Атопічний дерматит

16
алергія

Атопічний дерматит – це шкірне захворювання, що спричиняє почервоніння, запалення та свербіж тканин. Хвороба трапляється переважно в дітей, але розвивається і в більш старшому віці. Можна пройти лікування атопічного дерматиту з використанням сучасних методик, зокрема за допомогою фототерапії.

Причини Атопічного дерматиту

У нормі шкіра здорової людини підтримує захисну роль, оптимальний ступінь зволоженості та процес регенерації клітин. При атопічному дерматиті порушуються ці основні функції. У багатьох людей виявляється схильність до атопії – підвищена імунна відповідь на імуноглобуліни IgE, які виробляються з метою розпізнавання і знищення антигенів. Спадкова схильність є головним провокувальним чинником.

Атопічний дерматит є хронічним запальним захворюванням шкірних покривів, які можуть реагувати почервонінням, свербінням, лущенням на дію звичайних чинників. Але найчастіше хвороба рецидивує при контакті з алергеном.

Гострий період перебігу хвороби найчастіше припадає на осінньо-зимовий і ранній весняний періоди. Вологість повітря також відіграє важливу роль. Взимку через роботу центрального опалення, рідкісні провітрювання та сухе повітря прояви дерматиту стають більш вираженими.

Симптоми хвороби

Перші ознаки захворювання з’являються найчастіше в перший рік життя. Хворобу провокує введення прикорму, вживання певних продуктів харчування: шоколад, мед, цитрусові.

Дерматит супроводжується сухістю, сильним свербінням шкіри, появою висипань на шкірних покривах, підвищенням чутливості до зовнішніх подразників. Еритема і папули з’являються переважно в ділянці щік, на ліктях і підколінних ямках. При підвищеному потовиділенні свербіж шкіри значно посилюється. Висока активність потових залоз може виступати певним тригером.

Хронічна форма хвороби супроводжується потовщенням рогового шару шкіри, тріщинами на стопах і долонях. Для багатьох пацієнтів характерне ослаблення волосся на потилиці. У разі приєднання вторинної інфекції з’являються гнійнички. Після зникнення висипу і переходу патології в ремісію на шкірі часто залишаються білі сліди від минулих висипань. Позбутися їх буває досить складно. Але за регулярних сонячних ванн, фототерапії білі плями стають практично непомітними або повністю зникають.

Читайте також:  Безалкогольне пиво за кермом: чи можна пити і скільки?

Діагностика

Діагноз встановлює лікар на основі клінічних проявів і скарг пацієнта. Фахівець призначає лабораторні дослідження крові для виявлення підвищеного рівня імуноглобуліну IgE, визначення запального процесу в організмі. Також за допомогою діагностики вдається встановити конкретні алергени. Найчастіше це групи продуктів харчування, лікарські препарати, побутова хімія, пил або пилок рослин.

За атопічного дерматиту присутній свербіж навіть за незначних висипань. Важливим діагностичним критерієм є наявність високого рівня загального IgE та специфічних антитіл. Для постановки діагнозу необхідне поєднання одразу кількох критеріїв і підтвердження алергічної природи хвороби за результатами проведених лабораторних досліджень.

Методи лікування

Атопічний дерматит має алергічну природу, і головним способом лікування залишається запобігання контактам з алергенами. Найчастіше хвороба рецидивує через вживання певних продуктів харчування. Необхідно повністю відмовитися від їжі, що провокує запалення шкіри.

Місцеве лікування передбачає застосування зволожувальних, живильних засобів, глюкокортикоїдів, антибіотиків, антигістамінних препаратів. Гормони, незважаючи на високу ефективність в усуненні симптомів захворювання, можуть спричиняти низку побічних дій. Такі препарати призводять до зниження захисної функції шкіри, посилення її сухості. Тому їх не можна приймати без призначення фахівця. Гормональні засоби призначають короткими курсами і тільки під контролем лікаря.

Терапія антибіотиками застосовується для лікування пацієнтів, у яких є підтвердження присутності інфекції шкірних покривів бактеріальної природи. Препарати антигістамінної категорії призначаються хворим, у яких атопічний дерматит супроводжується серйозними порушеннями сну, спровокованими інтенсивним свербінням.

У нашій клініці під час лікування шкірних хвороб, зокрема атопічного дерматиту, застосовується апарат Ексілайт. Ексімерне світло впливає на патологічні кератиноцити і механізм захисту тканин. Також воно пригнічує запалення і сприяє відновленню зовнішнього здоров’я шкіри.

При атопічному дерматиті в більшості випадків необхідно дотримуватися дієти. З раціону харчування виключають алергени, а також продукти, які можуть підвищувати навантаження на імунну систему. До них належать цитрусові, шоколад і будь-які солодощі, мед. На період загострення необхідно відмовитися від ковбасних виробів, копченостей, маринадів, прянощів. Несприятливо на перебіг атопічного дерматиту впливають алкогольні напої.

