Анальні тріщини

161
анальні кондиломи

Анальна тріщина – це дефект слизової ануса. Захворювання порушує нормальний ритм життя людини, супроводжується болем, сильним свербінням, дискомфортом. Хвороблива тріщина в задньому проході може призвести до утворення незагойної виразки. Дефекація стає різко болючою. Якщо на початковому етапі, коли тріщина ще тільки утворилася, можна обійтися консервативними методами, то задавнена форма хвороби потребує хірургічного лікування.

Особливості захворювання

Головна причина утворення тріщин в анусі – запор, що тривалий час протікає. Також сприяють розвитку хвороби такі супутні захворювання, як геморой, коліт, проктит. Зазвичай цей дефект слизової з’являється на тлі хронічних патологій шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура і печінки. У групі ризику пацієнти з гемороєм, який спричиняє зниження еластичності слизової періанальної зони.

Під час проходження твердих калових мас по прямій кишці виникають патологічні зміни в тонусі м’язів і погіршується кровообіг цієї зони, що створює передумови для утворення слизових дефектів. У перші тижні відбувається ущільнення країв тріщини, починають розростатися грануляції. Якщо зволікати зі зверненням до лікаря, хвороба може стати хронічною.

Сприятливі фактори

 • часті кишкові інфекції, які супроводжуються чергуванням діареї із закрепами;
 • важка фізична праця, підвищення тиску всередині анального сфінктера через підйом важких предметів;
 • важкі пологи з пошкодженням тканин промежини;
 • пошкодження і перерозтягнення слизової під час анальних інтимних контактів.

Закрепи та геморой є головними причинами утворення дефектів слизової ануса. Тріщини цієї зони трапляються часто, особливо серед жінок, які народжували, і дуже болючі. Нерідко вони утворюються відразу після першої невдалої дефекації в ранньому післяпологовому періоді. У цей час краще користуватися проносними засобами або ставити клізму.

Класифікація

Анальна тріщина може бути в гострому прояві, коли слизовий дефект зберігається не більш як 6-7 тижнів, і хронічному (довго не загоюється). Хронічна анальна тріщина супроводжується свищами й абсцесами.

Найчастіше дефект слизової локалізується в ділянці задньої стінки, де спостерігається зниження якості кровотоку. У цій ділянці тканина найбільш вразлива для травм, що виникають під час закрепу. У жінок анальна тріщина може з’являтися на передній стінці або на бічних частинах ануса.

Читайте також:  Провітрюйте квартиру та взимку - це важливо

Класифікація хвороби відбувається на підставі даних, отриманих під час огляду та діагностики.

Симптоми захворювання

Перебіг хвороби супроводжується постійним тонічним спазмом сфінктера. Спазм посилює недостатність кровообігу, провокує стійке кисневе голодування тканин, заважає якісній регенерації та повному загоєнню слизової. Гостра форма хвороби супроводжується вираженим болем, який стає інтенсивнішим у момент дефекації. З ануса може виділятися кров. Через біль, який нерідко віддає в ділянку крижів і статевих органів, пацієнти відкладають дефекацію, що призводить до тривалого застою калу в прямій кишці, інтоксикації та прогресування хронічного закрепу.

Кров’янисті виділення при тріщині зазвичай мізерні. Якщо кров виділяється рясно, можна припустити наявність супутніх захворювань (геморой, новоутворення). Через кілька тижнів гостра тріщина переходить у хронічну форму. Її стінки потовщуються, відбувається утворення грубої рубцевої тканини і так званого “сторожового горбка”.

Іншим характерним симптомом анальної тріщини є свербіж шкіри. Він виникає через мокнуття, появу слизових виділень. Біль у поєднанні зі свербежем заважає спати, займатися звичними справами.

Можливі ускладнення

Хронічний перебіг захворювання порушує нормальний акт дефекації. Постійний страх болю призводить до тривалих закрепів, позбутися яких тільки за допомогою дієти вже неможливо. Доводиться постійно використовувати проносні препарати та клізми. Стан ускладнюється запаленням нижніх відділів кишківника, проктитом і парапроктитом. У чоловіків анальна тріщина може призвести до простатиту.

Під час прийому проктолог роз’яснить пацієнту, чим небезпечна ця хвороба, на які ознаки варто звернути увагу. Якщо консервативні методи не дають очікуваного результату, лікар призначає операцію. Велика частина ускладнень є результатом хронічного процесу. Починати лікування необхідно за гострої симптоматики, коли анальна тріщина тільки з’являється.

Діагностика

Діагноз ставиться на підставі зовнішніх проявів хвороби. У разі підозри на свищ прямої кишки, хворобу Крона, геморой проводять диференціальну діагностику. У разі анальної тріщини призначають такі проктологічні дослідження як:

 • аноскопія,
 • ректороманоскопія,
 • кал на бакпосів,
 • іригоскопія.
Читайте також:  Жителі здали в аптеки Apotheka майже 6 тонн непридатних медикаментів: розповідаємо, як це робити

Під час пальпації лікар виявляє щільну ділянку, яка вирізняється різкою болючістю.

