Алергічні захворювання очей

8
око

Турбує почервоніння, дратівливий свербіж і печіння, набряклість очей? Періодично виникає такий стан ніби в очі “піску насипали”? Спостерігається підвищена сльозотеча, чутливість до світла, виділення з очей? Усе це може бути проявами алергії очей!

Практично кожен із нас різною мірою стикався з проблемою алергії, що виникає внаслідок підвищеної чутливості організму на ту чи іншу речовину.

Причому ця проблема настільки глобальна і масштабна за поширеністю, що може називатися хворобою століття!

Чому ж страждають наші очі?

Більшість речовин, що спричиняють алергічну реакцію очей, знаходяться в повітрі. Вони вступають у контакт із легко вразливою та чутливою поверхнею очей, подразнюючи їх і спричиняючи різні реакції.

До таких речовин – алергенів, які переносяться повітрям, – відносять пил, шерсть домашніх тварин, плісняву, пилок, леткі речовини хімічного походження тощо.

Не варто залишати поза увагою і речовини, що вступають у прямий контакт з повіками і тканинами ока: косметичні засоби, лікарські препарати, що застосовуються у вигляді крапель або мазей.

Крім того, причиною розвитку алергії очей може бути знижена температура в холодну пору року, яка може провокувати так званий холодовий кон’юнктивіт.

Наскільки алергія небезпечна для здоров’я очей?

Алергія очей часто виникає як один із перших проявів гіперчутливості організму до тієї чи іншої речовини, подаючи сигнал про небезпеку, що насувається.

Може супроводжуватися, а в деяких випадках бути ускладненням таких захворювань, як алергічний риніт, бронхіальна астма тощо. Може вражати різні структури ока: повіки, кон’юнктиву, сітківку та зоровий нерв, рогівку, судинну оболонку тощо.

Непропечена вчасно вона може спровокувати розвиток різноманітних захворювань очей інфекційно-запального характеру з ураженням тканин, що лежать глибоко.

Серед можливих ускладнень:

  • кератит – запалення рогівки, яке може спричиняти ерозію та виразку рогівки, що з часом призведе до втрати зору.
  • увеїт – запалення в ділянці судинної оболонки ока, яке може спричиняти розвиток катаракти, вторинної глаукоми, крововилив і відшарування сітківки.
Читайте також:  Що категорично заборонено робити при зубному болю?

Алергія може спровокувати загострення й ускладнити перебіг таких супутніх захворювань очей, як глаукома, катаракта тощо.

Тому за перших тривожних симптомів розвитку алергії очей, слід звернутися до досвідченого лікаря офтальмолога для проведення діагностики та комплексного лікування!

Які захворювання ми лікуємо

Виділяють різні види алергічних захворювань очей залежно від причин, ступеня та сезонності появи симптомів.

Ось деякі з них:

  • Полінозний кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока) пов’язаний з реакцією організму на цвітіння рослин. Має сезонний характер. Може супроводжуватися ринітом, чханням, шкірними реакціями тощо. Минає з настанням холодної пори року.
  • Інфекційно-алергічний кон’юнктивіт розвивається внаслідок поширення інфекції під час запальних захворювань ЛОР-органів.
  • Алергічний кон’юнктивіт, пов’язаний із носінням контактних лінз. Реакцію організму може викликати будь-який компонент матеріалу, з якого виконані лінзи.
  • Алергічний дерматит шкірних покривів повік, викликаний реакцією на застосування косметики, лікарських препаратів тощо.

Алергічне запалення очей може бути гострим і хронічним. Гостра реакція зазвичай виникає протягом першої години після контакту з алергеном. За хронічного процесу реакція розвивається повільно, протягом доби. Властиві періоди спокою та загострень.

Запалення слизової оболонки ока (кон’юнктивіт) алергічного характеру може супроводжуватися синдромом сухого ока та іншими проявами, що можуть бути як сезонними, так і спостерігатися цілий рік.

Діагностика алергічних захворювань очей

Скласти повну картину захворювання допомагає ретельний збір анамнезу, уточнюють наявність супутніх загальних захворювань і хвороб очей, якщо вони були діагностовані раніше, встановлюють провокувальні чинники розвитку алергії очей.

Лікарі призначають комплекс лабораторних аналізів, що включають у себе клінічний і біохімічний аналізи крові, бакпосіви, цитологічні дослідження тощо.

Встановити причину появи алергічної реакції дозволяють спеціальні алерготести.

Крім того, лікарями проводиться поглиблене офтальмологічне дослідження з використанням сучасного високотехнологічного обладнання для виявлення можливих ускладнень і призначення ефективного лікування.

Читайте також:  Імбирно-лимонний чай полегшує біль: скільки потрібно пити

Лікування алергічних захворювань очей

Основні принципи комплексного лікування:

  • симптоматична терапія, що дає змогу або максимально зменшити, або повністю усунути неприємні прояви алергії очей;
  • виключення контакту з речовиною, що викликає алергічну реакцію;
  • специфічна імунотерапія, спрямована на зменшення чутливості організму до речовини, що викликає алергічну реакцію.

Симптоматичне лікування полягає в призначенні індивідуально підібраних лікарських препаратів, що виявляють місцевий або системний (загальний) протиалергічний та протизапальний ефекти. У разі ускладнення алергії інфекційно-запальним захворюванням очей додатково застосовуються засоби з антибактеріальною активністю тощо.

Якщо реакцію спричиняють контактні лінзи, то в цьому разі їх можна замінити на окуляри, або підбирають інші лінзи, виконані з гіпоалергенних матеріалів.

Алергенспецифічна імунотерапія (АСІТ) – це ефективний метод лікування, мета якого – зниження чутливості організму на побутові алергени. Вона дає змогу значно знизити ступінь алергічної реакції, зменшити ризик розвитку ускладнень.

Слід пам’ятати, що лікування може призначити тільки лікар фахівець – офтальмолог або алерголог-імунолог після встановлення точної причини розвитку алергії.

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я
Введіть символи зображені вище :