Апоплексія яєчника

5
Гінекологія

Апоплексія яєчника – це невідкладний стан, який виникає внаслідок розриву яєчника, супроводжується крововиливом у черевну порожнину і потребує термінової медичної допомоги. Жінці необхідна госпіталізація. В іншому разі можливий розвиток перитоніту, утворення спайок і поява проблем із зачаттям у майбутньому.

Класифікація апоплексії

Апоплексія може мати кілька форм: геморагічну, больову та змішану. Також захворювання поділяють на легку, середню та важку форми. Найчастіше стан спричиняє кровотечу в очеревину, яка може закінчитися розвитком перитоніту. Будь-яка форма хвороби потребує надання невідкладної допомоги. Жінці за появи характерних симптомів необхідно швидше звернутися до лікаря-гінеколога.

Сприятливі фактори

Крововилив під час апоплексії виникає в разі пошкодження судин строми органа, Граафового пухирця, кістозних утворень і супроводжується вилиттям крові в черевну порожнину. Тканини яєчника мають різний ступінь проникності судин у фази менструального циклу. Появі симптомів апоплексії можуть сприяти нейроендокринні захворювання. Вони змінюють властивості судинної стінки тканин яєчників. Нерідко апоплексія виникає під час овуляції або за кілька днів до менструації, коли підвищується викид гонадотропних гормонів. Правий яєчник уражається частіше. Це пов’язано з більш активним кровообігом і розташуванням лімфатичних судин. До сприятливих чинників можна віднести також затримку менструації.

На тлі медикаментозної стимуляції овуляції відбувається порушення фізіологічних реакцій, пов’язаних із виходом яйцеклітини й утворенням жовтого тіла. У результаті можлива зміна цілісності судин яєчника аж до його розриву. Стан супроводжується вилиттям крові в оваріальну тканину і черевну порожнину, що призводить до появи ознак “гострого живота” і розвитку перитоніту. Надалі на тлі розриву яєчника, що виник, часто формуються спайки в малому тазу, які нерідко закінчуються безпліддям.

Основні причини апоплексії яєчника

 • запалення придатків;
 • варикозне розширення вен яєчника;
 • полікістоз;
 • медикаментозна стимуляція овуляції;
 • травми живота;
 • різке підвищення внутрішньочеревного тиску.

Апоплексія найчастіше зустрічається у жінок 25-35 років, які мають хронічні гінекологічні захворювання, переважно інфекційно-запальної природи. Відсутність якісного лікування призводить до появи інфільтратів, функціональних змін яєчників, порушень менструального циклу та появи чинників, що сприяють розриву наявних новоутворень або самого яєчника.

Читайте також:  Врятують від похмілля: вчені розкрили особливу властивість яєць

За наявності аднекситу, полікістозу та інших хронічних гінекологічних захворювань навіть інтенсивні фізичні навантаження, що супроводжуються підвищенням внутрішньочеревного тиску, можуть закінчитися апоплексією і появою станів, що загрожують життю жінки.

Симптоми апоплексії яєчника

У разі апоплексії жінка відчуває нестерпний біль у животі колючого характеру, який може поширюватися на сусідні частини тіла. Пульс сповільнюється, шкіра та слизова стають блідими, з’являється сплутаність свідомості, може виникати одноразове блювання.

Біль у цьому стані часто віддає в промежину і пряму кишку, оскільки кров накопичується в тазовій ділянці, спричиняючи дуже болісні відчуття. Передня черевна стінка напружена. Кровотеча може бути як внутрішньою, так і зовнішньою. Якщо стався розрив кісти яєчника, то симптоми можуть бути ідентичними, але менш вираженими. Кровотеча під час апоплексії знижує артеріальний тиск, спричиняє ослаблення пульсу і загальну слабкість жінки. Можлива втрата свідомості.

Клінічні прояви залежать від ступеня розриву яєчника:

 1. Легкий. Стан супроводжується короткочасним больовим синдромом, наявністю нудоти та слабкості. Жінка може сплутати апоплексію легкого ступеня тяжкості із загостренням хронічних запальних процесів у ділянці черевної порожнини, включно з полікістозом.
 2. Середній. Бойовий синдром виражений, поєднується зі слабкістю, блювотою, напівнепритомними і непритомними станами. За апоплексії середнього ступеня тяжкості можливий розвиток шоку і перитоніту.
 3. Важкий. Біль у ділянці живота, промежини постійний і максимально виражений. Додатково з’являються такі симптоми апоплексії, як здуття живота, блювота, ознаки тахікардії та порушень роботи серцево-судинної системи.

