Біда з секретними документами у США

15

Секретні урядові документи спливають дедалі частіше щодо провідних політиків США. Є підстави вважати, що це лише верхівка айсбергу. Країна дивується, як таке можливо.

Біда з секретними документами у США

Деякі в США вже говорять про нову пандемію. Телевізійний комік Сет Майєрс, наприклад, щойно пожартував у своєму ток-шоу: «Ви чуєте про один випадок, потім наступний. І не встигнеш озирнутися, як ми всі сидимо зачинені у своїх квартирах, протираємо пошту, боячись, що секретні документи хлинуть потоком». Більшість людей одразу зрозуміли, на що натякав Мейєрс: на виявлення секретних документів за попередні роки роботи у приватних кімнатах різних високопосадовців.

У центрі уваги – чи, скоріше, у світлі прожекторів слідчих – знаходяться троє людей: екс-президент Дональд Трамп, чинний президент Джо Байден і колишній віце-президент Трампа Майк Пенс. Все почалося із Трампа. Його звільнення з Білого дому 20 січня два роки тому було, м’яко кажучи, хаотичним. До кінця було незрозуміло, чи покине він добровільно будинок і офіційну резиденцію всіх президентів США протягом більш ніж 200 років. Досі він не визнав своєї поразки на виборах.

На знімках з вертольота було видно, як із Білого дому вивозили коробки з речами та вантажили їх у фургони. Вони також могли міститися секретні документи, які ФБР вилучило з приватної резиденції Трампа в Мар-а-Лаго у Флориді під час рейду минулого літа. ФБР активізувалося, тому що республіканець відмовився передати всі документи, незважаючи на кілька запитів. Вважається, що у його будинку зберігалося понад 300 секретних документів.

Секретні документи виявлено у гаражі Байдена

Обурення було велике, зокрема й у випадку з наступником. Байден сказав у телевізійному інтерв’ю у вересні, що він дивується, як таке могло статися. Як хтось може бути настільки безвідповідальним. Питання, на які він, мабуть, сердиться сьогодні – найпізніше з того часу, як вони були поставлені йому самому. “Про що ви думали?” – Запитав його репортер після того, як стало відомо, що в його гаражі також були виявлені секретні документи.

Читайте також:  Вчені NASA назвали причину зникнення інопланетних цивілізацій

Байден не подобаються такі питання. Швидко складається враження, що відчуває, що його поставили на місце. Це не так, якби документи лежали на вулиці, – уїдливо відповів президент-демократ. Зрештою, гараж був замкнений. Але й для Трампа справи не стояли надвір.

Велика різниця між цими двома випадками, як невпинно наголошує на Білому домі, полягає в тому, що команда Байдена – на відміну від Трампа – з самого першого моменту тісно співпрацювала з відповідними органами, щоб організувати повернення документів. Тим не менш, швидко пролунали звинувачення у подвійних стандартах та лицемірстві. Але й республіканці не могли довго вдаватися до зловтіхи.

Секретні документи також знайшли в будинку Майка Пенса

У вівторок стало відомо, що секретних документів було знайдено і на колишнього віце-президента Трампа Пенса. Він одразу ж передав їх до Національного архіву, пояснили його адвокати. Пенс, як правило, вважається надзвичайно сумлінним. Тож якщо навіть така людина, як вона, зберігає секретні документи, можливо, проблема криється десь в іншому.

Одна з проблем полягає у величезному обсязі секретних документів у США, сказав в інтерв’ю радіостанції NPR історик Колумбійського університету Метью Коннеллі. 2012 року кожну секунду засекречувалося три документи. Тим часом люди вже навіть не намагаються підрахувати скільки секретних документів перебуває в обігу. Близько чотирьох мільйонів людей у ​​США мають доступ до секретних файлів, повідомив CNN Бредлі Мосс, юрист, який спеціалізується на секретній інформації. Том Блентон, експерт із секретної інформації, розповів британській Бі-бі-сі, що деякі з них постійно переставляються.

Але не вся секретна інформація однакова: в американській системі розрізняють «конфіденційну», «секретну» і «цілком секретну» інформацію – залежно від того, яку шкоду, можливо, може завдати її публікація. Але не завжди зрозуміло, яка інформація справді загрожує національній безпеці.

Читайте також:  Франц-Роберт Лісков хоче посилити міграційну політику

Чи може ІІ виправити ситуацію?

Колишній юрист адміністрації президента Річарда Ніксона багато років тому сказав, що навіть публікація «цілком таємних» документів Пентагону – близько 7000 сторінок про політику США у В’єтнамі з 1945 по 1967 рік – не становила загрози. Занадто багато документів було б засекречено.

Одним із можливих рішень для визначення того, які документи не треба приховувати чи більше не треба приховувати, може стати штучний інтелект, каже історик Коннеллі. Однак найчастіше ті, хто має доступ до державних секретів, не зацікавлені у їх публікації. Логіка в цьому є: Якщо рішення не відстежуються, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності.

Всі президенти, що нині живуть, написані

Чи доведеться Трампу, Байдену та Пенсу відповідати за свої дії, тепер має з’ясувати Міністерство юстиції. Трамп, мабуть, боїться найбільше – не тому, що забрав документи із собою, а тому, що не хоче передавати їх знову. Проте з політичної точки зору буде важко звинуватити екс-президента, але не Байдена. Для Пенса це питання неприємне тому, що, як кажуть, він теж має амбіції на президентську посаду.

Незабаром стане зрозуміло, чи торкнулися інші колишні президенти. Національний архів направив усім нині президентам та їхнім віце-президентам листи з проханням стежити за секретними документами у себе вдома. Згідно з повідомленням у газеті “Вашингтон пост”, офіс Барака Обами вже дав зрозуміти, що в Обами нічого не залишилося. Інші, однак, думали так само.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я