Читайте також:  Аднексит

зволожувальні засоби наносять на шкіру не менше 2-х разів на день. Особливу увагу під час використання лікувальної косметики приділяють рукам і обличчю. Шкіра в цих місцях найбільш чутлива до дії агресивних зовнішніх чинників.

У приміщенні необхідно підтримувати постійний температурний режим і відносну вологість повітря не менше 50%. Під час прання речей не можна використовувати пральні порошки з ароматизаторами, які не вимиваються до кінця під час полоскання білизни і можуть подразнювати чутливу шкіру.

Необхідно максимально скоротити вплив несприятливих побутових чинників. До них відносять не тільки коливання температурного режиму та низьку вологість повітря, а й побутовий пил. Навіть якщо він не є алергеном для конкретного пацієнта, пилові кліщі посилюють сенсибілізацію організму і підвищують навантаження на імунну систему. Рекомендується відмовитися від пухо-пір’яних наповнювачів для подушок і матраців, килимів, штор із товстої пухкої тканини, яка накопичує пил. Вологе прибирання краще проводити щодня. У зимовий період часу рекомендується використовувати канальні зволожувачі повітря.

Можливі ускладнення атопічного дерматиту

У разі запізнілого лікування або застосування недостатньо ефективних засобів можливе обтяження розвитку хвороби та поява ускладнень:

  • Астма. Більше половини дітей раннього віку з атопією хворіють на астму до підліткового періоду.
  • Вторинні інфекції. На тлі розчісування шкіри та її травмування, ослаблення захисних властивостей починають активно розмножуватися патогенні мікроорганізми, що призводить до піодермії.
  • Важке запалення шкіри рук. Зустрічається у тих, хто в дитинстві страждав від вираженого атопічного дерматиту. Особливо актуально для людей, професія яких вимагає постійного контакту з водою або хімічними подразниками.
  • Безсоння. Через постійний свербіж сон стає неспокійним і переривчастим. Людина часто прокидається вночі, а вдень почувається розбитою, втомленою і роздратованою.

За вчасно розпочатого лікування вдається пом’якшити перебіг хвороби, попередити небезпечні ускладнення та підтримувати здоров’я шкіри.

Рекомендується звертатися до дерматолога за перших проявів захворювання, щоб лікар призначив обстеження та визначив справжні причини атопії.

Читайте також:  Вода з-під крана: чи можна її пити у всій Латвії?

Профілактика

Профілактика спрямована насамперед на захист шкіри від дії агресивних чинників. За атопічного дерматиту спостерігається чутливість тканин до води з високою жорсткістю, побутової хімії, жорстких тканин. Варто уникати подібного впливу на шкіру.

Шкірні реакції можуть посилюватися при підвищеному потовиділенні, стресах. Необхідно носити речі з натуральних тканин, які пропускають повітря. Використовуйте тільки м’яке мило або спеціальні засоби гігієни, призначені для чутливої шкіри.

Важливо забезпечити правильний догляд за шкірними покривами. Під час щоденного душу не можна застосовувати занадто гарячу воду з мочалкою. Це подразнюватиме чутливу шкіру і може спровокувати черговий рецидив захворювання. Після гігієнічних процедур тканини акуратно промакують м’яким рушником і обов’язково наносять зволожувальні та пом’якшувальні засоби. Для щоденного догляду краще використовувати спеціальні емоленти. Такі засоби призначені для людей з атопічним дерматитом та іншими шкірними захворюваннями.

Емоленти можна застосовувати як під час загострення, так і в період ремісії. Вони пом’якшують і зволожують шкірні покриви, відновлюють природний захисний бар’єр. За атопічного дерматиту шкіра не повинна довго залишатися сухою. Це є одним із найважливіших правил профілактики атопічного дерматиту в дітей і дорослих.

Профілактика також включає корекцію виявлених під час обстеження хронічних порушень, які нерідко провокують рецидиви атопії. Рекомендується приділяти особливу увагу відновленню роботи кишківника, який впливає на загальний імунітет і стійкість організму до дії несприятливих факторів. Людям, які схильні до атопічного дерматиту, рекомендується санаторно-курортне лікування. Морський клімат сприяє зміцненню місцевого імунітету, зняттю сухості та запалення тканин, попередженню частих рецидивів захворювання.

Усі домашні роботи необхідно проводити в захисних рукавичках. Краще не користуватися агресивними побутовими засобами, хімічними складами, здатними подразнювати шкіру і дихальні шляхи. За хронічного перебігу атопічного дерматиту та регулярних загострень необхідно переглянути рід діяльності, якщо вона пов’язана з роботою в несприятливих умовах.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :