Акне

34
косметолог

Захворювання акне може вражати людей будь-якого віку: як новонароджених, так і літніх. Найчастіше акне спостерігається в підлітковому віці й у молодих людей 25-35 років. Більш ніж у 80% випадків у юнаків і дівчат 12-24 років зустрічаються юнацькі вугри – одна з форм цього захворювання. Головне в лікуванні акне – виявити й усунути причину.

Стадії акне

Акне вульгарис майже завжди спричиняє психологічний дискомфорт власнику проблемної шкіри. Хворі замикаються в собі, відчувають невпевненість на людях. Поширеність цієї недуги і різноманіття клінічних проявів – актуальна проблема, у причинах виникнення якої розбираються лікарі різних профілів: дерматологи, гастроентерологи, гінекологи, ендокринологи і психологи. У багатьох випадках тригерами виникнення прищів є захворювання ШКТ, гормональні збої тощо.

Прогресування захворювання провокують патогенні бактерії, які стають причиною подразнення і гнійного запалення навколишніх тканин. Прищі можуть бути як незапальними (комедони), так і запальними (папули, пустули).

 • Перша стадія – легка форма акне. За цієї стадії на шкірі спостерігаються закриті та відкриті комедони без ознак запалення, або поодинокі папули.
 • Друга стадія – помірний прояв акне, який характеризується наявністю на шкірі відкритих і закритих комедонів і запалених прищів.
 • Третя стадія – важка форма вугрового висипу. У цій стадії кількість вогнищ запалення поступово збільшується.
 • Четверта стадія – дуже важка форма акне, яка вирізняється досить великою кількістю папул і пустул на шкірі та потребує тривалого лікування.

Лікарі-дерматологи підбирають схеми лікування акне з урахуванням тяжкості та стадії процесу. Доказ успіху методик – вдячні пацієнти, які йдуть від нас із чистою шкірою.

Причини і механізм розвитку вугрового висипу

Серед факторів, що сприяють розвитку акне, перше місце посідає спадковість. У деяких людей надлишкове вироблення шкірного сала або себума закладено генетично. Гіперсекрецію сальних залоз можуть викликати і гормональні перебудови організму.

Акне розвивається на рівні сально-волосяних фолікулів, велика кількість яких локалізується в зонах на обличчі, грудях, на спині між лопаток і складається з пушкового волосся. Під впливом збільшеної кількості андрогенів, чоловічих статевих гормонів, сальні залози починають функціонувати в посиленому режимі. Себума стає занадто багато, він втрачає свої бактерицидні властивості, ущільнюється й утворює пробки. На місці пробок поступово формуються комедони відкритого або закритого типу. Шкірне сало і рогові клітини волосяних фолікулів слугують живильним середовищем для пропіонових бактерій. У нормі складові природного мікробіому шкіри, вони починають активно розмножуватися в заблокованих фолікулярних протоках, викликаючи запалення.

Читайте також:  Лаутербах: підготувати моніторинг варіантів

Перші симптоми вугрової хвороби зазвичай з’являються у дівчаток і хлопчиків у віці 10-14 років, коли відбувається статеве дозрівання. Після 25 років, як правило, прищі минають самі без особливого лікування. Однак, за даними ВООЗ, 16% жінок і 6% чоловіків у віці 25-44 років продовжують страждати на цю недугу. Цей тип вугрової хвороби заведено називати пізнім акне.

До зовнішніх причин, що провокують акне, належать:

 • Використання комедогенних, тобто таких, що забивають пори, доглядових засобів, декоративної косметики;
 • Вологий клімат, сонце, що провокують підвищене потовиділення;
 • Надмірний вплив ультрафіолетового опромінення;
 • Безконтрольний прийом антибактеріальних препаратів і деяких інших медикаментів.

Наслідки акне

Червоні плями або синці, які самостійно минають від 6 місяців до року – так-так, це і є наслідки вугрової висипки. Так звані постакне – сліди на шкірі – найчастіше виникають після неправильного впливу на прищі – під час самостійного лікування або через видавлювання.

До постакне належать: рубці та шрами після акне; застійні плями; нерівна поверхня шкіри; почервоніння, розширені капіляри. Постакне можна уникнути в разі своєчасної адекватної терапії після прояву перших ознак запалення сальних залоз.

Як позбутися акне: лікування препаратами

Лікування полягає в зменшенні виділення шкірного сала, знятті запалення і профілактиці появи нових вугрів. Для цього застосовуються як системні, так і зовнішні препарати, що діють на окремо взятий фактор розвитку акне.

