Антоніу Гутерріш хоче врятувати зернову угоду

8

З його листа опосередковано випливає, що ООН співпрацює з ЄС у питанні поступок для Росії.

Антоніу Гутерріш хоче врятувати зернову угоду

Після скасування Росією угоди про експорт українського зерна Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш хоче врятувати угоду за рахунок поступок Москві.

У листі, отриманому Deutsche Presse-Agentur, Гутерріш запропонував міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову відновити підключення Москви до міжнародної мережі фінансових комунікацій Swift зі створенням дочірньої компанії Російського сільськогосподарського банку, що потрапив під санкції, для здійснення певних платежів.

Це може зробити можливим експорт добрив та деяких видів сільськогосподарської продукції з Росії протягом 30 днів. Першою про лист повідомила газета “Більд”.

Додаткові пропозиції у листі

У листі, датованому 28 серпня, Гутерріш вносить ще 3 пропозиції, спрямовані на те, щоб зробити можливим експорт із Росії. Серед них:

  • Страхування російських судів під час експорту;
  • Розморожування заморожених активів компаній, які виробляють добрива у Європі;
  • Дозвіл російським судам заходити до європейських портів.

З листа опосередковано випливає, що ООН співпрацює з ЄС щодо отримання цих поступок.

Антоніу Гутерріш хоче врятувати зернову угоду.  Фото: Pixabay License / pixabay.com

Ще влітку ЄС розглядав можливість толерантного ставлення до обходу санкцій з боку Росії шляхом створення дочірньої компанії. Ідея полягала у тому, щоб переконати Росію знову дозволити експорт українського зерна через Чорне море.

Угода, досягнута влітку 2022 року і нині призупинена Кремлем, вважалася важливою віхою у пом’якшенні проблеми зростання цін на зерно перед мільйонами людей, яким загрожує голод.

Одночасно з договором було досягнуто другої угоди про експорт добрив та продовольства з Росії. Однак Москва скаржилася, що не може нічого експортувати через санкції. На думку ООН, добрива також мають вирішальне значення для запобігання глобальній голодній кризі. За даними ООН, ціни на добрива на світовому ринку часом на 250% вищі, ніж до війни.

Читайте також:  Землетрус у Марокко забрав сотні життів

«Підвищення продовольчої безпеки в усьому світі»

«Організація Об’єднаних Націй не намагається винагородити Росію. Ми намагаємося покращити продовольчу безпеку у всьому світі. Наші цілі є виключно гуманітарними», – заявили джерела в ООН у Deutsche Presse-Agentur. Вони наголосили, що голова ООН Гутерріш завжди рішуче засуджував російське вторгнення в Україну. У минулому Москва часто називала позицію Генерального секретаря ООН упередженою та прозахідною.

Комісія ЄС у п’ятницю не побажала коментувати деталі своєї співпраці з ООН. Проте речник підтвердив, що ЄС висловив готовність Росії через ООН знайти більш постійне, конструктивне рішення через спеціально створену дочірню структуру Російського сільськогосподарського банку, яка здійснює платежі Swift відповідно до санкцій ЄС щодо операцій з агропродовольчими товарами.

Санкції ЄС передбачають винятки

У принципі, санкції ЄС не спрямовані на транспортування сільськогосподарської продукції між Росією та третіми країнами. Наприклад, існують винятки, що дозволяють російським судам заходити до портів ЄС, якщо це необхідно для закупівлі, імпорту чи транспортування сільськогосподарської та харчової продукції. Крім того, з грудня 2022 року діє виняток, що дозволяє операції з продовольством та добривами з особами, які перебувають під санкціями.

Все це свідчить про те, що не санкції ЄС, а безрозсудна політика Росії загрожує світовій продовольчій безпеці. Інший прес-секретар наголосив, що продовжується робота з розробки альтернативних маршрутів транспортування зерна з України. Метою Росії є заміщення української російської продукції на світовому ринку.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :