Війна продовжує свою переможну ходу.
Відповіді на запитання: «Чи завдали російські ракети помилкового удару по території Польщі чи вибуху ракети в Польщі не був випадковістю?», – ми дізнаємося найближчим часом.
Поки ж відомо небагато – 2 особи загинули внаслідок вибуху на селі біля кордону з Україною. Прем’єр-міністр Моравецький скликав Раду національної безпеки.
Вибух ракети у Польщі
У вівторок внаслідок вибуху в Польщі неподалік українського кордону загинули двоє людей, повідомили польські пожежники. “Пожежники перебувають на місці пригоди, незрозуміло, що сталося”, – сказав черговий чиновник. Згідно зі звітом, вибух стався на фермі.
Польська радіостанція ZET повідомила, що дві шалені ракети потрапили до Пшеводува, внаслідок чого загинули двоє людей. Подробиці не повідомляються. Інформаційне агентство AP, посилаючись на високопосадовця розвідки США, також повідомило, що випадкові російські ракети впали в Польщі.
На фотографіях, поширених у Twitter, як стверджується, показано місце удару:
Відео з місця падіння ракети у Польщі pic.twitter.com/O16Gr9jqX7
– IanMatveev (@ian_matveev) November 15, 2022
Це буде перший подібний інцидент під час майже дев’ятимісячної агресивної війни Росії проти України. Польща є членом ЄС та західного оборонного альянсу Nato.
Немає точної інформації
Представник Міністерства оборони США у Вашингтоні заявив, що наразі немає інформації, яка підтверджує повідомлення польських ЗМІ про передбачуваний російський ракетний удар. Білий дім також заявив, що на даний момент ці повідомлення не можуть бути підтверджені.
Міністерство оборони Росії заперечує, що вибухи були спричинені російськими ракетами. Поблизу українсько-польського кордону атак із застосуванням російської зброї не було. Це була «навмисна провокація, спрямована на ескалацію ситуації». Уламки, виявлені на місці події, «не мають нічого спільного із російською зброєю».
У вівторок Росія завдала ракетних ударів по десятках цілей в Україні. Українські ВПС повідомили про 100 снарядів.
Екстрене засідання
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький скликав Раду національної безпеки на екстрене засідання. Про це повідомив речник уряду Петро Мюллер у Twitter.
Premier @MorawieckiM zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
– Piotr Müller (@PiotrMuller) November 15, 2022
Мюллер застеріг від поширення неперевіреної інформації. Вся інформація з Комітету з безпеки та оборони польського уряду також має бути пізніше доступною громадськості, оголосив він.
Президент України Володимир Зеленський висловив свою позицію. Він заявив, що саме російські ракети завдали удару Польщі. Україна давно попереджала, що дії Росії не обмежаться Україною. Російська ракетна атака на територію НАТО є серйозною ескалацією ситуації. На це має бути реакція: «Є необхідність діяти».
Європейські політики
Міністр закордонних справ Анналена Баєрбок висловила стурбованість вибухом із двома загиблими в Польщі неподалік кордону з Україною.
Moje myśli kieruję до Polsce, naszemu bliskiemu sojusznikowi i sąsiadowi. Z uwagą śledzimy sytuację, pozostając w ścisłym kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi та partnerами w NATO.
– Außenministerin Annalena Baerbock (@ABaerbock) November 15, 2022
«Мої думки з Польщею, нашим близьким союзником та сусідом», – написав політик «зелених» у Твіттері у вівторок увечері. «Ми уважно стежимо за ситуацією та перебуваємо в контакті з нашими польськими друзями та союзниками по НАТО».
Голова Ради ЄС Шарль Мішель заявив, що ЄС підтримує Польщу. Він також перебуває в контакті з польською владою, членами Ради та іншими союзниками, написав Мішель у Twitter.
Інформація перевіряється
НАТО розслідує повідомлення про можливі російські ракетні удари в Польщі. «Ми вивчаємо ці повідомлення та тісно координуємо свої дії з нашим союзником Польщею», – заявив у вівторок у Брюсселі представник НАТО. Згідно з джерелами в альянсі, уряд у Варшаві теоретично може послатися на статтю 4 Північноатлантичного договору та вимагати проведення дебатів серед 30 союзників.
У статті 4 держави НАТО гарантують «консультації» у всіх випадках, коли член НАТО бачить загрозу «своєї територіальної цілісності, політичної незалежності або безпеки». Однак це не обов’язково означає, що будуть зроблені спільні кроки.
Стаття 4, яка далеко не йде, ніж випадок альянсу, регульований статтею 5. Останній передбачає колективну відповідь у разі «збройного нападу» на одну або кілька держав-членів.