У гострій фазі пацієнтка стає блідою, шкіра губ набуває синюшного відтінку. Якщо не вжити жодних заходів, то жінка втрачає свідомість, може загинути від інтоксикації та сепсису, що розвивається. Клінічні прояви можуть наростати з різною швидкістю, залежно від супутніх захворювань і причини апоплексії.

Читайте також:  Абсцес бартолінової залози

Симптоми розриву яєчника схожі з ознаками позаматкової вагітності, апендициту, перекруту кісти яєчника, перитоніту. Для встановлення точного діагнозу необхідно провести комплексну діагностику. Тільки за результатами обстеження лікар-гінеколог може оцінити тяжкість стану пацієнтки і розробити схему подальшого лікування.

Діагностика

Обстеження при апоплексії має бути комплексним. Симптоми розриву яєчника можна прийняти за інші стани, зокрема невідкладні.

Для уточнення діагнозу при підозрі на апоплексію гінекологи використовують такі методи діагностики:

 • Фізикальний огляд. Симптомами апоплексії яєчника є скарги на сильні болі в ділянці живота. Виражена болючість спостерігається на боці ураженого яєчника.
 • Огляд на гінекологічному кріслі. Шийка матки за апоплексії вирізняється підвищеною чутливістю і вираженою болючістю. Під час пальпації піхви, особливо її заднього склепіння, також виникають різкі хворобливі відчуття. Це може побічно підтвердити підозри лікаря-гінеколога.
 • Гінекологічне УЗД. У разі апоплексії яєчника з’являється вільна рідина в животі, а також підтверджується наявність крововиливу в тканину ураженого яєчника.
 • Пункція піхви. У разі апоплексії під час проведення пункції лікар отримує кров’янисті виділення. Це підтверджує наявність крововиливу, що виник під час розриву яєчника.
 • Діагностична лапароскопія. Дозволяє провести огляд статевих органів жінки, поставити точний діагноз, оцінити тяжкість стану пацієнтки. Під час лапароскопічної діагностики можна провести малоінвазивні операції.

Обстеження спрямоване на отримання докладної та достовірної інформації про стан яєчників і всієї статевої системи пацієнтки. Апоплексію можна сплутати з іншими невідкладними станами, і саме комплексна діагностика дасть змогу швидко поставити діагноз і надати жінці невідкладну допомогу в повному обсязі.

Методи лікування

Консервативне лікування апоплексії використовують у разі больової форми апоплексії. Медикаментозний метод застосовний лише в разі незначної кровотечі та відсутності виражених клінічних проявів. Рішення про використання тієї чи іншої лікарської тактики приймає лікар-гінеколог після огляду жінки та ретельної діагностики. Якщо пацієнтка ще не мала дітей, то винятково консервативне лікування апоплексії їй протипоказане, оскільки воно не виключає можливість розвитку рецидиву надалі та формування спайкового процесу.

Читайте також:  Проблема підліткової вагітності

Лапароскопія в разі апоплексії яєчника

У разі апоплексії не можна зволікати – за появи перших ознак розриву яєчника необхідно звернутися по медичну допомогу. Лапароскопічні операції на яєчниках відрізняються малоінвазивністю та високою ефективністю. Лікарям нашої клініки вдається уникнути розвитку ускладнень, але успіх хірургічного втручання залежить багато в чому від своєчасності звернення за допомогою. Для профілактики формування спайок і запалення фахівці повинні ретельно промити черевну порожнину, видалити згустки, призначити антибіотики.

Лапароскопія в разі апоплексії яєчника – це сучасна, ефективна і безпечна операція, яка проводиться без великих розрізів і тривалого реабілітаційного періоду. Пацієнти перебувають у комфортних умовах, вони можуть вільно спілкуватися зі своїм лікарем, ставити питання, що їх цікавлять, і отримувати цінні рекомендації.

Після проведення операції при апоплексії яєчника лікування не закінчується. Лікарі встановлюють сприятливі фактори, що сприяють розвитку патології. Фахівці детально розкажуть пацієнтці, як запобігти апоплексії яєчника надалі й уникнути прогресування супутніх захворювань. Для купірування болю, запалення курсами призначають лікарські препарати зі знеболювальними та протизапальними властивостями.

Особливу увагу приділяють відновлювальним заходам і профілактиці рецидивів у майбутньому. Жінці призначають гормональні засоби, які забезпечать спокій пошкодженому яєчнику, допоможуть відновити його порушені функції. Додатково фахівці можуть застосовувати фізіотерапевтичне лікування, проводити гінекологічний масаж. Повне відновлення після операції в разі апоплексії займає приблизно 3-4 тижні. У цей період рекомендується дотримуватися фізичного спокою, уникати підйому важких предметів, спортивних тренувань. Контрольне обстеження фахівці призначають до кінця відновного періоду.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :