постачання боєприпасів на Україну в рамках термінової процедури. У вівторок парламент оголосив, що переговори щодо деталей плану з країнами ЄС можуть розпочатися вже у червні.
Минулого тижня Комісія ЄС надала пропозиції щодо стимулювання європейської оборонної промисловості до швидкого розширення виробничих потужностей за допомогою фінансових стимулів на мільярди євро. Це пов’язано з труднощами, які зазнають країни ЄС у забезпеченні України достатньою кількістю боєприпасів для оборонної війни проти Росії.
Запеклі бої на сході України
Вчора українські захисники та російські нападаючі знову вступили у важкі бої на сході України. У центрі бойових дій знову опинилося місто Бахмут, за яке вже кілька місяців ведуться запеклі бої, як повідомив український Генеральний штаб у своєму вечірньому звіті про ситуацію. Крім Бахмута, російські війська також просунулися в районі Лимана, Авдіївки та Мар’їнки. Загалом за останні години там було відбито близько 30 атак.
За повідомленням французького інформаційного агентства AFP у вівторок, його відеожурналіста Армана Солдіна було вбито в результаті ракетного обстрілу під Бахмутом у другій половині дня. Президент Франції Еммануель Макрон написав у Twitter, що поділяє біль родичів та колег Солдіна. «З першої години конфлікту він був на фронті, щоб встановлювати факти. Щоб інформувати нас». За даними організації «Репортери без кордонів», минулого року в Україні було вбито шістьох журналістів, і ще один репортер загинув під час виконання службових обов’язків до Солдіна цього року.
Фон дер Ляйєн робить позитивні висновки після переговорів у Києві
Голова Комісії ЄС Урсула фон дер Ляйєн зробила позитивний висновок зі своєї нещодавньої поїздки до столиці України Київ. Після повернення вона сказала, що вони детально обговорили досягнутий прогрес і роботу, яку ще потрібно зробити для початку переговорів щодо вступу до ЄС. Після цього візиту вона як ніколи була вражена рішучістю українців.
Під час свого візиту до Києва фон дер Ляйєн зустрілася, зокрема, з президентом Зеленським та прем’єр-міністром Денисом Шмихалом. За її словами, вже у червні Комісія ЄС усно представить Раді держав-членів початкову оцінку поточних реформ в Україні. У жовтні буде подано письмовий звіт, на підставі якого буде ухвалено рішення про початок переговорів про вступ. Україна офіційно стала кандидатом на вступ до ЄС минулого літа.
Що буде важливим сьогодні
Очікується продовження запеклих боїв на сході України, особливо у районі міста Бахмут.