Бельгія та Іран завершили спірний обмін ув’язненими

28

Бельгія завершила спірний обмін ув’язненими з Іраном. Після більш як річного ув’язнення в Ірані бельгійський гуманітарний працівник Олів’є Вандекастеле повертається додому, повідомило Міністерство закордонних справ Бельгії через Twitter.

Натомість було звільнено іранського дипломата Ассадолла Ассаді, засудженого за звинуваченням у тероризмі, як оголосив міністр закордонних справ Ірану Хусейн Амірабдоллахіан. Оман виступив посередником в обміні ув’язненими. Очікується, що султан Омана Хайтам бін Тарік прибуде до Тегерана в неділю.

Ассаді, який був заарештований у Німеччині у 2018 році, був засуджений судом Антверпена до 20 років ув’язнення у 2021 році за те, що нібито планував вибуховий напад на великий мітинг іранських опозиційних активістів у вигнанні у Франції. Іран до останнього стверджував, що Ассад невинний.

Звинувачення у шпигунстві та співпраці зі США

Згідно з іранською судовою системою, Вандекастель, співробітник гуманітарної організації, був засуджений загалом до 40 років ув’язнення та 74 ударів батогом. Його звинуватили, зокрема, у шпигунстві та співпраці із заклятим ворогом – США, а також у контрабанді грошей.

Справа особливо вибухонебезпечна, оскільки, за даними слідства, 51-річний Ассаді є співробітником іранської секретної служби, завданням якої є спостереження і боротьба з опозиційними групами всередині та за межами Ірану. Тому цілком можливо, що плани нападу у Франції були засновані на пряме державне замовлення.

Це також теза опозиційної групи NWRI, яка заборонена в Ірані. Національна рада опору Ірану (NWRI) організувала масштабний мітинг 30 червня 2018 року у Віллепінті під Парижем. У ньому також взяли участь численні західні прихильники, зокрема адвокат тодішнього президента США Дональда Трампа Руді Джуліані. Ця група викликає неоднозначну реакцію у іранській діаспорі. Дехто закликав заблокувати угоду.

Читайте також:  Україна просить у США нові системи ППО — ABC News

Арешт здійснено в Баварії

Іранський уряд вже висловив рішучий протест проти арешту Ассаді в Німеччині, оскільки на момент скоєння злочину ця людина була акредитована як дипломат у посольстві Ірану у Відні. 1 липня 2018 року його було заарештовано на станції технічного обслуговування автобану біля Ашаффенбурга в Баварії, а потім передано Німеччиною Бельгії.

Німецькі судові органи стверджували, що на момент арешту чоловік не перебував під дипломатичним захистом, оскільки перебував поза Австрією під час поїздки на відпочинок. Федеральна прокуратура отримала ордер на арешт Ассаді, зокрема, за діяльність агента розвідки та змову з метою скоєння вбивства.

Критики звинувачують Іран у тому, що він ув’язнює іноземців, щоб мати можливість торгуватися. За словами іранського уряду, переговори про обмін ув’язненими зі США наразі знову чинні. У 2016 році журналіст «Вашингтон пост» Джейсон Резаїан був звільнений разом із трьома іншими громадянами США. Натомість США помилували сімох іранців, звинувачених у порушенні американських санкцій.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я