Невпевненість – якість, яка заважає людині розвиватися, пробувати нове, досягати мети. Психологи називають невпевнених у собі людей одними із найскладніших. Вони не схильні до ризику та непродуктивні в роботі, страждають від хронічної нездатності приймати рішення та сумніваються не лише у своїх силах, а й тягнуть на дно інших.
Невпевнена в собі людина заражає цією якістю та своїх близьких. Наприклад, як пояснював раніше психолог Лабковський, якщо мама себе не любить, не приймає, живе під гнітом власних комплексів, отже, і її дочка чи син також повторюватимуть її модель поведінки, пише Doctor Piter.
Психологи запевняють: щоб позбавитися невпевненості, треба спочатку прийняти і усвідомити той факт, що ви від неї вже почали страждати.
Фрази, які видають невпевнену людину
- “В мене немає на це часу. Є речі і важливіші».
«Насправді, справа не в нестачі часу, а в нездатності та небажанні ним ефективно керувати, а ще — у страху перед майбутніми можливими змінами», — розповів психолог CNBC Стефан Фальк.
-
“Я вже намагався, але це не спрацювало”
«Як правило, це не так. Невпевнені в собі люди не пробують нічого нового, у кращому разі вони говорять щось на кшталт того, що треба спробувати щось нове», — каже експерт.
-
«Це безглузда ідея. Все й так добре.
«Коли вкрай невпевнена в собі людина різко та зневажливо реагує на нову ініціативу, це може бути ознакою того, що вона розуміє, що їй доведеться докласти більше зусиль, а це є явною загрозою звичності та стабільності», — пояснює Стефан Фальк.
-
“Це може спрацювати для інших, але не для мене”.
“Невпевнені в собі люди люблять роздмухувати свою унікальність”, – вважає психолог.
-
«Може, придумати щось інше?»
«Зазвичай, це спроба загальмувати зміни або їх уникнути, — каже Стефан Фальк. — Але альтернатива, яку зазвичай пропонує невпевнена в собі людина, буде приблизно довкола чи близько того, що її влаштовує у нинішньому житті».
Чому виникає невпевненість у собі
Психологи кажуть: усі з дитинства. Причиною невпевненості можуть бути завищені вимоги до дитини батьків і неможливість їм відповідати.
«Можуть провокувати невпевненість у собі знецінення та „вживлення“ дитині дорослими думки про нездатність до чогось, — розповіла психолог Інна Шияневська. — Причому фрази на кшталт «Хай не впораєшся ти з цим» можуть вилітати з вуст батьків з гарячого або навіть на благо, з думкою: «Я направляю дитину туди, де вона може реалізуватися». Але такі зауваження, на жаль, можуть стати стопором у розвитку, оскільки сприйняття — справа виключно суб’єктивна. Ми говоримо одне, а наші діти можуть чути зовсім інше».
У дорослому житті людини переслідуватиме невпевненість у собі, якщо щоразу вона отримуватиме підтвердження своєї слабкості та нездатності реалізувати задумане. Така ситуація можлива за неправильного планування, коли свідомо ставляться нереалістичні цілі чи терміни. А також у випадках, коли людина навчилася помічати лише погане та знецінювати свої досягнення.