Алергічний риніт

9
алергія

Гостро реагуєте на пилок рослин, продукти харчування, домашній пил і ще безліч подразників? Перепробували масу народних засобів, лікарських препаратів, але результату це не принесло? Значить, настав час серйозно зайнятися своїм здоров’ям і починати лікування алергічного риніту.

Що таке алергічний риніт

Алергічний риніт являє собою захворювання, що розвивається внаслідок контакту різних алергенів зі слизовою в носі. Алергічний риніт – це нежить і запалення, які викликані алергічною реакцією. Судячи з цифр статистики, це захворювання є найчастішою причиною звернення до імунологів-алергологів. За різними статистичними даними, на алергічний риніт страждає до 20% жителів нашої планети. Розвивається це захворювання частіше в молодому віці. Але також чимало випадків, коли алергія на будь-які подразники з’являється і в зрілі роки.

Алергічний риніт може супроводжуватися кон’юнктивітом – це так званий ринокон’юнктивіт.

Класифікація алергічного риніту

Розрізняють дві основні форми цієї хвороби – сезонну та алергічну. Сезонна дає про себе знати в певну пору року і найчастіше пов’язана з періодом цвітіння рослин. Цілорічні прояви алергії турбують протягом усього року, їх спричиняють алергени, які постійно присутні в навколишньому середовищі.

Залежно від тяжкості проявів захворювання виділяють легкий риніт, помірний і важкий. Легка форма хвороби не заважає вести звичний спосіб життя і створює лише невеликий дискомфорт. За помірної симптоми більш виражені. А важка форма характеризується розвитком болісних симптомів, кашлю та нежитю за найменшого контакту з алергеном. Людина відчуває слабкість, погане самопочуття, порушується робота шлунково-кишкового тракту та інших систем організму. Дитина, яка страждає на алергію, гірше встигає в школі, відмовляється від звичних ігор та улюблених страв.

Хронічний алергічний риніт може турбувати до кількох місяців. Це створює величезний дискомфорт у повсякденному житті.

Читайте також:  Як зволожити, пом'якшити та захистити шкіру рук у холодну погоду

Причини розвитку алергічного риніту

До ринореї (виділення з носа водянистого секрету), чхання, утрудненого носового дихання та свербежу в носі найчастіше призводять такі алергени:

 • пилок рослин (дерев і трав сімейства складноцвітих і злакових);
 • продукти харчування (цитрусові, молоко, яйця, горіхи та інші);
 • кліщі, які існують у домашньому пилу, книжковий пил;
 • грибки, що мешкають у навколишньому середовищі;
 • частинки епідермісу тварин;
 • побутова хімія;
 • лікарські препарати.

Важливу роль відіграє і спадковість. Встановлено, що ризик виникнення алергічного нежитю підвищений у людей, чиї найближчі родичі страждали від алергії.

Симптоми алергічного риніту

У більшості випадків симптоми алергії розвиваються за кілька секунд або хвилин, відразу після контакту з алергеном. Алергічний риніт проявляється такими ознаками:

 • свербіж і печіння в носі;
 • нежить, закладений ніс;
 • нападоподібне чхання;
 • сльозотеча;
 • бажання почухати кінчик носа.

Алергія може призвести до галасливого дихання, сопіння і хропіння ночами. Хронічна форма захворювання може стати причиною погіршення нюху і втрати смакових відчуттів. Алергія, що тривало протікає, призводить до порушення слуху, хворобливих відчуттів у вухах і горлі, кашлю, подразнення і почервоніння шкіри в ділянці носа і губ.

Також при алергії дають про себе знати неспецифічні симптоми, які на перший погляд мало хто пов’язує з алергією. Негативний вплив подразників часто призводить до порушення концентрації уваги, слабкості, дратівливості, головного болю і безсоння.

Лікування алергічного риніту

Насамперед необхідно усунути контакт з алергеном. Розроблювана алергологом схема лікування, яка, як правило, має медикаментозний характер, залежить від причини, тривалості, тяжкості перебігу захворювання, частоти загострень, супутніх патологій та ускладнень, віку пацієнта і багатьох інших чинників. Широко застосовуються антигістамінні препарати та інтраназальні засоби, які полегшують дихання. При цьому важливо не потрапити в пастку. Річ у тім, що судинозвужувальні препарати, якщо їх застосовувати безконтрольно, можуть призвести до розвитку лікарського риніту. У цьому разі спостерігатиметься нежить уже через передозування ліків.

Читайте також:  Лікарі вітають скасування обов'язкових масок у засобах пересування

Деякі форми алергічного риніту в дорослих вимагають дотримання певної дієти та відмови від вживання продуктів, які викликають дискомфорт. Частіше робіть вологе прибирання, за можливості уникайте контактів із тютюновим димом, різкими запахами. Відмовтеся від килимових покриттів, великих м’яких іграшок, важких штор та інших речей, у яких у великій кількості накопичується пил. Стануть у пригоді також зволожувачі повітря та очищувачі повітря з антиалергенними фільтрами.

Можна спробувати боротися з алергічним ринітом за допомогою АСІТ – алерген-специфічної терапії. Цей метод полягає в боротьбі з першопричиною захворювання. Такий підхід дає змогу назавжди усунути симптоми патології. Терапія полягає у введенні під шкірні покриви дуже малих доз алергену один-два рази на тиждень. Повний курс лікування може зайняти від кількох місяців до кількох років. Він дає стійкий бажаний результат і дає змогу забути про алергію.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :