Бідним країнам загрожує руйнівна боргова криза

15

Про це наочно свідчить доповідь ООН «Світ боргів»: 2022 року державний борг у світі зріс до нового рекордного рівня. Багато країн застрягли у борговій ямі.

 

Доповідь ООН: Бідним країнам загрожує руйнівна боргова криза

За даними Організації Об’єднаних Націй, 52 бідні країни опинилися в борговій ямі, з якою вони навряд чи зможуть упоратися без сторонньої допомоги. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш попередив у середу (за місцевим часом) у Нью-Йорку: «Половина світу занурюється в катастрофу розвитку, спричинену руйнівною борговою кризою».

Гутерріш представив доповідь ООН “Світ боргів”. З нього випливає, що 2022 року державний борг у світі зросте до рекордних 92 трлн. доларів (близько 82,5 трлн. євро). Це вп’ятеро більше, ніж у 2000 році, причому непропорційно більша частка припадає на бідні країни. За даними дослідження, близько 40% населення Землі (3,3 млрд. осіб) проживає у країнах, де виплати відсотків за кредитами перевищують витрати на охорону здоров’я та освіту.

Обслуговування боргів – чи обслуговування людей?

Взяття боргів саме собою є засобом розвитку, наприклад, для інвестицій у охорону здоров’я, освіту та робочі місця. Але коли йдеться про величезні суми, а відсоткові ставки зростають, це може призвести до великих труднощів уряду. «Деякі з найбідніших країн світу змушені обирати між обслуговуванням боргу та служінням своєму народу», – сказав Гутерріш.

За словами Гутерріша, африканські країни виплачують у чотири рази більше відсотків, ніж США, і у вісім разів більше, ніж багаті європейські країни. Крім того, останніми роками багато країн займають дедалі більше грошей у приватних кредиторів. Це ускладнює процедури реструктуризації чи навіть часткового списання боргів.

Для того, щоб запобігти краху бідних країн, має існувати глобальна система безпеки, що функціонує. Їм необхідно надати більше можливостей для запозичення коштів у державних інституцій, як-от банки розвитку. Зокрема, Гутерріш закликав створити механізм, який дозволяє тимчасово призупиняти виплату відсотків, розтягувати борги та знижувати відсоткові ставки. Також було б корисно, якби багаті країни збільшили допомогу на цілі розвитку та виплатили обіцяні гроші на адаптацію до клімату.

Читайте також:  Війна проти України: ситуація на 23 червня

Доповідь підготовлена ​​робочою групою, що займається наслідками глобальних криз цін на продовольство, енергоносії та борги (UN Global Crisis Response Group on Food, Energy and Finance – GCRG). Гутерріш створив її у березні 2022 року.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я