Методи лікування

Найчастіше лікарі віддають перевагу комплексному лікуванню. Важливо не тільки загоєння тріщини в ділянці ануса, а й попередження повторної появи дефектів слизової. Необхідно усунути чинники, що сприяють закрепам, загостренню хронічних проктологічних патологій.

За наявності анальної тріщини регенерація слизової сповільнюється внаслідок хронічного спазму. Для його зняття призначають спеціальні лікарські препарати. Додатково рекомендується використовувати проносні засоби за призначенням лікаря, щоб унеможливити ушкодження слизової внаслідок проходження щільних калових мас по прямій кишці. Для знеболювання застосовують лікарські блокади (ін’єкції в область проходження нервових стовбурів). Консервативна терапія може включати застосування фізіопроцедур.

У домашніх умовах можна застосовувати місцеві засоби зі знеболювальним ефектом у вигляді свічок і мазей. Але ефективність консервативної терапії досить низька, особливо після тривалого (3-4 тижні) розвитку хвороби.

Лікування ботулотоксином

Під час лікування анальних тріщин застосовується й інноваційна методика – ботокс-терапія. Ця техніка використовується в разі, коли консервативні способи лікування не дають результатів. За допомогою ін’єкцій ботулотоксину нервові імпульси блокуються і перестають викликати спазм м’язових волокон. Хворобливі відчуття зникають у першу ж добу, і відбувається нормальне загоєння тріщини.

Уколи ботулотоксину можна зробити в амбулаторних умовах з місцевим знеболенням – після ін’єкцій (з двох боків, упритул до тріщини) тонус анального сфінктера нормалізується, при цьому його основні функції не порушуються.

Ботокс-терапія дає змогу уникнути хірургічного лікування, це повністю безпечна процедура, яку використовують навіть у дитячій проктології.

Оперативне лікування

Оперативне лікування передбачає усунення дефектів слизової під час сфінктеротомії. Операцію проводять за допомогою радіоножа, хірургічного скальпеля або електроножа. Також можливе видалення геморою Hal rar з послідовним перев’язуванням судин і прошиванням тканин наявних гемороїдальних вузлів. Протягом 10-14 днів вони всихають і припиняють функціонувати. Таке лікування не супроводжується кровотечею і больовим синдромом.

Читайте також:  Ангіна

Максимально відповідний тип хірургічного втручання підбирає лікар, аналізуючи тяжкість і тривалість перебігу хвороби, та інші показові фактори. За наявності супутнього геморою сфінктеротомію поєднують із гемороїдектомією.

Основні показання для оперативного лікування:

 • наявність хронічної тріщини;
 • рубцеві зміни країв слизового дефекту;
 • виражений спазм сфінктера;
 • сильний анальний свербіж;
 • больовий синдром;
 • високий ризик розвитку ускладнень.

Операцію проводять під місцевим знеболенням або спінальним наркозом. Хірург проводить висічення тріщини і рубцевих тканин, розташованих поруч, з використанням скальпеля або сучасного обладнання (радіонож, електроніж).

У переважній більшості випадків операція проходить успішно. Ризик рецидиву захворювання мінімальний. Повне відновлення настає через кілька тижнів після хірургічного лікування. Рекомендується переглянути раціон харчування, включити в нього більше фруктів, овочів, злакових, для забезпечення нормальної роботи кишківника і запобігання закрепам. Також важливо давати організму регулярні фізичні навантаження.

Профілактика

Після лікування анальної тріщини проктологи надають пацієнту схему профілактики рецидивів. Вона стосується зміни раціону харчування, відновлення роботи органів ШКТ.

Основні принципи профілактики тріщин в анальній зоні:

 • дотримання правил раціонального харчування, відмова від фастфуду, газованих напоїв, великої кількості солодощів тощо;
 • щоденне вживання необхідної кількості рослинної клітковини;
 • попередження ситуацій, коли різко підвищується внутрішньочеревний тиск;
 • відновлення порушеної мікрофлори після лікування антибіотиками та кишкових захворювань;
 • ранній початок лікування геморою та інших проктологічних захворювань;
 • активний спосіб життя, який підтримує якісний кровообіг в органах малого таза, запобігає виникненню закрепів і геморою;
 • своєчасне лікування гострого запалення слизової, профілактика переходу анальної тріщини в хронічну форму.

Для попередження ускладнень рекомендується вчасно починати лікування за першої появи дискомфортних відчуттів у ділянці анальної зони. Своєчасне звернення до проктолога запобігає появі ускладнень і переходу захворювання в стадію затяжного перебігу з періодичними рецидивами.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я