 1. Комбіновані оральні контрацептиви (КОК), за рахунок вмісту етинілестрадіолу в дозуванні від 0,03 до 0,05 мг і гестагену, мають виражену антиандрогенну активність. Дія КОК ґрунтується на пригніченні овуляції в природному менструальному циклі та зниженні синтезу власних статевих гормонів – естрогену і прогестерону, а також їхніх попередників – андрогенів.
 2. Антибіотики чинять виражену протимікробну та протизапальну дію. Зовнішня терапія антибіотиками у вигляді гелю або крему триває зазвичай від 3 до 6 місяців. У боротьбі з акне застосовуються доксициклін, кліндаміцин, тетрациклін, еритроміцин. Правильно підібрати діючу речовину і тривалість лікування може тільки лікар-дерматолог!
 3. Лікувальна косметика на основі бензоїлу пероксиду не тільки знімає запалення, а й має комедонолітичну активність – запобігає закупорці сально-волосяних проток, розчиняє вже наявні сальні пробки. До комедонолітиків також належить азелаїнова кислота.
 4. Ретиноїди ефективно справляються з висипом вугрів. Це похідні вітаміну А, синтетичного або природного походження. Дерматологи в Росії і за кордоном широко призначають адапален – хімічну речовину, що чинить на шкіру ефект, подібний до того, яким володіють ретиноїди: протизапальний, оновлювальний, ущільнювальний дерму. Курсове застосування адапалену у вигляді 0,1 % гелю або крему показане за великої кількості закритих і відкритих комедонів, що переважають над запальними елементами.
 5. Ізотретиноїн, синтетичний ретиноїд, застосовують у схемах лікування важких форм вугрової хвороби, де він показує стовідсоткову клінічну ефективність. Приймають його всередину, дозування розраховує лікар. Перед початком прийому необхідно здати загальний і біохімічний аналіз крові, а також отримати негативний тест на вагітність. Ізотретиноїн має тератогенну дію, тобто може спричиняти порушення внутрішньоутробного розвитку плода.
Читайте також:  РКІ тепер класифікує ризик захворювання на COVID як помірний

Слід пам’ятати, що призначення системних препаратів – зона відповідальності фахівця. Тільки чітке дотримання правил застосування гарантує одужання і зводить до мінімуму ризик побічних ефектів.

Косметологічні методи

Поряд із медикаментозним лікуванням ми пропонуємо естетичні процедури, покликані поліпшити стан проблемної шкіри: усунути запалення, знизити саловиділення, позбавити застійних плям, поліпшити колір обличчя, вирівняти поверхню.

Хімічні пілінги видаляють мертві рогові клітини з поверхні шкіри завдяки дії активної речовини. У лікуванні вугрової висипки вони допомагають справлятися із запаленням, очищають шкіру від комедонів і застійних плям, регулюють гіперкератоз – потовщення поверхневого шару епідермісу.

Різні активні склади вирішують різні завдання і підбираються лікарем індивідуально залежно від стадії процесу. В ОН КЛІНІК застосовуються пілінги з АНА-кислотами, із саліциловою, ретиноєвою кислотами. Крім вибору складу, лікар визначає глибину впливу. За цією ознакою пілінги поділяються на поверхневі, серединні та глибинні. Після процедури пілінгу обов’язково застосовувати санскрін із фактором захисту від ультрафіолету не нижче spf 50 ра+++.

У боротьбі з висипом вугрів і слідами постакне добре себе зарекомендувала такі процедури, як:

 • Фототерапія працює із застійними плямами, пігментацією, прибирає почервоніння після свіжих висипань, сприяє профілактиці нових висипань завдяки впливу на пропіонові бактерії.
 • Лазеротерапія працює з рубцями постакне, вирівнює рельєф шкіри.
 • Мезотерапія і плазмотерапія. Інтрадермальне введення концентратів активних речовин і мікроелементів, що підвищують місцевий імунітет шкіри, надають протизапальний, розсмоктувальний, очищувальний ефект.

Профілактика акне

У появі прищів часто винні гормони і надмірне функціонування сальних залоз, що в більшості випадків закладено генетично.

Однак є список нехитрих правил, при дотриманні яких вам вдасться знизити ризик формування акне або, принаймні, уникнути важких форм протікання вугрової хвороби.

 • Очищайте шкіру правильно, в кілька етапів. Перший крок – видаляємо з поверхні шкіри декоративну косметику, пил з атмосфери, залишки доглядових засобів. Другий крок – умивання засобом, що підходить вашому типу шкіри. Третій крок – тонізування.
 • Якщо у вас проблемна шкіра, схильна до утворення комедонів, обирайте доглядову косметику з позначкою non-comedogenic/ некомедогенно.
 • Завжди зволожуйте шкіру, не зловживайте спиртовмісними лосьйонами. У відповідь на висушувальну дію спирту шкіра реагує ще більшим виділенням себума.
 • Виходячи на вулицю, використовуйте крем із сонцезахисними фільтрами.
 • Слідкуйте за здоров’ям травного тракту.
 • Вживайте в їжу продукти, багаті жирними кислотами Омега-3: скумбрію, тунець, сардини, лосось, печінку тріски, насіння льону, броколі, брюссельську капусту.
 • Пийте більше води. Корисні свіжовичавлені овочеві соки, зелений чай.
 • Відмовтеся від кондитерських виробів, здоби, солодкої газованої води.
Читайте також:  Це працює: несподіваний і простий спосіб швидко позбутися пилу

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я